Haber | Bir Vajinası Olan Herkesin Mutlaka Bilmesi Gereken 21 Şey

Bir Vajinası Olan Herkesin Mutlaka Bilmesi Gereken 21 Şey


Vajinanızı daha yakından tanımak, onun hakkında bilgi sahibi olmak istemez misiniz? İstiyorsanız sizi içeriğimize alalım

1. Klitoris bir düğme değildir.
Dışarıdan bakıldığında nokta gibi görünen klitoris buzdağının görünen kısmıdır. Deri altında ilerleyip ikiye ayrılır ve vulvanın iki tanına doğru uzanır. Eğer bir şeye benzeteceksek lades kemiği sanırım en doğru benzetme olacaktır.

2. Vajina kelimesini kullandığınızda aslında vulvanızdan bahsediyorsunuzdur.
Vulva, vajinanın dışarıda kalan, görünen kısmıdır. Klitoris, dudaklar, idrar yolu, vajina girişi hepsi vulvayı oluşturur. Bu sebeple vajina derken büyük ihtimalle vulvayı kast ediyorsunuzdur. Vajina, vulva ile rahmi bağlayan yolun adıdır.

3. Vajina (ve vulva) çok farklı şekillerde ve boyutlarda olabilir.
Her ne kadar ilk bakışta hepsi aynı şekil ve boyutta gibi görünse de "standart" bir vajina yoktur. Kişiden kişiye büyük değişiklikler gösterir.

4. Uyarıldığında vajina normal boyutunun iki katına kadar esneyebilir.
Uyarılmadığı zamanlarda normal bir vajinanın boyutu 7-12 cm arasında değişir, ancak seks sırasında uyarılmayla birlikte bu ölçü iki katına kadar çıkabilir.

5. Kadınların hepsinde kızlık zarı bulunmaz.
Sadece bununla da kalmaz kızlık zarının kalınlığı, yoğunluğu da büyük değişiklikler gösterir. Yani kızlık zarı bekaret kontrolü için çok da ideal bir yapı değildir. Doğum yaptığı halde kızlık zarı yırtılmayan kadınların varlığı tıp literatürüne geçmiştir. O kadar esnek de olabilir.

6. Bebek doğurmak vajinanızın boyutunu büyük çapta değiştirmez.
Doğum yapmış kadınlar ile hiç doğurmamış kadınların vajinaları arasında fark olduğunu gösteren hiçbir istatistiki çalışma yoktur. Rahat olun, doğum yapmak vajinanızı bozmaz, kısa sürede eski formuna kavuşacaktır.

7. "G noktası" illaki olacak diye bir kaide yok!
En azından, basıldığında kadını orgazma ulaştıracak bir noktanın varlığından bahsedemeyiz. Bu kişiden kişiye değişiklik gösteren tamamen duygusal bir durumdur. Son zamanlarda yapılan araştırmalar kadın orgazmında önemli olanın G noktası gibi bir noktanın değil, "klitoüretrovajinal kompleks" adı verilen bir yapı olduğunu ortaya koymuştur. Yani kadının orgazm olabilmesi için klitoris, üretra ve vajinal duvarların giriş kısımlarının birlikte çalışmaları gerekmektedir. Nokta aramayı bırakabilirsiniz.

8. Seks sırasında işeyecekmiş gibi hissetmeniz, hatta bunu yapmanız son derece normal.
Bazen cinsel ilişki sırasında partneriniz "klitoüretrovajinal kompleks" marifetiyle idrar kesenizi uyarabilir, bu da sizde işeme ihtiyacı hissi uyandırabilir. Bu mesanenizdeki sinirlerin kafasının karışmasıyla ilgili bir durum. Sevişiyor musunuz, işemeye mi çalışıyorsunuz anlayamadığından başınıza geliyor ve endişe edilecek bir şey değil.

9. Doğum kontrol hapları vajina kayganlığınızı etkileyebilir.
Emzirme ve menopoz da aynı şekilde. Çünkü vajina kayganlığı kısmen östrojen seviyesine bağlıdır. Östrojen seviyenizin düşmesi vajinal kayganlığı da düşürecektir. Böyle durumlarda kayganlaştırıcı kullanmaktan çekinmeyin. Kadınlar bunu bir eksiklik olarak görme eğiliminde olabiliyor ama kesinlikle değil, kullanın.

10. Kabaca kadınların %16'sı cinsel ilişki sırasında orgazm olmadığını söylüyor.
Aynı araştırmaya göre kadınların %20-30'u her dört sevişmenin sadece birinde orgazm olduğunu belirtmiş.

11. Kadınların %30'u cinsel ilişki sırasında acı hissettiğini söylüyor.
Kronik ağrıya sebep olan vulvodini rahatsızlığının yanı sıra, bu rahatsızlıktan muzdarip olmayan kadınlar da seks sırasında ani ve keski ağrılar çektiklerinden bahsediyor. Bunun sebebi vajina girişinin dar olması, partnerinizin rahminize baskı uygulaması, vajinanın yeterince kaygan olmaması olabilir. İşin güzel yanı bunların hepsinin önlenebilir oluşudur. Doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin .

12. Lezbiyen kadınlar, heteroseksüel ve biseksüel kadınlara göre daha çok orgazm oluyor.
Journal of Sexual Medicine dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre.

13. Prezervatif seksi daha kötü hale getirmediği gibi zevki de azaltmıyor.
İndiana Üniversitesi'nde yürütülen bir araştırmaya göre kadınlar partnerleri prezervatif kullandığında daha rahat orgazm olabildiklerini belirtmiş.

14. Yaşlandıkça pübik kıllar yerini sağlamlaştırıyor.
Yapılan araştırmalarda ortaya çıkan sonuç:

18-24 yaş - Pübik kılları tamamen alıyor

25-49 yaş - Kısmen alıyor

50+ yaş - almayı tamamen bırakıyor.

15. Vajina salgıları kişiden kişiye büyük değişiklik gösterir.
Vajinal salgının normali yoktur. Sizin için normal olan, arkadaşınız için normal olmayabilir. Bunu etkileyen birçok faktör vardır. Doğum kontrol hapı alıyor olmanız, ayın hangi gününde olduğunuz, stres seviyeniz, vücudunuzda enfeksiyon olup olmaması salgı miktarını, rengini, vs. değiştirebilir.

16. Vajinanızı (Vulva değil) yıkamayın!
Vajina kendi kendini temizleyen bir organdır. Dışarıdan ne kadar çok müdahale ederseniz tahriş olması, enfeksiyon kapması ihtimali o derece artar.

17. Prezervatif sizi cinsel yolla bulaşan hastalıklardan koruyacaktır... Ama hepsinden değil.
Prezervatif kullanımı konusunda son derece hassas olsanız bile deri yoluyla bulaşan herpes ve HPV'ye karşı hala korunmasızsınız.

18. Çoğu kadın HPV taşıyor olmasına karşın bunu uzun süre veya hiçbir zaman fark etmeyebilir.
HPV, İnsan Papilloma Virüsüdür ve genital siğillere sebep olur, hatta rahim kanserine dahi yol açabilir. Smear testinde HPV pozitif çıkmanız halinde doktorunuz sizin için bir planlama yapacaktır. HPV son derece yaygındır ve bulaşan insanlardan çoğunda semptom gelişmez. Esasen 10 vakanın 9'unda HPV iki yıl içerisinde kendiliğinden geçer.

19. Doğumun ardından en az altı hafta süreyle cinsel birleşme yaşamamalısınız.
İster normal doğum yapın ister sezaryen ile fark etmez, enfeksiyon tehlikesi nedeniyle 6 hafta süreyle cinsel birleşmeden uzak durmalısınız.

20. Vajinanıza bir şey sıkışırsa...
Prezervatif, tampon, vs. vajinanıza bir şey sıkışırsa kendiniz çıkarabilirsiniz, ancak beceremiyorsanız fazla kurcalamadan doktora gidin.

21. Korkmayın vajinadan başka bir yere gitmez.
Rahim duvarı bariyeri büyük şeylerin vücudunuzun daha içlerine gitmesine izin vermeyecektir, endişe etmeyin.

Bonus - Mantara dikkat! ;Islak mayo veya terli iç çamaşırı ile oturmak, çok fazla alkol almak ya da çok yüksek miktarda şeker tüketmek ve hatta antibiyotik kullanmak vajinanızda mantar enfeksiyonuna sebep olabilir. İşin güzel yanı, yoğurt yiyerek dengesi bozulmuş olan vajinanızı eski güzel günlerine döndürmeye yardım edebilirsiniz.

Kaynak: http://onedio.com


Haber Tarihi : 13.03.2015
Haber Editörü : Dersuyolf
  «« GERi
Bu haber 142607 kez okundu.

Haberi
Paylaş
Face
Paylaş facebook
Blog
Paylaş Blogger
Frien
Paylaş Friendfeed
Mysp
Paylaş Myspace
Twit
Paylaş twitter


Not: Bu sayfalarda yer alan yorumlar kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılanlardan lezce.com sorumlu tutulamaz.

Habere Yorum Yaz

Orgazmi unutali yillar oldu :(
Yazan: Lezce Üyesi

12.Maddeye ilave olarak: Cinsel ilişkinin iki amacı vardır. Üreme ya da zevk almak. Üremişseniz ya da üremeyi kafanıza takmıyorsanız geriye zevk almak için ilişki kurmak kalır. Evet lezbiyenler çok daha kolay orgazm olur. Kullandığınız yönteme, yaratıcılığınıza ve aşkınızın derecesine bağlı olarak her gece ve en üst düzeyden defalarca orgazm olabilirsiniz. Rekor hevesiniz varsa arka arkaya 30-40 kere orgazm olabilirsiniz. Ancak bir yerde rekorun 125’e çıktığını duymuştum ama bu haberi henüz doğrulatamadım. Özet olarak lezbiyen ilişkinin bir başka ilişki biçimiyle karşılaştırılamayacak kadar büyük bir avantajı vardır: Doğal empati… Bir kadını en iyi kim anlayabilir diğer kadından başka? ;)
Yazan: Lezce Üyesi

Cogunu biliyor olsamda bunlar harika bilgiler !
Yazan: Lezce Üyesi

paylaşım ıcn tşk ler
Yazan: Lezce Üyesi

Diğer başlıklardan bazıları.
TDK’yı seviciler bassın!
Lezbiyen çiftten korkunç cinayet
Filmmor Kadınların Direnişiyle Başlıyor
Ünlü Yıldızın Babası Önce Kadın, Sonra Lezbiyen Olacak!
Facebook Cinsiyet Seçiminde Sınırsız Özgürlük
iPhone’lara Farklı Irklar ve Gay Emojiler Ekleniyor
Galatasaray transferine lezbiyen aşk engeli
Lezbiyen cinayete müebbet hapis
Kör lezbiyen opera sanatçısının ilham veren hikâyesi
CHP'li Tanal'dan LGBTİ Hakları İçin 22 Maddelik Yasa Teklifi