Haber | Hormonlu Domates’ler sahiplerini buldu: Ankara Valiliği, TİHEK, Diyanet ve dahası

Hormonlu Domates’ler sahiplerini buldu: Ankara Valiliği, TİHEK, Diyanet ve dahası


Hormonlu Domates LGBTİ+fobi Ödülleri Şişli’de düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Ödül kazananlar arasında Ankara Valiliği, TİHEK, Diyanet, Mustafa Ceceli gibi birçok kişi ve kurum bulunuyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya ise ömür boyu hormonlu domates verildi.

İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası kapsamında her yıl geleneksel olarak LGBTİ+fobik kişi ve kurumlara verilen Hormonlu Domates Ödülleri bu yıl da sahiplerini buldu. 15. Hormonlu Domates LGBTİ+fobi Ödülleri Töreni, “Tanzim” temasıyla Şişli Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde dün (25 Haziran) geniş bir katılımla yapıldı.

Kokteyl ve kırmızı halı geçiş töreninin ardından başlayan görkemli geceyi Herhalde Meral ve Semiramis Dölsaçan sundu. Gece boyunca drag ve queer performanslar da yer aldı.

Kurum Ödülü: TİHEK ve Diyanet

Gecenin ilk ödülü kurum kategorisinde verildi. Kıyasıya geçen oylama sonucu bu sene bu kategoride iki kuruma ödül verildi. Hormonlu domatesler “Cinsel kimlik ayrımcılık temelleri arasında sayılamaz” diyen Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu ile kendisine LGBTİ+’lara dönük ayrımcılıkla ilgili yöneltilen sorulara nefret söylemiyle yanıt veren, “Normal değil, patolojik, haddi aşıyor, helak edici büyük günah, yapısal bozukluk, hak değil batıl davası!” diyen Diyanet İşleri Başkanlığı’na gitti.


Sivil toplum: Pedagoji Derneği

Sivil toplum kategorisinde ödülün sahibi trans çocukların birtakım yöntemlerle “kendi biyolojik tasarımlarına uygun bir cinsel kimlik” geliştirebileceğini iddia eden Pedagoji Derneği oldu.

Televizyon: TV5

CHP Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş’ın katıldığı programda “LGBTİ’ler” demesi üzerine programı yayından kaldıran ve sunucunun işine son veren TV5, Televizyon hormonlusunu aldı.

Siyaset: Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş

Siyaset kategorisindeki hormonlu domates ise Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a gitti. Aktaş, seçim sürecinde katıldığı bir televizyon programında Nilüfer Belediyesi’ni hedef alarak, “Belediye marifetiyle cinsiyetsiz tuvalet algısının yayıldığı, mahallelerde LGBT kontenjanı tanınarak onların normalmiş gibi kamuoyunda gösterilmeye çalışıldığı” şeklinde açıklama yapmıştı.

Valilik: Ankara Valiliği!

Yasaklardan dolayı açılan Valilik kategorisindeki ödülün sahibi ise Ankara Valiliği oldu. Hem OHAL döneminde hem de OHAL sonrasında şehirdeki bütün LGBTİ+ etkinliklerini süresiz olarak yasaklayan Ankara Valiliği, hormonlu domatese layık görüldü.

Özel ödül: İstanbul Valiliği

Bu kategoride İstanbul Valiliği’ne de özel ödül verildi. İstanbul Valiliği, belirledikleri gösteri yürüyüşü alanları arasında yer alan Bakırköy’de LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’ne izin vermeyeceğini açıklamıştı. Valilik, Onur Haftası Komitesi ile görüşmede de LGBTİ+’lar için “toplumsal tereddütlü grup” demişti.

Medya: Yeni Akit

Medya kategorisindeki hormonlu domates ise sistematik olarak LGBTİ+’ları hedef gösteren Yeni Akit gazetesine gitti.

Eğitim: ODTÜ Rektörü Verşan Kök

ODTÜ Onur Yürüyüşü’nü yasaklayan ve kampüse polisin girmesini sağlayarak birçok öğrencinin gözaltına alınmasına yol açan ODTÜ Rektörü Verşan Kök’e eğitim hormonlusu verildi.

Eğlence: Mustafa Ceceli

Özel hayatın gizliliğini ihlal ederek elde ettiği görüntüler üzerinden İntizar ve Sinem Gedik’i hedef gösteren Mustafa Ceceli, eğlence kategorisinde hormonlu domatesin sahibi oldu.

Mekan: Sensus Şarap Evi

Mekan kategorisindeki hormonlu domates, lezbiyen bir çifte “müşteriler rahatsız oluyor” diyen ve mekandan ayrılmaya zorlayan Galata’daki Sensus Şarap Evi’ne gitti.

Beynelmilel: Donald Trump

Trans karşıtı bildirisi nedeniyle beynelmilel hormonlu domates ödülü Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump’a verildi.

Özel bi+fobi ödülü: Söylemezsem Olmaz

Özel bi+fobi ödülü ise biseksüel kelimesini sansürleyen “Söylemezsem Olmaz” magazin programına gitti.

Ömür boyu hormonlu: Süleyman Soylu

LGBTİ+’ları çeşitli açıklamalarla hedef gösteren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya ise ömür boyu hormonlu domates ödülü verildi.

Kaynak: kaosgl.org haber: Yildiz TarHaber Tarihi : 26.06.2019
Haber Editörü : Dersuyolf
  «« GERi
Bu haber 153808 kez okundu.

Haberi
Paylaş
Face
Paylaş facebook
Blog
Paylaş Blogger
Frien
Paylaş Friendfeed
Mysp
Paylaş Myspace
Twit
Paylaş twitter


Not: Bu sayfalarda yer alan yorumlar kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılanlardan lezce.com sorumlu tutulamaz.

Habere Yorum Yaz
Bu habere yapılmış bir yorum bulunmamaktadır

Diğer başlıklardan bazıları.
7. İZMİR LGBTİ+ ONUR HAFTASI YASAKLANDI
7. İzmir LGBTİ+ Onur Haftası Programı Açıklandı!
Birlikte Güçlüyüz
Emel! Bende lezbiyen değilim
ODTÜ'lüler, gay ve lezbiyenler için eylemde
ARAŞTIRMA: HETEROSEKSÜEL KADINLAR EŞCİNSEL TEMALI YETİŞKİN FİLMLERİNİ TERCİH EDİYOR
MERKEL HÜKÜMETİNDEN TÜRKİYE’DEKİ LGBTİ+LERE DESTEK
SHELL, LGBTİ+’LERE AYRIMCILIK YAPMADIĞININ ALTINI ÇİZDİ
İBB’de Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu reddedildi
EKREM İMAMOĞLU’NA İSTANBUL’UN LGBTİ+ DOSTU KENT OLMASI İÇİN ÇAĞRI