Haber | 7. İZMİR LGBTİ+ ONUR HAFTASI YASAKLANDI

7. İZMİR LGBTİ+ ONUR HAFTASI YASAKLANDI


İzmir Valiliği, 17 – 23 Haziran 2019’da gerçekleştirmeyi planladığımız 7. İzmir LGBTİ+ Onur Haftası boyunca yapacağımız tüm etkinlikleri “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu ve Uygulanmasına Dair Yönetmelik ile 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 11/A-C maddeleri gereğince, ilimizde yaşayan insanların huzur ve güvenliğinin, kişi dokunulmazlığının, tasarrufa müteallik emniyetin, kamu güvenliği ve esenliğinin sağlanması; milli güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve genel ahlakın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması, olası şiddet ve terör olaylarının önüne geçebilmek amacı”nı gerekçe göstererek yasakladı.

İzmir Valiliği’nin açıklamasında bir kez daha görüyoruz ki, bu ülkede LGBTİ+’lar yurttaş olarak görülmemekte; huzur, güvenlik, kişi dokunulmazlığı, kamu güvenliği ve esenliği gibi ihtiyaçlar konusunda LGBTİ+’lar tamamen dışarıda bırakılmaktadır. Bu durumu büyük bir üzüntü ve öfkeyle karşılıyoruz.

Türkiye’nin mevcut siyasi atmosferinde, özellikle son 4 yıldır gerek çeşitli şehirlerde düzenlenen Onur Haftası etkinliklerinin yasaklanması gerekse Ankara’da LGBTİ+ etkinliklerinin süresiz bir şekilde yasaklanıyor olması, LGBTİ+’ların sesi gittikçe artan taleplerine ve görünürlüğüne karşı korkutma ve yıldırma amacı gütmektedir. Ancak bu yasakları koyanlar bilmelidir ki, LGBTİ+’lar olarak bizler bu tarihin en başından beri vardık, en sonunda da var olacağız. Sizler bizim var oluşumuzu yasaklayamazsınız!

Diğer yandan, Türkiye’nin giderek yozlaşmakta olan hâline baktığımızda, devletin bu tavrını tesadüfi bulmuyoruz. Kadın cinayetlerinin her yıl arttığı, Ensar Vakfı’ndaki seri çocuk tecavüzlerinin “bir kerelik bir şey” olarak geçiştirildiği, İzlandalıları hedefleyen “#ananızısikmeyegeliyoruz”* heşteginin Twitter’da günlerce ilk sırada kaldığı bir ortamda, LGBTİ+’ların “Akademide Toplumsal Cinsiyet ve LGBTİ+ Çalışmaları” üzerine tartışması, cinsellik ve cinsiyet rollerini sorgulaması ve en temelde bir araya gelmesi dahi “genel ahlaka” aykırı bulunuyorsa bunun tek bir açıklaması vardır: İktidar kendine bir “sapık” aramaktadır. O sapık biz olmayacağız. Bizler var olduğumuz her yerde, “Her Yürüyüşümüz Onur Yürüyüşü” diyerek mücadelemizi sürdüreceğiz.

İzmir Onur Yürüyüşü’nün her yıl gerçekleştiği Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde, Kemeraltı Çarşısı’nda bir handa, Bornova’da bir kafede, Basmane’de bir otelde, Torbalı’da bir fabrikada, Çeşme’de bir tatil yerinde, Karşıyaka’da bir çiçekçide; kısacası bizimle her zaman ve her yerde karşılaşmaya devam edeceksiniz. Ayrımcılık ve kötü muamelelerle LGBTİ+’ları kimliklerinden ne kadar utandırmaya çalışsanız da, bu utanç özgürlüğümüzü haykırmak ve haklarımızı talep etmek için düzenlediğimiz etkinlik ve yürüyüşlerimizi yasaklayan iktidara aittir. Emeğimiz, kimliğimiz, bedenimiz kadar sokaklar da bizimdir!
Alışın, gitmiyoruz!
Vardık, varız, var olacağız!#OnurYasaklanamaz
*Bu korkunç hashtagi metnimizde geçirmek konusunda çekincelerimiz oldu. Ancak bu ifadeler günlerce Türkiye'nin gündeminde çok kolay kalabildi ve normalleştirildi. Tecavüz ve istismarın normalleştirilmesinin karşısındayız ve bu zihniyeti ifşa ediyoruz.
Etkinliklerimizi yasaklasanız da varlığımızı duyurmaya, haklarımız için mücadele etmeye devam edeceğiz. Tüm LGBTİ+ örgütlerini ve hak savunucularını bu yasaklara karşı ses çıkartmaya çağırıyoruz.

İzmir LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi
Genç LGBTİ+ Derneği
Ege Üniversitesi Lavender LGBTİQ+ Topluluğu
Dokuz Eylül Üniversitesi Eşit Şerit TOCAT
Kızıl Okyanus LGBTİ+
Buca Kent Konseyi Eşitlik Meclisi


Haber Tarihi : 16.06.2019
Haber Editörü : Federkleid_
  «« GERi
Bu haber 153773 kez okundu.

Haberi
Paylaş
Face
Paylaş facebook
Blog
Paylaş Blogger
Frien
Paylaş Friendfeed
Mysp
Paylaş Myspace
Twit
Paylaş twitter


Not: Bu sayfalarda yer alan yorumlar kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılanlardan lezce.com sorumlu tutulamaz.

Habere Yorum Yaz

İzmir de kafayı yiyor galiba... yıllar geçtikçe geriye giden ülke. bu ülkede zaman terse mi işliyor nedir. Ayrıca bu sitedeki kişilerin haberlere bu ilgisizliği de ayrıca mide bulandırıyor. Ne olursa olsun amaan modunda, flörtleşmekten başka hiçbir şeye kafanızı sakın yormayın...
Yazan: Lezce Üyesi

Diğer başlıklardan bazıları.
7. İzmir LGBTİ+ Onur Haftası Programı Açıklandı!
Birlikte Güçlüyüz
Emel! Bende lezbiyen değilim
ODTÜ'lüler, gay ve lezbiyenler için eylemde
ARAŞTIRMA: HETEROSEKSÜEL KADINLAR EŞCİNSEL TEMALI YETİŞKİN FİLMLERİNİ TERCİH EDİYOR
MERKEL HÜKÜMETİNDEN TÜRKİYE’DEKİ LGBTİ+LERE DESTEK
SHELL, LGBTİ+’LERE AYRIMCILIK YAPMADIĞININ ALTINI ÇİZDİ
İBB’de Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu reddedildi
EKREM İMAMOĞLU’NA İSTANBUL’UN LGBTİ+ DOSTU KENT OLMASI İÇİN ÇAĞRI
SARAYBOSNA İLK LGBTİ+ ONUR YÜRÜYܪܒNE HAZIRLANIYOR