Haber | Berlin’de Eşcinsellerin Cami Ziyareti Tartışması

Berlin’de Eşcinsellerin Cami Ziyareti Tartışması


Berlin’deki Şehitlik Camii’ne eşcinsellerin yapacağı ziyaret ve panelin son anda iptal edilmesi eleştirilere yol açarken Diyanet İşleri Başkanlığı’nın cami yöneticilerine baskı yaptığı önesürülüyor

Berlin’in en büyük camisi Şehitlik Camii’ne eşcinsellerin yapmayı planladıkları ziyaretin iptal edilmesi eleştirilere neden oldu.

Almanya Lezbiyen ve Gey Federasyonu ile Leadership adlı örgütlerinin homofobiye karşı düzenledikleri ‘Meet2respect’ başlıklı etkinlikler kapsamında önümüzdeki hafta 24 Kasım’da bir grup eşcinselin cami ziyaretinde bulunması ve ardından da Müslüman toplumlarda eşcinsellere yönelik önyargıların konuşulacağı bir panel düzenlenmesi planlanıyordu.

Söz konusu örgütlerin temsilcileri daha önce Şehitlik Camiisi yönetiminin ziyarete ve panele onay verdiklerini duyurdu. Ancak konunun Alman gazetelerine yansımasına paralel Berlin’deki Müslüman cemaatında başlayan tartışmalar ve Türkiye’de bazı gazetelerde konuyla ilgili olumsuz yazılar sonrasında Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Almanya’daki çatı kuruluşu Diyanet İşleri Türk İslam Birliği DİTİB devreye girerek, ziyaretin iptal edilmesinde etkili oldu.

Ziyaret projesi Türkiye’de bir gazetede ‘skandal karar’ olarak duyurulmuş, bir başka gazetede ise etkinliğe katılacak eşcinseller ‘sapkın’ olarak tanımlanmıştı. Gazete haberleri sonrasında camiye ve cami derneği yöneticilerine cemaat üyeleri tarafından da eşcinsellerin ziyaretin iptal edilmesi yönünde tepki geldiği ve baskı yapıldığı öne sürülüyor.

Şehitlik Camii Derneği konuyla ilgili yazılı açıklamasında, amaçlarının ‘İslam dininde haram kılınmış bir olguyu meşrulaştırmak olmadığını’ belirtirken, cami sözcüsü Ender Çetin ise, eşcinsel derneklerinin ziyareti kamuoyuna sanki Şehitlik Camiinin daveti şeklinde yansıttıklarını ve bundan duydukları rahatsızlık nedeniyle iptal kararı alındığını belirtiyor.

Kimseyi dışlamadıklarını ve herkese açık olduklarını ifade eden Çetin, ziyaretin şimdilik iptal edildiğini ve ileride gerçekleşebileceğine inandığını belirtiyor.

Kaynak: http://nycturk.com/v3/berlinde-escinsellerin-cami-ziyareti-tartismasi/ (Haber bilgisi için Bershka nickli üyemize teşekkür ederiz)


Haber Tarihi : 17.11.2014
Haber Editörü : UntiLSleeP
  «« GERi
Bu haber 101576 kez okundu.

Haberi
Paylaş
Face
Paylaş facebook
Blog
Paylaş Blogger
Frien
Paylaş Friendfeed
Mysp
Paylaş Myspace
Twit
Paylaş twitter


Not: Bu sayfalarda yer alan yorumlar kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılanlardan lezce.com sorumlu tutulamaz.

Habere Yorum Yaz

su dinli konulari cok komik buluyoruum :)
Yazan: Lezce Üyesi

Ya özrü kabahatinden beter bir açıklama. Namazında riya olan kafadan kafirken ve sen camiden onu kovamazken hangi akla hizmet günahkarı camiden kovalıyorsun? Cemaatinin geri kalan tüm üyeleri günahsız mı yoksa? Ne kadar eminsin kendinden? Sümme haşa Allah katından vahiy mi indi sana?
Yazan: Lezce Üyesi

Diğer başlıklardan bazıları.
Maskeleri attılar
Bir lezbiyenin olay itirafları
Fotoğraflarla Trans Misafirhanesi sergisi açılıyor
'Lezbiyen mi?' sorusuna sert tepki
ABD’de Temyiz Mahkemesi eşcinsel evlilik yasağını savundu
Rusya'da iki gelinli ilk evlilik
Birkaç yıl kadınlarla birlikte oldum ama lezbiyen değilim
İran: Eşcinseller cinsiyet değiştirmeye zorlanıyor
MAGEM ve Kuir Kıbrıs'tan ortak etkinlik
Ermeni mahkemesinden homofobik nefrete cezasızlık!