Haber | Fotoğraflarla Trans Misafirhanesi sergisi açılıyor

Fotoğraflarla Trans Misafirhanesi sergisi açılıyor


Trans Misafirhanesi ve misafirlerinin görsellerinden oluşan Trans Evi Fotoğraf Sergisi 20 Kasım Nefret Suçlarıyla Mücadele Günü öncesinde, 15 Kasım’da Karşı Sanat’ta açılıyor.

İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği’nin, barınma, sağlık hizmetlerine erişim gibi konularda yardıma ihtiyaç duyan trans bireylere güvenli bir alan açma amacıyla 2012 yılında kurduğu Trans Misafirhanesi’ni odağına alan sergi 21 Kasım’a kadar Karşı Sanat’ta olacak.

Nefret suçlarıyla mücadele ve yeni sorular
20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü vesilesiyle İstanbul LGBTİ’nin başlattığı kampanyanın bir parçası olan sergi, misafirhanede kalan trans kadınların ve misafirhanenin kendisinin görsellerinden oluşuyor. Seçkiyle, bir yandan transfobik nefret suçlarına karşı mücadelede, şiddeti deneyimleyenleri kurbanlaştırmayan ve aynılaştırmayan bir söylem kullanmanın önemine değinirken, bir yandan da bizleri karşılayan yukarıdaki sorulara ve yeni tartışma konularına alan açmak amaçlanıyor.

Trans*Evi fotoğraf sergisi, transfobik, dışlayıcı sosyal ve politik yapı içerisinde trans bireylerin geliştirdikleri direnç mekanizmaları üzerine bu tartışma alanını açarken, alternatif barınma alanlarının sağlanabilmesinin mümkün olabildiğini ve bu alanların ne kadar hayati bir öneme sahip olduğunu vurguluyor.

Sergi şehir merkezinden uzaklaştırılan ve “görünmez” kılanan trans kadınların deneyimleri ışığında, kentsel dönüşüm sebebiyle yerlerinden edilen tüm insanları da hatırlatarak “görünmez” ve “görünür” kılınanları aynı anda yansıtıyor.

Ömer Tevfik kimdir?
2009’dan bu yana çeşitli fotoğraf projelerinde yer alan Ömer Tevfik Erten, 2013’te İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği’nin de partnerlerinden biri olduğu Trans X Türkiye projesi tarafından düzenlenen BUT Kısa Film Yarışması’nda “İsimsiz” adlı çalışmasıyla birincilik ödülünü aldı.

2010 yılından bu yana Galata Fotoğrafhanesi Fotoğraf Akademisi öğrencisi olan Erten son bir yıldır trans hareketi üzerine belge fotoğraf çalışmaları yürütüyor.

Kaynak : http://kaosgl.org/sayfa.php?id=17928


Haber Tarihi : 15.11.2014
Haber Editörü : UntiLSleeP
  «« GERi
Bu haber 126903 kez okundu.

Haberi
Paylaş
Face
Paylaş facebook
Blog
Paylaş Blogger
Frien
Paylaş Friendfeed
Mysp
Paylaş Myspace
Twit
Paylaş twitter


Not: Bu sayfalarda yer alan yorumlar kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılanlardan lezce.com sorumlu tutulamaz.

Habere Yorum Yaz
Bu habere yapılmış bir yorum bulunmamaktadır

Diğer başlıklardan bazıları.
'Lezbiyen mi?' sorusuna sert tepki
ABD’de Temyiz Mahkemesi eşcinsel evlilik yasağını savundu
Rusya'da iki gelinli ilk evlilik
Birkaç yıl kadınlarla birlikte oldum ama lezbiyen değilim
İran: Eşcinseller cinsiyet değiştirmeye zorlanıyor
MAGEM ve Kuir Kıbrıs'tan ortak etkinlik
Ermeni mahkemesinden homofobik nefrete cezasızlık!
Eşcinsel evlilik tartışması
Gözü Dönmüş Aşık, Eşcinsel Sevgilisine Ailesini Öldürttü
Trans geçiş sürecinde üreme ve evlilik hakkı için kanun teklifi