Haber | Google’dan Onur Ayı

Google’dan Onur Ayı


Google’da Onur Ayı araması yapanları LGBTİQA+ bayraklarından konfeti bekliyor.
Stonewall Direnişi’nin yıl dönümü olan 28 Haziran’da son bulacak olan Onur Ayı dün başladı.

Google, arama motorunda Onur Ayı araması yapanları için LGBTİQA+ bayraklarından konfetiyle karşılıyor.

İngilizce-Türkçe arama sonuçlarını, Google’ın 2020’de Onur Ayı için hazırladığı kutlamayla karşılaştırdığımızda sonuçlar şöyle:

“Pride Month” ve “Pride March” aramalarında konfeti çıkarken Türkçede sadece “Onur Yürüyüşü” aramasında bu sürpriz ile karşılaşıyoruz.

“Lesbian” ve “lezbiyen”, “gay” ve “gey”, “bisexual” ve “biseksüel” aramalarında onur konfetisini görürken “trans” ve Türkiye’de geçmiş yıllarda daha yaygın kullanılan “transseksüel” ve “travesti” kelimelerini arattığımızda beyaz sayfayla karşılaşıyoruz. Konfeti ancak “transgender” aramasında çıkıyor. Google’ın 2020 yılındaki Onur Ayı kutlamasında görünür kıldığı “transexual” kelimesini bu yılki listeye dahil etmediğini görüyoruz.

“İntersex” ve “interseks” aramalarında ise Google’ın geçtiğimiz yılki kutlamasına göre bu yıl “intersexual” yerine Türkiye’deki aktivistlerin kullanımını önerdiği “interseks” kelimesini Onur Ayı kutlamasında listeye aldığını görüyoruz. Yine geçtiğimiz yıl “non-binary” ve “nonbinary” aramalarını kutlama listesine almayan Google’da bu yıl “non-binary” araması yaparak konfetiyle karşılaşmak mümkün. Ancak kullanım olarak kendine henüz geniş bir alan bulamamış “Na-binary” ve “Nabinary” aramalarında beyaz sayfa bizi bekliyor.

“Pansexual” ve “panseksüel”, “asexual” ve “aseksüel” aramalarıyla birlikte henüz Türkçeleştirilmemiş “agender”, “genderqueer”, “genderfluid” aramalarında konfeti yine bizi beklerken Google’ın konfetisinde bayrağını kullandığı “polysexual” kelimesini arattığımızda beyaz sayfayla yeniden karşılaşıyoruz.

*Uzun bir süre önce kapsayıcı ve çatı “trans” kelimesinin kullanımıyla baş harfleri LGBTİQA+ kısaltmasından kalkan “travesti” ve “transseksüel” kelimelerine (bkz. LGBTT) ve “interseksüel” kelimesine bu karşılaştırmada Google’ın geçtiğimiz yıl Onur Ayı kutlamasında “intersexual” ve “transexual” kelimelerini görünür kılmasından dolayı bakılmıştır.

Kaynak : https://kaosgl.org/haber/google-dan-onur-ayi-sanlamasi


Haber Tarihi : 04.06.2021
Haber Editörü : UntiLSleeP
  «« GERi
Bu haber 94696 kez okundu.

Haberi
Paylaş
Face
Paylaş facebook
Blog
Paylaş Blogger
Frien
Paylaş Friendfeed
Mysp
Paylaş Myspace
Twit
Paylaş twitter


Not: Bu sayfalarda yer alan yorumlar kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılanlardan lezce.com sorumlu tutulamaz.

Habere Yorum Yaz
Bu habere yapılmış bir yorum bulunmamaktadır

Diğer başlıklardan bazıları.
Almanya'nın bir köyündeki lezbiyen papaz çift
ABD’nin yeni başkanı Joe Biden kamu kurumlarında cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği temelli ayrımcılığa karşı kararname yayınladı.

Ellen Page trans olduğunu açıkladı
Sonu Mutlu Biten 15 Muhteşem Lezbiyen Filmi
Pride Bayrağını Kaldırması İstenen Öğretmenin Okul Yönetimine Cevabı Viral Oldu!
Yeni LGBTİ+ Kapsayıcı ve Cinsiyetsiz Emojiler Yakında Telefonunuzda Olacak
İnanılmaz olay: Hamile kalamayan kadın doktorda erkek çıktı!
16. Hormonlu Domates LGBTİ+fobi Ödülleri için oylama başladı
EKREM İMAMOĞLU: EŞCİNSEL VATANDAŞLARIMIZIN YAŞAM KALİTELERİNİ KORUMAKLA YÜKÜMLÜYÜZ