Haber | Hayvanseverleri kızdıran yasa değişikliği

Hayvanseverleri kızdıran yasa değişikliği


Meclis'e sunulan Hayvanları Koruma Kanunu tasarısı başta hayvan hakları savunucuları olmak üzere pek çok sivil toplum örgütünden tepki topluyor. Hayvanseverler, yeni yasanın Hayırsız Ada katliamından daha da kötü sonuçlara yol açmasından endişe ediyor. 70 binden fazla imza toplayan hayvanseverler pazar günü de yurdun dört bir yanında eylem yapacak.
2004 yılında ilk kez yürürlüğe giren Hayvanları Koruma Yasası, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nca yeni bir taslakla TBMM’ye sunuldu. Ancak taslak, yasanın değişmesini destekleyen hayvan hakları savunucuları tarafından bile tepkiyle karşılandı. Çünkü taslak sokaktaki sahipsiz kedi ve köpeklerin, şehir dışında kurulacak doğal hayat parklarına gönderilmesini öngörüyor. Doğal hayat parklarında ise hayvanların yiyecek ve barınma ihtiyaçlarının sağlıklı karşılanabileceğinden endişe duyuluyor, yeteri kadar bakım personeli ve veteriner olmaması da ayrı bir sorun.

HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu Başkan Yardımcısı Nesrin Çıtırık, yurt çapında tüm hayvanlar denilince milyonlarca hayvanın söz konusu olduğunu belirterek, “Yurt çapında bu milyonlarca hayvanı koymak için 1000 adet yasadaki adıyla “Hayat parkı” yapıldığını varsaysak bile, bu hayvanları oraya toplayacak “tecrübeli” belediye ekibi bulmak mümkün değildir. Ayrıca bu milyonlarca hayvanın gunluk beslemesini de belediyeler karşılayamaz” diye konuştu. Çıtırık, “Bu hayvanların hepsi toplama adı altında öldürülecektir. Bu yasa teklifi kedi ve köpekleri yok etmek için hazırlanmıştır, bu bir katliam yasası olacaktır” dedi.

Yanıtsız sorular

Çıtırık, şu konulardaki muğlakliğin altını çizdi:

- 2004 yılında çıkan kanunda hükme bağlamış olmasına rağmen, binlerce belediye "Kısırlaştırma" yapmadığı gibi bir "bakımevi" bile kurmamıştır.

- Belediyeler bakımevinde i 50-100 hayvana dahi bakıcı ve veteriner veremez ve onları açlık ve susuzluğa mahkum ederken, "milyonlarca" hayvan topladığında, "on binlerce bakıcıyı, binlerce veteriner hekimi" istihdam etmeyeceği ve bir günlük yemekleri bile trilyonlar tutan milyonlarca kedi-köpeğin besleme maliyetini karşılamayacağı için, kolay yol olan "öldürmeyi" seçecektir.

- Kediler, doğası gereği yakalanması imkansız olan hayvanlardır. Yüzbinlerce kediyi de "canlı" toplayamadıkları için, öldürecekleri açıktır.

- Pitbull ve diğer tehlikeli hayvanlar için "3 ay içinde bakim evlerine teslim etmek zorundalar" ibaresi yasa teklifine konmuş. Şehirlerin %90’ında hala daha bakımevi yokken bu hayvanlar hangi bakımevine konacaktır?
Yasada neler değişmeli?

Dodurka, yasada değişmesi gerekenleri ise şöyle sıraladı:

1- Hayvanlara yapılan tüm işkence, eziyet ve tecavüz suçları tecil edilemeyecek ya da paraya çevrilemeyecek şekilde hapis cezasıyla cezalandırılmalıdır. Tasarıda işkence yapana para cezası, işkenceden öldürene 2 yıla kadar, ancak paraya çevrilebilir nitelikte hapis cezası öngörmektedir.

2- Bu yasada hayvanları mağdur edecek tek kelime bile olmamalıdır. Nitekim deneyi ve ötenaziyi meşrulaştıran kavramlar bu yasada yer bile almamalıdır.

3- Yasanın mevcut hali ve üzerinde çalışılan taslakta Pet shoplarda hayvan satışı belli kurallar dahilinde de olsa izin verilmektedir.

Pazar günü eylem var

Yasayı durdurabilmek, seslerini duyurabilmek isteyen hayvanseverler Facebook’ta örgütlendiler. 30 Eylül saat 14.00’de farklı şehirlerde kitlesel eylemler yapılacak.
Eylemin etkinlik sayfası: https://www.facebook.com/events/155454427926171/

İmza kampanyasına rekor katılım

Yaşam Hakkına Saygı Platformu da amacı "hayvanları bertaraf etmek" değil "korumak ve haklarını gözetmek" olan bir yasa için bir deklarasyon yayınlayarak imza kampanyası başlattı. Bireysel katılımın yanısıra pek çok sivil toplum örgütünün de imzası olan bildiride imza sayısı 70 bini geçti. İmza kampanyasının detaylarına bursan ulaşabilirsiniz: http://www.sessizkalmasucaortakolma.com/dilekce/dilekce_detay.asp?id=1311

Kaynak: cnnturk.com


Haber Tarihi : 30.09.2012
Haber Editörü : UntiLSleeP
  «« GERi
Bu haber 152889 kez okundu.

Haberi
Paylaş
Face
Paylaş facebook
Blog
Paylaş Blogger
Frien
Paylaş Friendfeed
Mysp
Paylaş Myspace
Twit
Paylaş twitter


Not: Bu sayfalarda yer alan yorumlar kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılanlardan lezce.com sorumlu tutulamaz.

Habere Yorum Yaz

devletin hayvanlara karışmasını anlayamıyorum. devlet insan eliyle insanların doğadaki varoluşuna müdahale eden bir suni örgüt iken, diğer canlı türlerinin yaşamlarını bu şekilde düzenlememeli...
Yazan: Lezce Üyesi

sanırım durum yanlıs anlasılmıs :D:D ona gore onlemler alınsın dıye belırtmıstım ozaman ;)
Yazan: Lezce Üyesi

Sanıyorum durum tam olarak anlaşılmamış, sokaklardaki tüm hayvanlar toplanıp `doğal yaşam` adı altında orman barınaklarına bırakılacaklar, bu hayvanlar orada birbirlerini öldürecekler, bir kısmı deneylerde kullanılacak, sokaklardaki hayvanların hiç mi yaşama hakkı yok anlamıyorum ben, küçük bir çocuğa saldırmış olabilir bir köpek, tabiki kötü bir durum bu o zaman hepsini toplayalım öldürelim, olur mu öyle şey yani? Ayrıca sokak hayvanlarına işkence yapan, tecavüz eden, öldüren insanları ne yapalım bu durumda? Lütfen biraz üzerinde düşünün, hangimizin hakkı var diğer bir yaşamı bitirmeye?
Yazan: Lezce Üyesi

pekı ya sokakta durup dururken gozumun onunde babasının elınden tutmus yuruyen kucucuk cocuga saldıran sokakta yasayan kangal kopege ne yapalım..bu cocugun sucu ney..boyle bırsey dusunuyorlarsa ona gorede gereklı onlemler alınsın onlarda can tasıyor orada karsılanmalı herseyı.. bende hayvan bakıyorum evımde hem kopek 2 tanede kaplumbaga ama sokakta yasananlarada goz yumamam..
Yazan: Lezce Üyesi

Diğer başlıklardan bazıları.
Üç erkekten son anda ayrıldı mutluluğu bir kadında buldu
“Yeni Muhafazakâr Türkiye”de LGBT’lere Yer Verilmek İstenmiyor!
Eşcinsel Kadınlardan "Görünmezliğe" Karşı Kamp
Aşk-ı Memnu’nun Bihter’i Çalıkuşu’nun Feride’si lezbiyen oldu!
Ilımlı Lezbiyen Daisy Lowe. ÇOK PİŞMAN OLMUŞ! NEDEN?
'Lezbiyen aşığım yüzüme kezzap atacak'
ABD ordusunda lezbiyen açılımı
Tayvan'da ilk kez lezbiyen çift evlendi
'Eşcinsel öpüşme' eylemi
3 kez cinsiyet değiştirdi