Haber | Dünya basını Utöya katliamının kahramanı lezbiyen çifte karşı sessiz kaldı

Dünya basını Utöya katliamının kahramanı lezbiyen çifte karşı sessiz kaldı


68 kişinin katledildiği Norveç'in Utöya adasındaki saldırının ardından, dünya basını gençlik kampında yaşanan dehşette gösterdiği kahramanlıklardan ötürü çok sayıda kişiyi haber yaptı. Ancak birçok gencin hayatını kurtaran lezbiyen çift Toril Hansen ve Hege Dalen hiçbir basın organında hak ettikleri ilgiyi görmedi.New York Times ve Telegraph, silah seslerini duyarak teknesiyle Utöya adasına gidip birçok genci kurtaran Alman turist Marcel Gleffe hakkında övgüler düzdü. BBC, Helge adındaki bir adamın 5 genci teknesiyle kurtardığını bildirirken, Yahoo News 40-50 genci kurtardığı iddia edilen Otto Lövik’i göklere çıkardı.

Öte yandan, Utöya adasındaki 40 genci katledilmekten kurtaran lezbiyen çift Hansen ve Dalen hakkında hiçbir basın organı haber yapmadı. Lezbiyen çift, adaya yaptıkları ilk sefer sırasında kıyıdan uzaklaşırken tekneleri Breivik’in kurşunlarına hedef oldu.

Hansen ve Dalen, buna rağmen üç kez daha adaya giderek onlarca genci güvenli bölgelere taşıdı. Lezbiyen çiftin adı, katliamdan sonraki günlerde, sadece bir Finlandiya gazetesinde ve Twitter’daki mesajlarda duyuldu.

Hansen ve Dalen’in gösterdikleri kahramanlığa rağmen hak ettikleri övgüyü alamamaları, lezbiyen olmalarına bağlanıyor.

NEDEN GÖZARDI EDİLDİLER

İnternet üzerindeki forumlar, lezbiyen çifte gösterilen tutumu eleştirirken, muhafazakar yayınlar eşcinsel evliliğe karşı gösterdikleri yaklaşım nedeniyle hedef alındı. Ancak son derece liberal kabul edilen Guardian, New York Times ve Independent gibi gazetelerde bile lezbiyen çiftten bahsedilmemesi dikkat çekti.Konuyu bugünkü köşesinde gündeme getiren Telegraph gazetesi yazarı Tom Chivers, makalesinin sonunda, “Sebep ne olursa olsun, Hansen ve Dalen çifti onurlandırılmayı hak ediyor. Eğer ben büyük bir İngiliz veya ABD gazetesinden önce onlardan bahsetme şerefine erişiyorsam, bu konuda eşitlik tartışması yapanlara şunu demek istiyorum: Hansen ve Dalen birer kahramandır ve onlar hakkında yazmış olmaktan gururluyum.”

Kaynak: hurriyet.com.tr


Haber Tarihi : 03.08.2011
Haber Editörü : UntiLSleeP
  «« GERi
Bu haber 100648 kez okundu.

Haberi
Paylaş
Face
Paylaş facebook
Blog
Paylaş Blogger
Frien
Paylaş Friendfeed
Mysp
Paylaş Myspace
Twit
Paylaş twitter


Not: Bu sayfalarda yer alan yorumlar kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılanlardan lezce.com sorumlu tutulamaz.

Habere Yorum Yaz
Bu habere yapılmış bir yorum bulunmamaktadır

Diğer başlıklardan bazıları.
Lezbiyen nineler evlendi
Ali odasına erkek alırsa...
2 bin 600 gay aynı gün evlenmek isteyince
Umutsuz Ev Kadını'ydı, lezbiyen oldu
TRT'nin 'üçüncü cins' savunması
Lezbiyenler kadro dışı
Taksim yerinden oynadı.
Mango ve English Time'da Müzikli Protesto
Hormonlu domatesler sahiplerini buldu
Af Örgütünden Türkiye'ye Eşcinsel Eleştirisi