Haber | İran: Eşcinseller cinsiyet değiştirmeye zorlanıyor

İran: Eşcinseller cinsiyet değiştirmeye zorlanıyor


İran, eşcinselliğin idamla cezalandırıldığı nadir ülkelerden biri. Ama dini alimler, bir insanın yanlış bir bedende vücut bulmuş olabileceği fikrini kabul edilebilir buluyor. Bu nedenle eşcinseller cinsiyet değiştirme ameliyatı olmaya zorlanabiliyor. Ameliyattan kaçmak içinse birçoğu çareyi ülkeyi terk etmekte buluyor.
İran'da büyüyen Donya, saçlarını ya kısa kestiriyor ya da traş ediyor. Başörtüsü yerine ise şapka takıyor. Adet kanamasını durdurmak içinse doktora gitmiş.
Donya "Çok gençtim ve kendimi anlayamıyordum" diyor. "Eğer adet kanamalarımı durdurursam daha erkeksi olurum diye düşünüyordum."
Eğer polisle karşılaşır ve kimliğini sorarlarsa, kadın olduğunu öğrendiklerinde kendisini ayıpladıklarını söylüyor: "Neden böylesin? Git ve cinsiyetini değiştir."
Cinsiyetini değiştirmek Donya'nın tutkusu haline gelmiş. "O kadar çok baskı altındaydım ki mümkün olan en kısa zamanda cinsiyetimi değiştirmek istiyordum" diyor.
Donya yedi yıl boyunca hormon tedavisi görmüş. Sesi kalınlaşmış, yüzünde kıllar çıkmaya başlamış. Ama doktorlar ameliyatı önerdiklerinde, bu cerrahi müdahaleyi geçiren arkadaşları ile konuşmuş ve "birçok sorunla" karşılaştıklarını öğrenmiş. Ameliyatın kendisi için doğru olup olmadığını sorgulamaya başlamış.
"İnternete kolay erişemiyordum. Birçok web sitesi bloklu idi. İsveç ve Norveç'te bulunan arkadaşlarım aracılığıyla yardım almaya çalıştım."
"Kendimi daha iyi tanımaya başladım. Ben bir lezbiyendim ve bu şekilde mutluydum."

Ancak İran'da açık bir şekilde eşcinsel bir kadın ya da erkek olarak yaşamak imkansız. Şu anda 33 yaşında olan Donya kısa süren evliliğinden olan oğlu ile Türkiye'ye kaçmış. Oradan da sığınma aldıkları Kanada'ya geçmiş.
Eşcinsel kadın ya da erkekleri cinsiyet değiştirme operasyonuna zorlamak, resmi bir hükümet politikası değil. Ama baskı çok yoğun olabiliyor. 1980'li yıllarda cumhuriyetin kurucusu Ayetullah Humeyni, cinsiyet değiştirme operasyonlarını serbest bırakan bir fetva yayınladı. Bu fetvayı, bir erkek bedeninde hapsolduğunu anlatan bir kadınla tanıştıktan sonra yayınladığı düşünülüyor.
İran'da bir devlet kliniğinde psikolog olarak çalışan ve güvenlik gerekçesiyle takma isimle konuşan Şebnem, eşcinsellerden bazılarının ameliyata itildiğini söylüyor. Şebnem doktorların eşcinsellere "hasta olduklarını" ve tedaviye ihtiyaç duyduklarını anlattıklarını aktarıyor. Doktorlar eşcinselleri genellikle dini alimlere yönlendiriyor, onlar da namazlarını aksatmamalarını ve bu şekilde inançlarını güçlendirmeleri öğüdünde bulunuyor.
Tıbbi tedaviler de öneriliyor. Şebnem'e göre yetkililer "kimlik ile cinsellik arasındaki farkı bilmedikleri için" doktorlar eşcinsellere cinsiyet değiştirme öneriyor.
Birçok ülkede bu prosedür psikoterapi, hormon tedavisi ve bazen hayatları değiştiren büyük ameliyatlar oluyor. Bu karmaşık süreç yıllar sürüyor.
Ama İran'da durum bu değil.
Şebnem "Bunun ne kadar kolay olduğunu gösteriyorlar" diyor. "Size yasal belgeleri sağlama sözü veriyorlar, hatta ameliyattan önce sokakta ne isterseniz giyip dolaşabilme izni veriyorlar. Ameliyatı karşılamak için kredi verme sözü veriyorlar" diyor.
Bu uygulamayı savunanlar hükümetin transseksüel İranlılara tatmin edici bir hayat geçirebilmeleri için olanak sağladığı görüşünde. Onlara göre bu bir çok ülkeye göre daha fazla özgürlük demek.
Ancak bu uygulamaya dair endişe şu ki cinsiyet değiştirme operasyonları aslında trans olmayan sadece eşcinsel olan kişilere öneriliyor. Bu da ikisi arasındaki farkı bilmemekten kaynaklanıyor olabilir.
Şebnem "Bence bir insan hakları ihlali gerçekleşiyor" diyor. "Beni üzen ise insani ve terapi amaçlı hedefleri olan kuruluşların insanlardan yana yer almak yerine hükümetin tarafını tutabilmeleri."

Kaynak: www.bbc.co.uk 05.11.2014


Haber Tarihi : 06.11.2014
Haber Editörü : Maya
  «« GERi
Bu haber 125381 kez okundu.

Haberi
Paylaş
Face
Paylaş facebook
Blog
Paylaş Blogger
Frien
Paylaş Friendfeed
Mysp
Paylaş Myspace
Twit
Paylaş twitter


Not: Bu sayfalarda yer alan yorumlar kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılanlardan lezce.com sorumlu tutulamaz.

Habere Yorum Yaz

İran`da da sözde İslami devrim bir günde olmadı- alt yapısı hazırlandı ve en nihayet BUM! Kurbağayı soğuk suya atıp kazanı alttan ısıtırsan kurbağa işe ayılana kadar pişmiş olur. Bu toplumların algısını yönlendirmekle alakalı. Yine umduğumdan anlayışlı davranıyorlarmış, ben yarı beline kadar kuma gömüp taşlıyorlar ya da kırbaçlıyorlardır diye düşünmüştüm.
Yazan: Lezce Üyesi

Güzelim Iran neydin ne oldun... Kadinlarin modern erkeklerin gentilman oldugu sokaklarda özgürlük olan ülkenin bu hala gelmesinin tek sebebi Dindir. Üzülüyorum umarim Türkiye de bu yolda ilerlemez ki gidisat bunu gösteriyor.
Yazan: Lezce Üyesi

Diğer başlıklardan bazıları.
MAGEM ve Kuir Kıbrıs'tan ortak etkinlik
Ermeni mahkemesinden homofobik nefrete cezasızlık!
Eşcinsel evlilik tartışması
Gözü Dönmüş Aşık, Eşcinsel Sevgilisine Ailesini Öldürttü
Trans geçiş sürecinde üreme ve evlilik hakkı için kanun teklifi
Kız arkadaşı ilişkilerini ailesine söylemek istemedi diye intihar etti
Rüzgar Erkoçlar ve Hülya Avşar aynı filmde
SPoD LGBTİ’den güz semineri
Cara ilk kez rengini belli etti
Katolik Kilisesi 'eşcinsel açılımında' uzlaşamadı