Haber | Malezya'da eşcinsel olmak

Malezya'da eşcinsel olmak


Malezya'da sodomi karşıtı yasalar, eşcinselleri çok sert cezalarla tehdit ediyor. Konu ülke siyasetinde de sık sık gündeme gelen bir tartışma. Muhalefet lideri Enver İbrahim, reddettiği sodomi iddiasıyla yargılanıp hapse konmuştu. Şimdi hakkında açılan ikinci bir davanın sonucunu bekliyor. Malezya'da son zamanlarda eşcinsellere yönelik baskıların arttığı gözleniyor. Her yıl düzenlenmeye başlanan bir eşcinsel festivali bu yıl polis tarafından iptal yasaklandı. İki eyalet, eşcinselliğe karşı cezai yaptırımları artırmayı görüşüyor. Ama BBC'den Jennifer Pak'ın da anlattığı gibi, başkent Kuala Lumpur'u tanıyan herkes gay mekanların hangileri olduğunu gayet iyi biliyor.
Kuala Lumpur'da eşcinsel arkadaşlarımla vakit geçirdiğim her geçen gün, bu şehrin erkek nüfusunun en azından yarısının hemcinsine ilgi duyduğuna kani olmaya başlıyorum; en azından yakışıklı olanlarının...
Arkadaşım Jeff, ''Şuradaki adamı görüyor musun?'' diye soruyor bana.
Loş bir bardayız. ''Yoksa o da mı!'' diye gözlerimi açıyorum.
Kolunu omzuma atan Jeff, ''Tatlım'' diye söze başlıyor, ''Bu kadar güzel dans eden bir erkeğin hetero olması zor biraz.''
Kuala Lumpur kozmopolit bir şehir. Ve dünyanın diğer birçok benzer merkezinde olduğu gibi, eşcinsel klüpleri burada da var.
Gay bir mekan olduğu renkli ışıklarla ilan edilmiyor ama hangi barın ve klubün müşterisinin genelde eşcinsel olduğunu ya da eşcinselleri de rahatça kabul edip etmediğini Kuala Lumpur'da bilen biliyor.
Yalnız, bu manzaranın Malezya'nın başketindeki cinsel özgürlüğe işaret ettiğini düşünmek epey safça olur.
Evlilik hayatı
Eşcinsel olan Malezyalı Müslüman bir arkadaşım, bir yandan pembe martinisini yudumlarken, yakın bir gelecekte güzel bir kız bulup evlenmesi gerekeceğini söylediğinde, ilk başta şaşırmıştım.
Fakat birçok Malezyalı eşcinsel için evlenip çoluk çocuğa karışmak, bu ülkede önlerinde gördükleri tek makul seçenek.
Kuala Lumpur'daki eşcinsel erkeklerden hemen hemen hiçbiri, ailesine ve yakınlarına gerçeği söylemiş değil.
Malezya'da eşcinselim diye ortaya çıkmamanın, gayet haklı nedenleri de var.
Nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan bu ülkede, yasaların ''doğanın kurallarına aykırı ilişki'' diye tanımladığı sodomi, cezai yaptırımları olan bir suç kabul ediliyor.
20 yıla varan hapis ve kırbaçlanma gibi cezalardan bahsediyoruz. Ama uygulamada bu cezalara başvurulduğu çok nadir görülen bir şey.
Ancak kimi çevreler, Malezya toplumunda giderek daha fazla hissedilen İslamileşmeye koşut, efemine görülen ya da Malay dilindeki tabiriyle ''lelaki lembut'' olan erkeklere karşı hoşgörüsüzlüğün de giderek arttığını söylüyorlar.
'Erkeklik' kampı
Bu yıl başlarında eğitimden sorumlu hükümet yetkilileri daha okul çağında 66 erkek çocuğunu ''kız gibi davrandıkları'' gerekçesiyle toplayıp bir kampa götürdü.
Kampın amacı, çocukları eşcinsel eğilimlerden kurtarmaktı.
Malezya, çok kültürlü ve çok dinli bir ülke. Eşcinsellere yönelik toplumsal baskıların sadece Müslüman kesimden kaynaklandığını düşünmek hata olur.
Örneğin, Çin asıllı bir Malezyalı olan arkadaşım Adam, Kuala Lumpur'da üzerine geçirdiği daracık -ve kısacık- şortuyla keyfine göre gezip dolaşan, özgüven sahibi bir eşcinsel imajı çiziyor.
Ama ondan bir de, ailesinin yaşadığı köye gittiği zaman nasıl davrandığını dinleyin.
Adam, ''Aslında o kadar da zor değl'' diye giriyor söze; ''Bacaklarımı kocaman açıp oturuyor ve yüksek sesle bağıra bağıra bolca küfür eden bir erkek oluyorum.''
Evin en büyük oğlu olduğu için, ailenin ismini gelecek nesillere taşıması bekleniyor. Adam, ailesini üzmemek için onların yanında takındığı rolü devam ettirmeye kararlı.
Onur yürüyüşüne yasak
Üstelik, Malezya'da hetero rolünü oynamamak ailelerin üzüntüsü bir yana, insanı ölüm tehditleriyle bile karşı karşıya getirebiliyor.
Polis, Malezyalı eşcinsel aktivistlerin bu yıl planladığı onur yürüyüşünü güvenlik nedenleriyle yasaklamak zorunda kaldı.
2008'de bir avuç kişinin başlattığı bu etkinliğe katılım yıldan yıla büyümüştü. Son olarak 1500 kişinin katıldığı bir festival düzenlenmiş ve bu yılki katılımın daha da büyük olacağı tahminleri dile getirilir olmuştu.
Fakat artan katılım, muhafazakar Müslümanların dikkatini çekti. Onur yürüyüşüne ''utanmazca seks peşinde koşulduğu'' gerekçesiyle izin vermeyeceklerini söylediler.
Polis, çareyi iptal etmekte buldu.
Malezya'da çok eşcinsel var, doğru. Ama eşcinsel haklarını savunacak insan bulmak bir o kadar zor görünüyor.


Haber Tarihi : 03.12.2011
Haber Editörü : nekrofil
  «« GERi
Bu haber 99599 kez okundu.

Haberi
Paylaş
Face
Paylaş facebook
Blog
Paylaş Blogger
Frien
Paylaş Friendfeed
Mysp
Paylaş Myspace
Twit
Paylaş twitter


Not: Bu sayfalarda yer alan yorumlar kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılanlardan lezce.com sorumlu tutulamaz.

Habere Yorum Yaz
Bu habere yapılmış bir yorum bulunmamaktadır

Diğer başlıklardan bazıları.
Erkek olmadan bebek olur!
AIDS Yasası Gerekiyor!
Sokak ortasında romantizm
Lezbiyen Kitapları Yayıncısı Grier 78 Yaşında Hayatını Kaybetti
Bakanlar Kurulu “Şiddet Sözleşmesi”ni Onayladı
Benetton'dan olay yaratacak afişler
Canım istedi eşcinsel romanı yazdım
Türkiye’nin ilk kuir festivali başlıyor
Brezilya`da eşcinsel evliliğe onay
Kaos GL'den Psikolojik Danışmanlara İnsan Hakları Eğitimi