Haber | Fener Rum Patrikhanesi: Kilisemiz eşcinsel evliliği kutsamaz

Fener Rum Patrikhanesi: Kilisemiz eşcinsel evliliği kutsamaz


Yunanistan’da eşcinsel çiftlerin kanun önünde eşit olmasının önünü açan "medeni birliktelik" yasasının parlamentoda kabul edilmesiyle birlikte İstanbul’daki Fener Rum Ortodoks Patrikhaneside karara tepki gösterdi.

İstanbul Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi, Yunanistan’da eşcinsel çiftler için çıkarılan medeni birliktelik yasasını kabul edilemez buldu.
Yunanistan’da eşcinsel çiftlerin kanun önünde eşit olmasının önünü açan "medeni birliktelik" yasasının parlamentoda kabul edilmesiyle birlikte, ülkedeki birçok kilise tarafından iki günlük yas ilan edilmişti. Yasanın kabul edilmesinin ardından, İstanbul’daki Fener Rum Ortodoks Patrikhaneside karara tepki gösterdi.
"NORMAL EVLİLİK DEĞİL"
Yasayla ilgili Cumhuriyet gazetesine konuşan Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi sözcüsü Peder Dositheos, kararı kilisenin kabul etmeyeceğini belirterek şöyle konuştu:
"Tek kitaplı dinlerin hiçbirinde eşcinsel evlilik yoktur ve kabul edilemez. Yüzyıllar önce böyle bir şey olmadığı için dinler bunu belirtmeye gerek duymamıştır. Dinler evliliği önemseyerek, erkek ile kadın arasındaki ilişkiyi kutsamıştır. Evlilik yasa önünde kabul olsa bile, kiliseler kutsamaz. Kiliseler normal evlilikleri kutsar. İnsanın tabiatına ve dindarlığın prensiplerine aykırı olan bir durumu kilisenin kabul etmesi mümkün değildir."
Yunanistan Avrupa Birliği ülkeleri arasında ‘medeni birliktelik’ yasasını kabul etmeyen sayılı ülkelerdendi. Başbakan Aleksis Çipras’ın özür dileyerek kabul ettiği yasa için, Dositheos, kararın dini değil siyasi olduğunu da vurgulayarak şu ifadeleri kullandı:
KİLİSELERİN TAVRI NET
"Yunanistan halkı muhafazakâr olduğu için Avrupa’da bu yasanın olmadığı nadir ülkeydi. Merkez sol bir parti iktidara geldiğinden bu yasa çıktı. Yasanın amacı sosyal güvenlik. Normal evlilikte erkek ve kadın hayatlarını evlilikte birbirlerine adarlar. Yasalar önünde de, erkek veya kadın öldüğünde emekliliği karşısındakine geçer. Buradaki amaç da bu. Yine de kilisenin bu durum karşındaki tavrı açık ve nettir."
Yunanistan’da Kalavrita ve Aigio bölgelerinden sorumlu metropolitleri yasaya tepki için 2 günlük yas ilan etti.

KAYNAK: haberturk.com 25.12.2015


Haber Tarihi : 25.12.2015
Haber Editörü : Maya
  «« GERi
Bu haber 132815 kez okundu.

Haberi
Paylaş
Face
Paylaş facebook
Blog
Paylaş Blogger
Frien
Paylaş Friendfeed
Mysp
Paylaş Myspace
Twit
Paylaş twitter


Not: Bu sayfalarda yer alan yorumlar kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılanlardan lezce.com sorumlu tutulamaz.

Habere Yorum Yaz

Ben de bunu anlamam. Herkes günah işliyor. Hatta bu Ortadokslara göre (eğer yanılmıyorsam) insan doğuştan günahkar ve Hz. İsa (a.s.) bizim günahlarımız için çarmıha gerildi vb. Günah olan bir çok şeyi kabulleniyor bu din adamları ama iş bize gelince ı ıh. Alınız İslamiyeti. Çok net biçimde kirli (zina etmiş) müslüman bir erkek temiz bir müslüman kadınla evlenemez; haramdır der. (Tersi de haram) Bakın yaşadığınız dünyaya. Adam evlilik öncesi çokça prova yapıyor, sonra kız oğlan kız alıp hayallerinin mutlu yuvasını kuruyor. E arkadaşım bu evliliği kabul ediyor musun? Evet. Soruyor musun evlenenlere ``temiz misin`` diye? Artık gerçekten din adamlarının da silkelenip kendilerine gelmesi lazım. Allah indinde yasaksa yasaktır, sen bunu allayıp pullayıp bahanelerle meşru hale getiremez Allah`ı kandıramazsın. Falanca günahları meşru hale getirince de diğerlerine karşı direnmen KOMİK oluyor. Eşcinsel evliliklerin YASAL zeminde tanıması zaten yıllardır süregelen çaba. Neden? Hastane odasında yatarken, yüzünü bile görmek istemediğim bir akrabam değil, sevgilim, eşim refakatçim olmalı. Ben organlarımı bağışlamışsam 20 senedir görmediğim bir akrabam değil eşim, sevdiceğim imzalamalı o belgeyi. Başkası değil. Eşşek gibi çalışıyorum. İki evim bir arabam, iki tane özel hayat sigortam ve bir de kalacak olan emekli maaşım var. Bayramda seyranda akıllarına bile gelmediğim yeğenlerime değil, sevdiğim, ömrümü birlikte geçirip yaşlandığım kadına kalmalı. Rum Patrikhanesi o aşkı kutsamasa da olur!
Yazan: Lezce Üyesi

Diğer başlıklardan bazıları.
Yunanistan eşcinsel evliliğe 'evet' dedi
HDP’li Kerestecioğlu, LGBTİ’lere internet sansürünü Meclis’e taşıdı
C. Blanchett ve R. Mara ‘Carol’ filminde lezbiyen çifti canlandırıyor
Lezbiyenler Üzgün. Ruby Rose, Mart 2014’te nişanlandığı sevgilisi Phoebe Dahl’dan ayrıldı.
ANNE TRANS ÇOCUĞU İÇİN DÖVMESİNİ DEĞİŞTİRDİ
Homofobik siyasetçi LGBT film festivalini bastı
LGBTİ Ruh Sağlığı Sempozyumu 5-6 Aralık’ta İstanbul’da
Japonya, eşcinsel evliliği destekliyor
Zeliş'in ilk sayısı yayında: Gelin, kadınlar arası aşkı ve dayanışmayı birlikte örgütleyelim
Çoğu kadın ya lezbiyen ya da biseksüel