Haber | Kazakistan'ın 'ilk eşcinsel evliliği'

Kazakistan'ın 'ilk eşcinsel evliliği'


Bu bir tiyatro oyununu sokakta çekilmiş sahnesi değil. Bir gösteri de değil. İnanmayacaksınız ama bu iki lezbiyenin Kazakistan’ın Karaganda şehrinde gerçekleştirilen evlilik töreni.Çiftten gelinlikli olanın adı Karolina, takım elbiseli olan ise Kristana.

Kazakistan’da eşcinsellerin resmen evlenmesi söz konusu değil. Ancak bu yasal engeller Karolina ve Kristana’yı durdurabilmiş değil. Karaganda'daki bir eşcinsel kulübünden 'özel bir izin belgesi' aldıkları söylenen çift, görkemli bir Kazak düğünündeki tüm adetleri yerine getirdi. Buna limuzinle şehirde tur atmak da dahil.Zaten Kristina kendisi de söylüyor: “Bizim devletle ve onun yasalarıyla hiçbir işimiz yok. Bu mutlu günümüzde tüm arkadaşlarımız yanımızda. Bizim karı koca ilişkimizi onların bilmesi de yeterli. Başkalarının ne düşündüğü umurumuzda değil.”

Ancak Kazakistan kamuoyu genç çiftle aynı şekilde düşünmüyor. Çift kenti dolaşırken, merak ve şaşkınlıkla karşılansa da fotoğraflar Voxpopuli adlı Kazak sitesinde yayımlandıktan sonra ülkede sert tepkilere neden oldu. Karolina ve Kristana evliliği Kazak sosyal medya sitelerinde en çok okunan ve yorumlanan gelişmelerden biriydi. Sosyal medyada, çiftin ebeveynlerinin katılmadığı törene 'dejenere' yorumu yapılırken, eşcinsel evliliklerin 'demografik bir yıkıma' neden olacağını öne sürenler de oldu. Eleştirilere karşın çifte, “Aferin size cesur kızlar” diyenler de vardı.

Karaganda kentindeki eşcinsel hareketinden Vladimir Kornakovski kentte 15 bin eşcinsel olduğunu söylüyor. Karolina ve Kristana ise ülkede eşcinsel hakları konusunda bir farkındalık yaratmaya çalıştıklarını söylüyor. Karolina, “Biz de evlenme mutluluğunu yaşamak istiyorduk” diyor. (MRK)

Kaynak: http://www.sansursuzhaber.com/kazakistanda-escinsel-dugun_315411 (Haber bilgisi için sony0666 nickli arkadasımıza teşekkür ederiz)


Haber Tarihi : 04.05.2013
Haber Editörü : Dersuyolf
  «« GERi
Bu haber 158198 kez okundu.

Haberi
Paylaş
Face
Paylaş facebook
Blog
Paylaş Blogger
Frien
Paylaş Friendfeed
Mysp
Paylaş Myspace
Twit
Paylaş twitter


Not: Bu sayfalarda yer alan yorumlar kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılanlardan lezce.com sorumlu tutulamaz.

Habere Yorum Yaz

çok güzeller :) hep mutlu olsunlar :)
Yazan: Lezce Üyesi

şimdi eşcinseller bir yastıkta kocamıyor !!!
Yazan: Lezce Üyesi

Diğer başlıklardan bazıları.
Fransa, eşcinsel evliliğini tanıyan 14. ülke
‘Rihanna kadınlarla birlikte olabilir’
Lezbiyen kıza dayak
Kitap Fuarında İlk Kez Escınsel Dernek Standı Açıldı
"Kızım lezbiyen olsa intihar ederim!"
Yeni Zelanda da Evlilik Eşitliğini Yasallaştırdı
Yasemin Öz’e Felipa de Souza Ödülü
Çağla Akalın’dan Ayşe Erbulak’a özür çağrısı
Trans Erkeğe “Sahtekârlık” Cezası
Eşcinsel evlilikte referanduma ret