tr en sk zh ru ro pl nl it fr es el de cs
AnaSayfa lezbiyen Haber lezbiyen Makale lezbiyen Seri ilan lezbiyen İtiraf lezbiyen Duvar lezbiyen Magazin lezbiyen Eğlence lezbiyen Astroloji lezbiyen Forum lezbiyen Sohbet  

Foruma hoş geldiniz


KONU [Forumlar] [Konular]
lezce Tarih : 18.11.2008

Üye
(52 Puan)

      Nümizmatik:
Nümizmatik, sikke ve madalyonların tarihi ve tanımıyla uğraşan; Tarih biliminin alt kolu olan bilim dalının adıdır. Sikke anlamına gelen Grekçe ``nomisma`` ile Latince ``numisma`` kelimelerinden türemiştir. Bu bilim dalında uzman kişilere ``Nümizmat`` adı verilir.

Para koleksiyonculuğu anlamında da kullanılır.
Para koleksiyonculuğunun başlangıcı Romalılar`a dek ulaşır. Dünyaca ünlü Sezar, Pompeius ilk para koleksiyoncularındandır. Türkiye`de ise para kolleksiyonculuğu ancak 20. yüzyılın başlarında müzeciler tarafından başlatılmıştır. Türkiye`de de ``Türk Nümizmatik Derneği`` adı ile kurulmuş olan dernek, tüm nümizmat ve para koleksiyoncularını bünyesinde barındırmaya çalışmaktadır.

İkinci anlamıyla nümizmatik alanı içine giren konular kısaca, madeni ve kağıt paralar, madalyalar, nişanlar, hatıra madalyonları ve jetonlar gibi ana dallara ayrılır.
 
 
 
CEVAPLAR
lezce user 18.11.2008

Üye
(52 Puan)


    Benim para koleksiyonum var.. İşte bu yüzden ekledim bu yazıyı.. Koleksiyonculuk çok emek isteyen ve aynı zamanda maddi güç gerektiren bir iş.. Daha çok darphaneden hatıra paraları alıyorum.. Ama asıl meraklı olduğum konu eski-yeni banknotlar.. Koleksiyonumda en sevdiğim para ise ön yüzünde İnönü, arka yüzünde köylü kızlarının resmi bulunan 3. emisyon grubundan 50 kuruşluk banknottur.. Heyecanla Ocak 2009`u bekliyorum.. Yeni banknotlarla tanışmak için can atıyorum diyebilirim.. İlgilenen arkadaşların yorumlarını beklerim.. ) 
lezce user 19.11.2008

Üye
(543 Puan)


    benim ayakkabı koLeksiyonum var, yakında evimin bir odasını kompLe ayakkabıLık yaptırcam, terLikLer de buna dahiL ;) 
lezce user 21.11.2008

Üye
(20 Puan)


    benimde ictqm siqaralarn kutularni sakladiqm 2 byk poset war onlara bakip n kadr para sarf etqmi w brakmanin doqru olduqnu her defasnda dusunuy0rum ama ßi ra ka mi yo rum . 
lezce user 22.11.2008

Üye
(33 Puan)


    ben anılarımı biriktiriyorum yalnızca her seferinde biraz daha büttüğüm büyüdüğüm anılarımı kapattığım her sayfamda bir kelem hediye ediyorlar bana işte şimdi yenisini yaz bakalım hayatına ne katmak isterdin biliyorum ki silgi yok ve o yüzden daha çok düşünüp daha az yazmaya başladım keşkeleri çıkardım hayatımdan uzun yıllardır iyikilere kulaç açıyorum... 
lezce user 04.12.2008

Üye
(90 Puan)


    ben birikiyorum... tek koLeksiyonum kendi yığıntım oLuyor...Hergeçen senenin yüzüme attıĞı bir Çizik beLki de...  
lezce user 09.01.2009

Üye
(55 Puan)


    ben içtiğim nargilelerin sipsilerini biriktiriyorum...arkadaslarımla içtiklerimin de üzerine tarıh atıyorumççç 
lezce user 09.01.2009

Üye
(55 Puan)


    ayrıca tesbih ve eski para koleksıyonum var... 
lezce user 17.01.2009

Üye
(7 Puan)


    benim üçüncü nesil olarak biriktidiğim çok güzel bir pul koleksiyonum var dedemin babasından dedeme ,dedemden babama ve şimdi sıra bende babam bana devretti...hepsi çok değerli ve eşsiz benim için...DEEPB 
lezce user 17.01.2009

Üye
(52 Puan)


    Deepb o zaman o koleksiyon çok değerli olmalı.. Çünkü ben yaklaşık 6 yıldır para koleksiyonu yapıorum ve bize yardımcı olan adamlardan biri ``kızınız 10-15 yıla kalmaz çok değerli bir koleksiyona sahip olur`` demişti.. :) 
lezce user 17.08.2009

Üye
(8 Puan)


    bendeee klasik müzik cd si biriktırıorum ;) 
lezce user 24.08.2009

Üye
(1 Puan)


    gazoz kapağı biriktirioorum :D değişik ülkelerden değişik renklerde ve markalarda  
lezce user 08.04.2010

Üye
(33 Puan)


    Eniştemin para koleksyonu var.İlerde değerde yeğenime bırakacağını söyledi.eh değerlenecek o zamana tabi.yeğen de kalkıp demesin mi satarım iyi para eder ozaman diye X/ 
lezce user 14.05.2020

Üye
(90 Puan)


    Benim Stephen King kitap koleksiyonum vardı. Sonra birgün (yıllar önce) bir arkadaşım büyük kısmını okumak için aldı ve küçük bir kısmını getirmedi. O vesileyle kesildi. Belki de devam etmeliyim.

+Seneler seneler evvel #milesam ve #idealist_kuzu güzel yazmış. Şimdi tıpkı benim hissettiklerim.
 
Sayfalar:  1


 
-----------------------------------------------------
Copyright©2008 - Lezce bir Kodme hizmetidir
-----------------------------------------------------


forum, chat, sohbet, haber, sinema, arkadaş, partner, muhabbet, odaları, odası, kanalı, itiraf, sitesi, siteleri.