Haber | Cinsiyet Değiştirme Kanunu`nda Değişiklik

Cinsiyet Değiştirme Kanunu`nda Değişiklik


Anayasa Mahkemesi, cinsiyet değişikliğine izin verilebilmesi için "üreme yeteneğinden sürekli biçimde yoksun olma" şartını düzenleyen kanun hükmünün iptalini kararlaştırdı.AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, cinsiyet değişikliği ameliyatı olmadığı için nüfus cüzdanı değiştirilmeyen bir eşcinsel, Ankara 4. Asliye Hukuk Mahkemesinde dava açtı.Dava dilekçesinde, nüfus cüzdanını değiştirebilmek için cinsiyet değiştirme ameliyatı olma şartı getiren Türk Medeni Kanunu`nun 40. maddesinin 2. fıkrasının Anayasa`ya aykırılık iddiasının değerlendirilmesi istendi.Ankara 4. Asliye Hukuk Mahkemesi, başvuruyu ciddi bularak, dosyayı Anayasa Mahkemesine taşıdı.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, gündem toplantısında başvuruyu esastan görüştü. Kurul, Türk Medeni Kanunu`nun 40. maddesinin 2. fıkrasındaki, "cinsiyet değiştirme ameliyatı gerçekleştirildiğinin resmi sağlık kurulu raporuyla doğrulanması halinde, mahkemece nüfus sicilinde gerekli düzeltmenin yapılmasına karar verileceği" şeklindeki düzenlemenin iptal istemini oy çokluğuyla reddetti.-

Üremede yoksunluk şartına iptalBu konuda bir başka başvuru da Edirne 1. Asliye Hukuk Mahkemesince yapıldı. Mahkeme, Türk Medeni Kanunu`nun 40. maddesinin birinci fıkrasının ikinci cümlesinde yer alan "…ve üreme yeteneğinden sürekli biçimde yoksun bulunduğunu…" ibaresinin iptaline karar verilmesi istemiyle Anayasa Mahkemesine başvurdu.Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, bu başvuruyu da esastan görüşerek karara bağladı.

Yüksek Mahkeme, cinsiyet değişikliğine izin verilebilmesi için "üreme yeteneğinden sürekli biçimde yoksun olma" şartını, Anayasa`ya aykırı bularak, oy çokluğuyla iptal etti.Kanunun birinci fıkrası, "Cinsiyetini değiştirmek isteyen kimse, şahsen başvuruda bulunarak mahkemece cinsiyet değişikliğine izin verilmesini isteyebilir. Ancak iznin verilebilmesi için, istem sahibinin 18 yaşını doldurmuş bulunması ve evli olmaması, ayrıca transseksüel yapıda olup, cinsiyet değişikliğinin ruh sağlığı açısından zorunluluğunu ve üreme yeteneğinden sürekli biçimde yoksun bulunduğunu bir eğitim ve araştırma hastanesinden alınacak resmi sağlık kurulu raporuyla belgelemesi şarttır." hükmünü içeriyordu.


Kaynak: https://www.pusulahaber.com.tr/cinsiyet-degistirme-kanununda-degisiklik-735943h.htm


Haber Tarihi : 01.12.2017 01:00:00
Haber Editörü : UntiLSleeP
  «« GERi
Bu haber 162238 kez okundu.

Haberi
Paylaş
Face
Paylaş facebook
Blog
Paylaş Blogger
Frien
Paylaş Friendfeed
Mysp
Paylaş Myspace
Twit
Paylaş twitter


Not: Bu sayfalarda yer alan yorumlar kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılanlardan lezce.com sorumlu tutulamaz.

Habere Yorum Yaz
Bu habere yapılmış bir yorum bulunmamaktadır

Diğer başlıklardan bazıları.
Taksim`de yapılacak olan LGBTİ etkinlikleri yasaklandı!
Ankara Valiliği, 'Alman LGBT Film Günleri'ni yasakladı
Hollywood'un iki güzel kadını ödül töreninde dudak dudağa öpüştü
Trans erkek Derin Oylum yurttan atıldı
Anne-oğul cinsiyet değiştirdi; baba-kız oldular
Kilise, Kız Çocuğu Takım Elbise Giymek İstediği İçin, Onun Adına Bir Tören Düzenlemeyi Reddediyor
Elif Şafak: Biseksüel olduğumu kamusal alanda açıklama cesaretim olmadı
Rüzgar Erkoçlar; “LGBT’lerle Anılmak İstemiyorum…” !
Kaçak giriş yapan pasaportsuz lezbiyen çift Türkiye'yi suçladı
Cinsiyet değiştirmeye çalışan gence dayak