tr en sk zh ru ro pl nl it fr es el de cs
AnaSayfa lezbiyen Haber lezbiyen Makale lezbiyen Seri ilan lezbiyen İtiraf lezbiyen Duvar lezbiyen Magazin lezbiyen Eğlence lezbiyen Astroloji lezbiyen Forum lezbiyen Sohbet  

Foruma hoş geldiniz


KONU [Forumlar] [Konular]
lezce Tarih : 17.01.2020 01:00:00

Kıdemli Üye
(602 Puan)

      Neler oluyor hayatta!... 2.Bolum.:
Ne değişti?
Artık doğum belgesinde cinsiyet seçenekleri arasında ``kadın” ve ``erkek” haricinde ``diğer” seçeneği de olacak. Halihazırda düzenlenmiş olan doğum belgelerinde sonradan yapılacak değişiklikler için nüfus dairesine başvuruda bulunmak gerekiyor. 18 yaşından küçük çocuklar 14 yaşından itibaren velilerinin izni olması koşuluyla değişiklik talep edebilecek. Velinin çocuğun kararına itiraz edebilmesi için ``çocuğun çıkarına ilişkin sebep” sunması gerekiyor.

Neden değişiklik yapıldı?
Ülkede 2013 yılından beri iki cinsiyetin de özelliklerini taşıyan bireylerin doğum belgelerinde cinsiyet ibaresinin boş bırakılmasına imkân tanıyan bir düzenleme bulunuyordu. Ancak Anayasa Mahkemesi geçen yıl Kasım ayında cinsel kimliğin anayasada temel bir hak olarak güvence altına alındığını belirterek medeni durumdaki düzenlemelerin interseks bireylere karşı ``ayrımcı” olduğuna hükmetmişti. Anayasa Mahkemesi söz konusu kanunda değişikliğe gidilmesi için hükümete 2018 yılının sonu
na kadar süre tanımıştı.

Kimler yararlanabilecek?
Kanun, bireylerin biyolojik özelliklerini dikkate alıyor. ``İnterseks``, kadın ve erkek tanımına uymayan anatomik cinsiyet özellikleri taşıyan bireyleri ifade eden bir kavram. İnterseks bireylerin genelde kromozomlar, genital ve/veya üreme organları gibi her iki cinsin cinsiyet özelliklerinin bir karışımına sahip oldukları düşünülse de tek tip bir interseksten bahsetmek mümkün değil. Başvurucunun interseks bir birey olduğunu kanıtlaması için doktor raporu gerekiyor. Sunulan raporda ayrıntılı bir teşhise ise gerek yok.

Neden kanunda ``inter” kelimesi yerine ``diğer” kelimesi?
Hükümet ``diğer” kelimesinin başvurucuların talepleri doğrultusunda seçildiğini açıkladı. Kanun gerekçesinde, kanun koyucunun her bireye ait özelliklerin teker teker sayılamayacağı gerekçesiyle, kullanılan tanımın mümkün olduğunda kapsayıcılık sunması gerektiğinin altı çizildi.

Kaç kişi bu kapsama giriyor?
Anayasa Mahkemesi kar
arında yaklaşık 160 bin bireyin bu durumda olduğu kaydedilmişti. Federal hükümet söz konusu bireylerin üçte birinin kendini doğum kaydında yer alan cinsiyetle özdeşleştirmediğini ve bu nedenle değişiklik başvurusu yapacağını tahmin ediyor. Ayrıca yıllık yaklaşık bin 500 yeni doğan bebeğin de bu kapsama gireceği öngörülüyor.
 
 
 
CEVAPLAR
lezce user 14.05.2020

Üye
(90 Puan)


    Yazının başından itibaren Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında yaşanıyormuş gibi okudum. Tabi ülke belirtilmediğinden ve sevindim. Ta ki son paragrafta yer alan Federal Hükümet bilgisine kadar. Ülkemizde yaşanmıyır haliyle. 
lezce user 14.05.2020

Üye
(90 Puan)


    Geri alıyorum. 1. başlıktan bağımsız dşye düşünüp okumamıştım. Ülke Almanya (of course my). 
Sayfalar:  1


 
-----------------------------------------------------
Copyright©2008 - Lezce bir Kodme hizmetidir
-----------------------------------------------------


forum, chat, sohbet, haber, sinema, arkadaş, partner, muhabbet, odaları, odası, kanalı, itiraf, sitesi, siteleri.