Haber | Filmmor Kadınların Direnişiyle Başlıyor

Filmmor Kadınların Direnişiyle Başlıyor


"Kadınların Sineması, Kadınların Direnişi, Direnişin Sineması" temasıyla düzenlenecek 13. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Film Festivali, 13 Mart Cuma günü İstanbul’dan yola çıkıyor.

13. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nin bu yılki programı ve Altın Bamya adayları bugün Rampa Tiyatro'da yapılan basın toplantısıyla açıklandı.

25 ülkeden, 61 film gösterileceği festivalde filmler 'Kadınların Sineması', 'Margarethe von Trotta Toplu Gösterimi', 'Nahid Persson Sarvestani Toplu Gösterimi', 'Kendine Ait Bir Cüzdan', 'Cins, Cinsiyet, Cinsiyetler' ve 'Bedenimiz Bizimdir' adında altı ayrı bölümde seyirciyle buluşacak.

"Kadın direnişini yansıtmak istedik"

Açılış konuşmasını yapan Filmmor Kadın Filmleri Festivali Koordinatörü Melek Özman "Kadınlara karşı küresel bir saldırı var ve kadınlar buna karşı direniyor. Biz de festivalde bu direnişi yansıtmak istedik. Son derece sistematik ve politik olan kadın şiddetini hala üçüncü sayfalarda görüyoruz, magazinleştirilmiş filmlerden izliyoruz ve bununla kadınların görünmez oluyor. Filmmor birbirimizi görmek ve birbirimizle buluşmamızı sağlıyor" dedi.

Açılış Pera Müzesi’nde

Festival 13 Mart Cuma günü, saat 19:00’da Galatasaray Meydanı’ndan Pera Müzesi’ne yapılacak Festival Yürüyüşü ile başlayacak.

Pera Müzesi’nde Mor Kamera Umut Veren Kadın Sinemacı Ödülü’nün de verileceği açılışta Gezi Direnişi’nden sonra İzmir’de tutuklanan kadın direnişçilerle dayanışma amacıyla yürüttükleri kampanyayı anlatan "Arkadaşımı Merak Ediyorum" filmi gösterilecek.

Altın Bamya ödülü

Türkiye Sineması'ndaki erkek egemen bakışa ve temsiline karşı kurulan Altın Bamya Akademisi'nden Hülya Uğur Tanrıöver 7. kez düzenlenecek Altın Bamya Ödülleri’nin duyurusunu gerçekleştirdi ve ödüllerin sanatçılara değil canlandırdıkları karaktere verildiğini vurguladı .

100 Yılın Bamyası Ödülleri'nin adaylarının erkek karakter kategorisinde Tecavüzcü Coşkun, Tarkan ve Recep İvedik, kadın karakter kategorisinde ise Kezban, Afrodit ve Mum Kokulu Kadınlar’daki tüm kadın karakterler var.

Senaryo dalı adaylarında ise Sözde Kızlar, Acı Hayat ve Ah Müjgan Ah, film kategorisinde ise Canlı Hedef, Kilink serisi ve Ölünceye Kadar filmleri yer alıyor.

Aynı zamanda ilk film çalışmalarına Jüri Özel-Tek Taşlı Bamya Ödülü verilecek. Türkiye'de bir dönem erkek kuşakların cinselliğe ve cinsiyete dair hal ve tavırlarına esin kaynağı olan tüm Seks Filmleri ise Jüri Özel Yüz Bamya Turşusu Ödülü ile ödüllendirilecek.

Şengal ve Kobanê ile dayanışma

Filmmor Kadın Kooperatifi kurucularından Melek Özman "Barış için Kadın Girişimi ile sürekli bir dayanışma içinde oldukları Şengal, Kobanêli kadınların ve çocukların festivalin bir parçası olması istediklerini" belirtti ve festivalin gelirlerinin tümünü onlara aktaracaklarını söyledi.

27 Nisan’a kadar devam edecek program 13-22 Mart’ta İstanbul’da, 28-29 Mart'ta Denizli'de, 4-5 Nisan'da Muğla-Bodrum'da, 11-12 Nisan'da Diyarbakır'da, 18-19 Nisan'da Adana'da, 25-26 Nisan'da İzmir'de olacak.

Film gösterimi 13 ve 22 Mart tarihleri arasında İstanbul Modern, Rampa Tiyatro ve Pera Müzesi salonlarında gerçekleşecek.

İstanbul biletleri Rampa Tiyatro’dan ve Pera Müzesi’ndeki gösterimler için Biletix’ten temin edilebilir.

haber kaynağı: http://www.bianet.org/bianet/toplum/162767-filmmor-kadinlarin-direnisiyle-basliyor


Haber Tarihi : 03.03.2015
Haber Editörü : Dystopia
  «« GERi
Bu haber 153409 kez okundu.

Haberi
Paylaş
Face
Paylaş facebook
Blog
Paylaş Blogger
Frien
Paylaş Friendfeed
Mysp
Paylaş Myspace
Twit
Paylaş twitter


Not: Bu sayfalarda yer alan yorumlar kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılanlardan lezce.com sorumlu tutulamaz.

Habere Yorum Yaz
Bu habere yapılmış bir yorum bulunmamaktadır

Diğer başlıklardan bazıları.
Ünlü Yıldızın Babası Önce Kadın, Sonra Lezbiyen Olacak!
Facebook Cinsiyet Seçiminde Sınırsız Özgürlük
iPhone’lara Farklı Irklar ve Gay Emojiler Ekleniyor
Galatasaray transferine lezbiyen aşk engeli
Lezbiyen cinayete müebbet hapis
Kör lezbiyen opera sanatçısının ilham veren hikâyesi
CHP'li Tanal'dan LGBTİ Hakları İçin 22 Maddelik Yasa Teklifi
'Homofobik ve Transfobik Kitaplar Raflardan Kaldırılsın'
Sırp manastırında lezbiyen skandalı
Lezbiyen olduğumu hiç saklamadım