Haber | AKP'li vekil homofobi kustu

AKP'li vekil homofobi kustu


LGBT’lerin sorunlarına ilişkin araştırma önergesi bugün Meclis’te reddedildi. AKP'li Türkan Dağoğlu, yaptığı konuşmayla homofobi ve transfobi kustu!

ANKARA- LGBT’lerin sorunlarına ilişkin araştırma önergesi bugün Meclis'te reddedildi. Genel Kurul’da CHP Milletvekilleri Binnaz Toprak ve Aykan Erdemir ile BDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü önergenin gerekliliği hakkında konuşurken AKP Milletvekili Türkan Dağoğlu önergeye karşı çıktı.

'KOSKOCA ÜLKEDE LGBT'LERE YER YOK MU?'

Konuşmasına vekilleri LGBT’lerle empati kurmaya çağırarak başlayan CHP’li Toprak, "insanlar seçerek LGBT (lezbiyen, gey, biseksüel, trans) olmuyorlar. Başkaları tarafından kandırılarak da olmuyorlar. Bu bir hastalık değil, tedavi edilebilecek bir şey değil" ifadelerini kullandı.

CHP Bursa Milletvekili Erdemir ise 2010 yılında Bursa'da katledilen İrem Okan'ın annesini hatırlatarak, "koskoca Türkiye’de LGBT’lere yer yok mu?" diye sordu. Erdemir’in konuşması sırasında kendisine salondan çeşitli hakaretler yöneltildi.

'BAZI KADINLAR, KADINLARI SEVER'

BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ise, LGBT’lerin toplumun geri kalanıyla eşit olmaları için kanunla güvence altına alınmaları gerektiğini belirtti. Kürkçü, Başbakan’ın 2002’deki "eşcinsellere yasal güvence şart" sözlerine dikkat çekerek bugün de böyle düşünüp düşünmediğini sordu.

“Bazı kadınlar, kadınları; bazı erkekler ise erkekleri sevebilirler, bu hayatımızın hakikatidir. Bununla yaşamayı öğrenmek büyük çoğunluğun görevidir" diyen Kürkçü, heteroseksüel, Türk, orta sınıf, carî ahlâkı savunmanın kolay şeyler olduğunu belirtti.

BDP Milletvekilleri olarak Onur Yürüyüşü'ne katıldıkları için haklarında 'homo' ifadesinin kullanıldığını hatırlatan Kürkçü, "Homo olsam da fark etmez. Bütün mesele homo olmadığın halde homoların hakkını savunabilmektir" dedi.

DAĞOĞLU'NDAN HOMOFOBİK SAYIKLAMALAR

LGBT önergesine karşı çıkan AKP’li Türkan Dağoğlu ise "LGBT denen durumun normal dışı bir davranış" olduğunu iddia etti. Dağoğlu, önergenin 'genel halkın onaylamayacağı yaşam biçimlerine kapı aralayarak, bir nevi özendirerek, toplumsal bozulmayı tetikleyeceğini' iddia ederek LGBT'lere hakaret etti.

Konuşmasında LGBT yerine 'LGBD' diyerek konuya ilişkin bilgisizliğini ortaya koyan Dağoğlu, herhangi bir bilimsel geçerliliği olmayan 1970'lerdeki araştırmaları kanıt gösterererek eşcinselliğin hastalık olduğunu iddia etti.

Eşcinsel evliliğin bir hak olmadığını iddia eden Dağoğlu eşcinsel evliliğe ilişkin, "Cinsel kalıpların ters yüz edilmesinin marifetmiş gibi ortaya koyan toplumsal bir bozulmanın önünü açan bir uygulamadır" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından yapılan oylamada LGBT’lerin sorunlarının araştırılması önergesi reddedildi.

Kaynak: http://www.etha.com.tr/Haber/2013/05/29/guncel/akpli-vekil-homofobi-kustu/


Haber Tarihi : 29.05.2013
Haber Editörü : Dersuyolf
  «« GERi
Bu haber 140717 kez okundu.

Haberi
Paylaş
Face
Paylaş facebook
Blog
Paylaş Blogger
Frien
Paylaş Friendfeed
Mysp
Paylaş Myspace
Twit
Paylaş twitter


Not: Bu sayfalarda yer alan yorumlar kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılanlardan lezce.com sorumlu tutulamaz.

Habere Yorum Yaz

Bu kadar homofobik insan varken kabul etmeleri mucize olurdu zaten.
Yazan: Lezce Üyesi

Ya ne olacağıdı? bu bir. Bu ülkede bize yer yok. Artık bu konuda iyimser olmayı bıraktım. Bu iki. Bu memleket insanların bir şeyleri savunmak için o ``şey`` olmak zorunda olmadıklarını öğrendiğinde, bir şeyleri savunmanın kişinin özel hayatı ile değil, politik ve vicdani duruşuyla alakalı olduğunu ayırt ettiğinde değişecek zaten. Bu da üç.
Yazan: Lezce Üyesi

ne olacakti ki? fakat burada bir azınlıktan bahsedilemez. gizli bir çoğunluk söz konusu. kendi içlerinde bile olabilecek yadsınmış bir gerçekliği kabul etmediler. belki böylesi onlara daha zevkli geliyordur.
Yazan: Lezce Üyesi

Diğer başlıklardan bazıları.
“Asla Eşit Olamazsınız!”
Eurovision’da lezbiyen öpücük
`Erkeklerden bıktım!`
Birbirlerini Karıcığım Diye Çağırıyorlar
Jennifer Lopez’den lezbiyen dizisi
Lezbiyen çifte papaz darbesi!
Finlandiya’dan Eurovision’a Eşcinsel Öpücük
Kazakistan'ın 'ilk eşcinsel evliliği'
Fransa, eşcinsel evliliğini tanıyan 14. ülke
‘Rihanna kadınlarla birlikte olabilir’