Haber | Eşcinsellik genlerden mi, hayat tarzından mı geliyor?

Eşcinsellik genlerden mi, hayat tarzından mı geliyor?


Psychological Medicine adlı bir bilimsel dergide yayımlanan makalede, eşcinselliğin temeli araştırıldı.

Hürriyet gazetesi yazarı İsmet Berkan, “Psychological Medicine” adlı bir bilimsel dergide yayımlanan eşcinsellik araştırmasını köşesine taşıdı. Berkan, eşcinselliğin genlerden geldiğini ortaya koyan araştırma için, “Burada önemli olan, eşcinselliğin solaklık veya mavi gözlülük gibi doğuştan gelen bir insan özelliği olması. Bunun kanıtlanması halinde, eşcinselliği insanların 'şık' durduğu için seçtiği bir şey olarak yorumlayan, hatta bunu 'düzeltilmesi gereken bir hastalık' olarak gören anlayış çökecek” dedi.

İsmet Berkan’ın Hürriyet’te “Söyle Philae, uzayda hayat buldun mu?” başlığıyla yayımlanan (22 Kasım 2014) yazısının ilgili bölümü şöyle:

Eşcinsellik: Genetik mi, seçilmiş hayat tarzı mı?

Dünyanın bazı ülkelerinde eşcinsel olmak ciddi bir 'suç'. İnsanlar bu yüzden hapse atılıyor.

Ama neredeyse dünyanın her ülkesinde eşcinsel olmak, ayrımcılığa tabi tutulmak için yeterli.

17 Kasım'da Psychological Medicine adlı bilimsel dergide çıkan bir büyük araştırmayı tanıdan The New Scientist'in haberine göre, erkek eşcinselliğinin genetik kökenleri olduğuna dair önemli bulgular elde edildi.

409 erkek eşcinsel kardeş (ki bunlardan bazıları ikiz kardeşler) üzerinde yapılan genetik incelemede eşcinsellerin eşcinsel olarak doğduğuna ve bunun da biri X kromozomu üzerinde, diğeri 8 ile numaralandırılan kromozom üzerinde yer alan farklılıktan kaynaklandığına dair sonuçlar elde edildi.

Konunun daha fazla araştırılması, eşcinsel erkeklerden alınan gen örneklerinin eşcinsel olmayanlarla karşılaştırılması vs. gerekiyor elbette ancak eşcinselliğin genetik kökenlerine ilişkin tezler uzun yıllardır giderek güçleniyor.

Burada önemli olan, eşcinselliğin solaklık veya mavi gözlülük gibi doğuştan gelen bir insan özelliği olması. Bunun kanıtlanması halinde, eşcinselliği insanların 'şık' durduğu için seçtiği bir şey olarak yorumlayan, hatta bunu 'düzeltilmesi gereken bir hastalık' olarak gören anlayış çökecek.

Derinizin veya gözünüzün rengini nasıl değiştiremezseniz genlerinizden kaynaklanan cinsel yöneliminizi de değiştiremezsiniz.

Kaynak: t24.com.tr 22.11.2014


Haber Tarihi : 22.11.2014
Haber Editörü : Maya
  «« GERi
Bu haber 94809 kez okundu.

Haberi
Paylaş
Face
Paylaş facebook
Blog
Paylaş Blogger
Frien
Paylaş Friendfeed
Mysp
Paylaş Myspace
Twit
Paylaş twitter


Not: Bu sayfalarda yer alan yorumlar kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılanlardan lezce.com sorumlu tutulamaz.

Habere Yorum Yaz

tavukmu yumurtadan yumurtamı tavuktan çıkar hesabı bu konu.yıllardır aynı şeyler söyleniyor,off ki offf :(
Yazan: Lezce Üyesi

peri_tozu şöyle açıklayayım bunu ; xyy kromozomlu erkeklerin de çoğunun seri katil oldukları biliniyor.ama her xxy kromozomu taşıyan seri katil diye bişey yok.ya da her seri katil xxy taşıyo diye bişey de yok.anne karnında bi bebegin xxy olup olmadıgını araştırabilirsin.ama xxy ise ilerde seri katil olabilir diye düşünüp aldırılması nasıl olurdu ?
Yazan: Lezce Üyesi

her ıkısınınde etkısı var bence.
Yazan: Lezce Üyesi

Anne karnında eşcinsel olduğu tespit edilen çocuklar aldırılabilir ki büyük ihtimalle aileleri süratle onlardan kurtulmak isteyecektir. Kötü bir haber bu.
Yazan: Lezce Üyesi

``Burada önemli olan, eşcinselliğin solaklık veya mavi gözlülük gibi doğuştan gelen bir insan özelliği olması. Bunun kanıtlanması halinde, eşcinselliği insanların `şık` durduğu için seçtiği bir şey olarak yorumlayan, hatta bunu `düzeltilmesi gereken bir hastalık` olarak gören anlayış çökecek. Derinizin veya gözünüzün rengini nasıl değiştiremezseniz genlerinizden kaynaklanan cinsel yöneliminizi de değiştiremezsiniz.`` Bu eğer nihayet ortaya bilimsel olarak çıkarsa- ki aynı konuda yapılmış binlerce araştırma var; o zaman cidden ve gerçekten önümüzdeki TÜM engellerin aşılacağı kanaatindeyim. Ahlaksız olmayacak, sarışın olmak ahlaksızlık olamayacağı gibi... moda zannetmeyecekler... ve azınlık olduğumuz halde o verilmeyen haklar var ya birer birer bizim olacak. Ama tabii birileri zahmet edip ciddi genetik araştırmalar yaparsa...
Yazan: Lezce Üyesi

Diğer başlıklardan bazıları.
Hollanda'da 'eşcinsel evlilik turizmi'ne destek önerisi
Boğaziçili öğrenciler “cinsiyetsiz tuvalet” için dilekçe verdi
Milletvekili Tanal, Hükümet’e LGBT Yurttaşların İnsan Haklarını Koruma Çalışmalarını Sordu
AKP, CHP ve MHP’den vekiller LGBTİ seminerine katılacak
Berlin’de Eşcinsellerin Cami Ziyareti Tartışması
Maskeleri attılar
Bir lezbiyenin olay itirafları
Fotoğraflarla Trans Misafirhanesi sergisi açılıyor
'Lezbiyen mi?' sorusuna sert tepki
ABD’de Temyiz Mahkemesi eşcinsel evlilik yasağını savundu