Haber | Lezbiyen Biseksüel Feministlere Facebook sansürü

Lezbiyen Biseksüel Feministlere Facebook sansürü


Lezbiyen Biseksüel Feministler’in Facebook sayfası ‘pornografi’ gerekçesiyle kapatıldı. LezBiFem KaosGL.org’a yaptığı açıklamada, Onur Haftası’nda #LoveWins kampanyası gibi kampanyalar yürütürken LGBTİ’leri sansürlemeye devam etmesini eleştirdi

Facebook Türkiye yönetimi Lezbiyen Biseksüel Feministler’in sayfasını kapattı. Sansürün gerekçesi, sayfada paylaşılan içeriklerin Facebook ‘topluluk standartlarına uygun olmaması’.

Sayfada son paylaşılan gönderiler, Mor Çatı’nın konferans daveti, biliyomuydun.com sitesinde yer alan “Bir Ataerkil ürünü; Sütyenler” başlıklı makale ve LezBiFem’in 13 Şubat’ta yapmayı planladığı partinin afişiydi. Facebook, LezBiFem parti afişiyle reklam verirken görselin reklam standartlarına uygun olmadığını da söylemişti.

Onur Haftası’nda kampanya yap sonra LGBTİ’leri sansürle!

LezBiFem Facebook sayfalarının kapatılmasının ardından KaosGL.org’a yaptığı açıklamada, “Facebook’un genel ahlakçılığının hedefi şimdi de Lezbiyen Biseksüel Feministler oldu” dedi.

“Tahminimizce dün akşam paylaştığımız sütyen konulu postumuz topluluk ahlakına uymadığı için sayfa Facebook tarafından kaldırıldı” diyen LezBiFem, Facebook’un Onur Haftası’nda #LoveWins kampanyası gibi kampanyalar yürütürken LGBTİ’leri sansürlemeye devam etmesini eleştirdi:

“Onur Haftası süresince Love Wins kampanyası yürüterek güya özgürlükçü bir sosyalleşme alanı portresi çizmeye çalışan Facebook kadın düşmanı, heteronormatif ve genel ahlakçılık örneğiyle sansürde zirveye oynadı.”

Facebook’un LGBTİ’lere ilk sansürü değil!

Facebook’un LGBTİ’lere sansürü ilk değil. Daha önce de 2015 Onur Haftası’ndaki ‘Lezbiyen Cinsel Sağlığı: Mitler ve Gerçekler’ atölyesinin etkinlik sayfası topluluk standartları gerekçe gösterilerek kapatılmıştı.

Facebook Türkiye Yönetimi 2015 Temmuz ayında da, KaosGL.org’un “Homofobiye karşı çırılçıplak” başlıklı haberini sansürlemişti. Topluluk kurallarına uymadığı gerekçesiyle sansürlenen haber paylaşımdan kaldırılmıştı.

Facebook’un sansürü KaosGL.org’la sınırlı kalmamış, Kaos GL’nin Brezilya’da homofobiye karşı soyunan eşcinsel bir çifti anlatan haberinin Facebook tarafından sansürlenmesini yazan Bianet de sansürlenmişti.

Kaynak: http://kaosgl.org


Haber Tarihi : 12.02.2016
Haber Editörü : Dersuyolf
  «« GERi
Bu haber 140476 kez okundu.

Haberi
Paylaş
Face
Paylaş facebook
Blog
Paylaş Blogger
Frien
Paylaş Friendfeed
Mysp
Paylaş Myspace
Twit
Paylaş twitter


Not: Bu sayfalarda yer alan yorumlar kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılanlardan lezce.com sorumlu tutulamaz.

Habere Yorum Yaz
Bu habere yapılmış bir yorum bulunmamaktadır

Diğer başlıklardan bazıları.
Cara Delevingne sevgilisine evlenme teklif etti
Erkeklik savaşını kazandı
Tabipler Birliği transfobik doktora ceza verdi
POLİS, NEFRET SUÇLARINA KARŞI EĞİTİLECEK
Lefkoşa Türk Belediyesi LGBT bayrağı astı
Onlarca kentte çalar saatli eylem: Uyan İtalya
''KENDİMİ HİÇ KADIN GİBİ HİSSETMEDİM''
Mahkemeye göre homofobi nefret suçu değil, ifade özgürlüğü
ELLEN ÖDÜL ALDI, KONUŞMASI GECEYE DAMGA VURDU
Lezbiyen sendikacı İngiltere'nin Şeref Rütbesi'ni reddetti