Haber | Kuzey Afrika’dan Balkanlar’a Feministler Ankara’da Buluşuyor

Kuzey Afrika’dan Balkanlar’a Feministler Ankara’da Buluşuyor


Kaos GL, feminist politikanın marjinalleştirilmesinin karşısına feminist bir sözle çıkmak için, herkesi 16-17 Mart’ta Uluslararası Feminist Forum’a çağırıyor.

Uluslararası Feminist Forum’u ikincisi, 16-17 Mart'ta Ankara'da 14 farklı ülke ve Türkiye’den feministlerin katılımıyla gerçekleştirecek.

Geçen yıl “Türkiye, Akdeniz ve Orta Doğu’dan feminist oluşumları, muhafazakarlığın farklı yüzleriyle halleşme deneyimlerini paylaşmaya ve ortak bir platformdan söz üretmeye” çağıran Kaos GL bu yıl da bölge ülkelerini Ankara’ya getiriyor.

Ankara Üniversitesi Kadın Çalışmaları’nın ev sahipliğinde Cebeci Kampüsü Ahmet Taner Kışlalı Konferans Salonu’nda yapılacak foruma Türkiye, Sırbistan, Arnavutluk, Tunus, Cezayir, Lübnan ve Mısır’dan kadın örgütleri katılacak. “Homofobiye Karşı Bölgesel Ağ” için Ankara’ya gelecek olan Ermenistan, Bosna Hersek, Hırvatistan, Gürcistan, Yunanistan, Kosova, Makedonya ve Filistin’den kadınlar da Feminist Forum’a katkı sunacak.
Savaşa karşı kadın dayanışması

16 Mart Cumartesi günü saat 12.00’da “Savaş Karşıtı Feminist Forum” ile açılışı yapılacak olan Forum’un ilk konuşmacısı Sırbistanlı lezbiyen aktivist Lepa Mladjenovic olacak. Savaş yıllarında lezbiyen yaşamlar, ırkçılığa ve milliyetçiliğe karşı kadın dayanışmasını gündeme alacak olan Mladjenovic, savaş yıllarının kadınların bedeni ve cinselliği üzerindeki gaspı üzerine de konuşacak. Forum’un ikinci konuşmacısı BDP Eşbaşkan Yardımcısı Meral Danış Beştaşolacak.

Tunus, Cezayir, Sırbistan ve Arnavutluk’tan lezbiyen feministlerin katılacağı Lezbiyen Feminist Forum’da, Tunus devrimini takiben LGBT’lerin ve kadınların haklarına dair yaşanan gelişmeler, Cezayir’in kadın ve LGBT hareketinin ortak eylem alanları, Sırbistan’ın kilise ve milliyetçilik baskısına karşı duran radikal lezbiyen hareketi ve günümüz Arnavutluk’unda lezbiyen ve kadın olmak tartışılacak.

Günün son oturumu olan “Çalışma Forumu”nda, Kaos GL Derneği Avukatı Oya Aydın, Petrol-İş Kadın Dergisi’nden Necla Akgökçe ve AÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü’nden Gülay Toksöz konuşmacı olarak yer alacak.
Yoldaş Forumlar’da yerel ve uluslararası dayanışma

17 Mart’ta saat 14:00’da başlayacak Uluslararası Yoldaş Forum’da, Mısır Nazra Feminist Çalışmaları örgütünden Kholoud Bidak ile Bedayaa LGBT örgütünden Maha Youssef ve Şiddete ve Sömürüye Yeter (KAFA) örgütünden Hiba Abbani konuşacak. Lübnan kadın hareketinin Anayasa ve Medeni Kanun’a yönelik talepleri, Mısır devrimini takiben kadın eylemcilere yönelik taciz ve tecavüz suçları ve Mısır ayaklanmalarında kadın ve LGBT’lerin oynadığı rol ele alınacak.

Moderatörlüğünü İlknur Üstün’ün yapacağı ikinci Yoldaş Forumu’nda, AÜ Kadın Çalışmaları Anabilim Dalı’ndan Alev Özkazanç ve Van Kadın Derneği’nden (VAKAD) Zozan Özgökçe konuşmacı olarak yer alacak. (ÇT)

Kaynak: http://www.bianet.org/bianet/lgbtt/144823-kuzey-afrika-dan-balkanlar-a-feministler-ankara-da-bulusuyor


Haber Tarihi : 05.03.2013
Haber Editörü : Dersuyolf
  «« GERi
Bu haber 143983 kez okundu.

Haberi
Paylaş
Face
Paylaş facebook
Blog
Paylaş Blogger
Frien
Paylaş Friendfeed
Mysp
Paylaş Myspace
Twit
Paylaş twitter


Not: Bu sayfalarda yer alan yorumlar kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılanlardan lezce.com sorumlu tutulamaz.

Habere Yorum Yaz
Bu habere yapılmış bir yorum bulunmamaktadır

Diğer başlıklardan bazıları.
Nil Erkoçlar değişimini anlattı
Deri altından mucize çıktı!
Baki Koşar Haftası Perşembe Günü İzmir’de Başlıyor
Erol Köse'den Nil Erkoçlar ile ilgili şok iddia
Galatasaray'da Lezbiyen aşk skandalı
"Bu kadın lezbiyen kızımı çok üzdü"
Hollanda'da Lezbiyen Aileye Verilen Küçük Yunus İçin AİHM Yolu Açıldı (Özel)
Eşcinseller Meclis gündeminde
Lezbiyen Çifte Düğün Pastası Yok
Ellen’dan Eşi de Rossi’ye Doğum Günü Sürprizi