Haber | Eşcinsel olmak nerelerde yasak?

Eşcinsel olmak nerelerde yasak?


Milyonlarca insan eşcinsel ilişkiyi yasadışı sayan ve eşcinsel oldukları için insanları yargılayan yerlerde yaşamaya devam ediyor. Beş ülkede ve iki ülkenin de bazı bölgelerinde eşcinselliğe hala idam cezası veriliyor. Kimilerinde de cinsel tercihi nedeniyle insanlar hapis ve benzeri cezalara çarptırılıyor.

Eşcinselliğin yasal olduğu kimi yerlerde de bu bireylere farklı davranılıyor, örneğin evliliğe yasak getiriliyor ya da eşcinsel ilişki için reşit olma yaşı farklı. Soçi Kış Olimpiyatları'nın evsahibi Rusya'da geçen sene, 18 yaşından küçüklere 'geleneksel olmayan' cinselliğe özendirmeyi yasaklayan bir kanun geçirmişti.

O halde eşcinsellik nerede yasak? Hangi ülkeler eşcinsel evliliğe izin veriyor? Öğrenmek için aşağıdaki, BM üyesi ülkeleri gösteren haritaya bakın.
Eşcinsel ilişkinin hukuki statüsü

Eşcinsel ilişki içindeki bireylerin hukuki statüsü yaşadıkları yere göre değişiyor. Yelpazenin bir ucunda, eşcinselliği ölümle cezalandıran İran, Moritanya, Suudi Arabistan, Sudan ve Yemen gibi ülkeler, Nijerya ve Somali'nin kimi kesimleri var. Diğer ucundaki ülkelerde ise eşcinsel çiftler, heteroseksüel çiftlerle aynı evlilik haklarına sahip.

Bununla beraber eşcinsel haklarına göre ülkeleri sınıflandırmak da kolay değil. Kimi ülkelerde eşcinsel ilişkiye ilişkin yasalar çelişiyor, aynı anda eşcinselleri hem koruyan hem cezalandıran yasalar mevcut. Bazı ülkelerde de bölge bölge farklı yasalar uygulanıyor. Bu durum, haritada görülmektedir.
Veriler hakkında bilgi notu: Harita, BM üyesi ülkelerdeki eşcinsellerin yasal statüsüne genel bir bakışı gösteriyor. Birbiriyle çelişen kategorilere dahil olan ülke de haritaya yansıyor. Yasaların eyaletler arasında farklılık gösterdiği ülkeler de cihazınızdaki metinde belirtiliyor. Harita ve lejant yalnızca yasal statüyü gösteriyor ve günlük deneyimleri yansıtmıyor. Ayrımcılık karşıtı yasaların geçerli olduğu yerlerde eşcinseller devlet yetkilileri ve toplumun daha geniş bir kısmından baskı görmeye devam ediyor.

Eşcinselliğin suç kapsamından çıkarılması

Son 200 yıl içinde, giderek daha fazla ülke eşcinsel evlilikleri suç kapsamına aldı. 1789'daki Fransız Devrimi'nden sonraki dönemde bu süreç, özellikle 1960'lar ve 1970'lerde ivme kazandı.

Fakat bazı ülkeler tam tersi yönde ilerliyor, yeni ceza kanunlarını yürürlüğe sokuyor ve mevcut cezaları güçlendiliyor. Hindistan geçen yıl, eşcinsel sekse ceza uygulayan sömürge döneminde kalma 153 yıllık yasayı yeniden yürürlüğe soktu. Eşcinsel ilişkinin yasak olduğu Nijerya, yakın bir dönemde eşcinsel evlilikleri, eşcinsel grupları ve kamuya açık yerlerde eşcinsel ilişkiyi yasadışı ilan etti.

Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yapan Rusya da geçen Haziran'da, 18 yaşından küçüklere eşcinsellik hakkında bilgi vermeyi cezalandıran tartışmalı bir yasa çıkardı.

Eşcinselliğin hukuki statüsü: 1789-2014

Başlangıç noktası olarak kabul edilen 1789'da eşcinsellik 126 ülkede yasadışıydı.

Kaynak:http://www.bbc.co.uk/turkce/multimedya/2014/02/140217_escinsellik_cizelge.shtml


Haber Tarihi : 06.03.2014
Haber Editörü : Dersuyolf
  «« GERi
Bu haber 151821 kez okundu.

Haberi
Paylaş
Face
Paylaş facebook
Blog
Paylaş Blogger
Frien
Paylaş Friendfeed
Mysp
Paylaş Myspace
Twit
Paylaş twitter


Not: Bu sayfalarda yer alan yorumlar kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılanlardan lezce.com sorumlu tutulamaz.

Habere Yorum Yaz

Nerede Islam orada cehalet , nerede islam orada kan nerede islam orada yasaklar.
Yazan: Lezce Üyesi

Diğer başlıklardan bazıları.
En popüler lezbiyen çift şimdi de Tayland’da
'Cinsiyet değişimi' ameliyatını SGK karşılayacak
Ellen Page Lezbiyen Olduğunu Açıkladı
Baki Koşar Haftası “Kontrol” Temasıyla Başlıyor!
'Şimdiye kadar yapılmış en iyi olimpiyat reklamı'
Disney Channel'da ilk lezbiyen çift
Lezbiyen mankenler böyle yakalandı
Lezbiyen kızından babasına yanıt
"Dünya dönüyorsa ben de dönerim!"
Bu kadının size söyleyecekleri var!