Haber |

"Cinsel Yönelim Haksız Tahrik Değildir"


Antep’te üniversite öğrencisi kız arkadaşını ’lezbiyen ilişkisi olduğu için’ öldürdüğünü söyleyen sanığa mahkeme ’Kişilerin doğal eğilimleri sanığı ilgilendirmez’ dedi.

Antep'te eski sevgilisi Pınar Türkmen'i tabancayla öldürmekten Gaziantep 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan ve 'lezbiyen ilişkisi olduğu için' öldürdüğünü söyleyen E.G.'ye mahkeme 'Kişilerin doğal eğilimleri sanığı ilgilendirmez' dedi.

Mahkeme heyeti sanığa verilen ömür boyu hapis cezasına iyi hal indirimi uygularken, mahkeme başkanı Süleyman Demirel iyi hal indirimi yapılarak zanlının ömür boyu ağır hapis cezasının 25 yıl ağır hapse indirilmesine şerh koydu. "Duruşma sırasında duruşma disiplinini bozmamış olması tek başına iyi hal indiriminin uygulanması için yeterli kabul edilemez" dedi.

"Cinsel yönelimi sanığı ilgilendirmez"
Kararda, sanığın öldürdüğü sevgilisinin kendisinden ayrılmasını içine sindirememesinin hayatın doğal akışında ve kendisini tahrik edici sözler olarak kabul edildi, ancak Türkmen'in 18 yaşından büyük, kendi kararlarını verebilecek, yaşamını değiştirebilecek erginlikte bir üniversite öğrencisi olduğunu vurgulandı:

"Maktulün, kız arkadaşı olan F. isimli kadın ile arkadaşlığı konusunda ileri sürdüğü ispatlanamamış, ispatlansa dahi kişilerin kendi tercihleriyle açıklanabilecek doğal eğilimlerinin sanığı ilgilendirmeyeceği, maktulün de F. ile arkadaşlığı konusunda sanık tarafından yönlendirilemeyeceği, bu yöndeki yönlendirme ve baskıların süreklilik arz etmesi karşısında maktulün sanığa hitaben söylediği kabul edilebilecek sözlerin ise sanıktan gelen baskılara karşılık olduğu gözetildiğinden, sanık açısından haksız tahrik teşkil etmeyeceği, bu nedenle sanık lehine haksız tahrik hükümlerinin uygulanamayacağı sonucuna varılmıştır."

Savunmaları, tanık ifadeleri ve dosyayı değerlendiren mahkeme heyeti, sanık E.G.'yi önce ömür boyu hapis cezasına çarptırdı. Bu ceza sanığın duruşmadaki iyi hali dikkate alınarak 25 yıl ağır hapis cezasına indirildi. Ayrıca sanığa cinayetten önce iki kez silahlı tehdit suçundan 3 yıl 45 gün, ruhsatsız silah kullanmaktan 1 yıl 8 ay hapis cezası verildi. (ÇT)

Kaynak: bianet.org


Haber Tarihi : 22.05.2012
Haber Editörü : UntiLSleeP
  «« GERi
Bu haber 101279 kez okundu.

Haberi
Paylaş
Face
Paylaş facebook
Blog
Paylaş Blogger
Frien
Paylaş Friendfeed
Mysp
Paylaş Myspace
Twit
Paylaş twitter


Not: Bu sayfalarda yer alan yorumlar kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılanlardan lezce.com sorumlu tutulamaz.

Habere Yorum Yaz

``mahkeme başkanı Süleyman Demirel`` olması da bir ilginçmiş yani :))
Yazan: Lezce Üyesi

hakimi tebrik ediyorum.gerçi lutufta bulunmuş falan değil,yapması gerekeni yapmış ama hakimlerinin genelde eşcinsel ilişkiyi ağır tahrik unsuru(!) olarak değerlendiği bir ülkede istisnadır tebriği hak eder.
Yazan: Lezce Üyesi

Diğer başlıklardan bazıları.
Bugün, Eşcinsel Hakları Günü
Lezbiyen çift, 4'üz sahibi oldu
Lady Gaga: Gelecekte gibiyim
Fethiye'de evlendiler!
Eşcinseller ona bayılıyor!
Eşcinsel Lise Öğrencisi Arkadaşları Tarafından Dışlandığı için İntihar Etti!
Komadan uyandı, lezbiyen oldu
Lezbiyen ilişki cezası
Rihanna'nın lezbiyen aşkı mı var?
Karısı Hamile Baba'yı Terketti