Haber | Çoğu kadın ya lezbiyen ya da biseksüel

Çoğu kadın ya lezbiyen ya da biseksüel


Çoğu kadın ya lezbiyen ya da biseksüel

Essex Üniversitesi Psikoloji Departmanı’ndan Dr. Gerulf Riege, kadın cinselliğiyle ilgili yürüttüğü araştırmanın sonucunda “Kadınların çoğu heteroseksüel değil; ya lezbiyen ya da biseksüel.” açıklamasında bulundu.

N’olmuş sitesinin haberine göre, kadın cinselliğine dair oldukça çarpıcı bir sonuç çıkaran deneye 235 kadın katıldı. Deney süresince bu katılımcılara cinsel içerikli videolar izletildi ve gözbebeklerinin seksüel uyarılara verdiği tepkiye bakıldı. Sonuçta katılımcıların yüzde 82’sinin, hem çıplak kadın hem de çıplak erkek görmekten tahrik olduğu keşfedildi. Kendini heteroseksüel olarak tanımlayan kadınlarınsa yüzde 72’si video süresince hem çekici kadınlardan hem de çekici erkeklerden tahrik oldular.

Dr. Riegler araştırmayla ilgili şunları söylüyor: “Kadınların çoğu kendisini heteroseksüel olarak tanımlasa da araştırmamız gösteriyor ki konu onları neyin tahrik ettiğine gelince ya biseksüel ya da eşçinseller ama asla heteroseksüel değiller.”

Araştırmanın bir diğer bulgusu da kadınların giyinişi ve davranışları arasında bir bağ olmadığı yönünde. Yani daha maskülen giyinen kadınlar, davranışsal olarak da maskülen olmak zorunda değiller. Dr. Riegler “Bu da bize kadınların kamusal alandaki görünüşlerinin cinsel tercihleriyle alakalı olmak zorunda olmadığını gösteriyor.” diyor.

Araştırmaya eklenmesi gereken birkaç önemli not da var: İlki cinsel çekim konusunda erkekler ve kadınların farklı unsurlardan etkileniyor olması. Kadınlar cinsel çekim konusunda, erkeklere göre partnerlerinin cinsiyetinden daha az etkilenir durumdalar. Bunun yanında konu cinsel çekim olunca kültürel ve sosyal faktörler kadınları erkeklerden daha çok etkiliyor.

Dr. Riegler’in araştırmasıyla ilgili bir diğer not ise çalışmanın batılı, eğitimli, endüstrilize, zengin ve demokratik bir demografide gerçekleşmiş olması. Bu nedenle daha geniş kitlelere uygulandığında araştırmanın farklı bir sonuca ulaşması da muhtemel.


Haber Tarihi : 28.11.2015
Haber Editörü : UntiLSleeP
  «« GERi
Bu haber 98690 kez okundu.

Haberi
Paylaş
Face
Paylaş facebook
Blog
Paylaş Blogger
Frien
Paylaş Friendfeed
Mysp
Paylaş Myspace
Twit
Paylaş twitter


Not: Bu sayfalarda yer alan yorumlar kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılanlardan lezce.com sorumlu tutulamaz.

Habere Yorum Yaz

``Kadınlar cinsel çekim konusunda, erkeklere göre partnerlerinin cinsiyetinden daha az etkilenir durumdalar`` öğrenciyken tamamen heteroseksüel davranan bir kızla 1.5 sene birlikte oldum... ben bile inanamadım şansıma...
Yazan: Lezce Üyesi

Diğer başlıklardan bazıları.
Lisedeki büyük LGBTİ direnişi
Twitter, LGBT için `kan eşitliği` kampanyası başlattı
Nefret suçu mağduru translar yarın anılıyor
Cinsiyet Değiştirmiş Olmasına Rağmen Hamile Kalan Adamın İnanılmaz Hikayesi
Bir LGBT Sitesi Daha Engellendi, TİB "Yanlışlıkla Oldu" Dedi
Lezce.Com Kaldığı Yerden Devam
Arkadaş olmaları da yasak: Türkiye’nin tek lezbiyen arkadaşlık sitesi erişime engelledi
Lezce.com’a erişim engellendi
Lezce.com Android Uygulaması Play Store'da!
Türklerin de oynadığı lezbiyen filmi Danimarka’da ilk sıraya yükseldi