Haber | Ünlü mekan trans çalışanına böyle dedi: 'Müftüyle görüş sana yol göstersin'

Ünlü mekan trans çalışanına böyle dedi: 'Müftüyle görüş sana yol göstersin'


İstanbul Bakırköy Capacity AVM'de bulunan Komşu Fırın mağazasında bir trans erkek işten çıkarıldı. LGBTİ'ler bu durumu bir açıklamayla protesto etti. Açıklamada, "AVM’de Ocak ayından bu yana çalışan ve Mart’tan beri geçiş sürecine başlamış olan bir trans erkek, durumunu mağaza müdürüyle konuştuğunda, müdürden 'il müftüsü ile görüş sana bir yol göstersin, Allah'ın yarattığı bedeni değiştirmemelisin' gibi tepkiler almıştır" denildi.

İşte açıklamanın tam metni:

Doruk Group Holding’e (bilinen adıyla UNO) bağlı olan ve birçok yerde hizmet veren Komşu Fırın adlı markanın İstanbul Bakırköy’deki CapacityAVM’de bulunan şubesinde, geçtiğimiz günlerde bir dizi transfobik olay yaşandı.

AVM’de Ocak ayından bu yana çalışan ve Mart’tan beri geçiş sürecine başlamış olan bir trans erkek, durumunu mağaza müdürüyle konuştuğunda, müdürden ''il müftüsü ile görüş sana bir yol göstersin, Allah'ın yarattığı bedeni değiştirmemelisin” gibi tepkiler almıştır. Ayrıca mağaza müdürü, durumu üstleriyle görüşmesi gerektiğini belirtmiştir. Olaydan bir kaç gün sonra mağazaya gelen bölge müdürü Aykut Y.,Capacity Komşu Fırın’ın yoğun olduğunu, AVM içindeki diğer mağaza çalışanlarının ve sürekli müşterilerin arkadaşımızın transseksüel olduğunu fark etmeleri halinde bunun sorun olacağını ve bunu göze alamadıklarını belirtmiştir. Bu sebepten kendisini daha az müşterinin geldiği, fazla göz önünde bulunmayacağı başka bir Komşu Fırın şubesine transfer edecekleri arkadaşımıza bildirilmiştir. Hakkında diğer müşterilerin ya da mesai arkadaşlarının hiçbir şikayetinin olmadığı söylenmiş, çalışmasından çok memnun olunduğunun altı çizilmiştir. Arkadaşımıza, sadece trans olması sebebiyle, "görüntünden rahatsız olabilirler" gerekçesi sunularak buranın önemli bir şube olduğu ve burada çalışamayacağı aktarılmıştır.Transfer halinde yol parası vermeyeceklerinden maaşında bir düşüş olacağı ve bu transferin iş kanununa göre esaslı değişiklik sayılacağı, işçinin onayına tabi olduğu umursanmadan, arkadaşımız kimliğinden dolayı iş hukukuna aykırı biçimde sürgün edilmek istenmiştir. Sonraki gün yetkililere transferi kabul etmediğini belirten arkadaşımız,bu halde kovulacağı söylenerek tehdit edilmiştir. Bunun üstüne insan kaynaklarına mail yoluyla istifasını ve istifa gerekçesini belirtmiştir. Mailin ardından genel merkeze çağrılan trans erkek arkadaşımıza insan kaynakları direktörü, azınlıkları çok sevdiklerini hatta engelli personel çalıştırmaya da özen gösterdiklerini ve kendi hazırladıkları bir istifa metninin altına imza atmasını talep ettiklerini söylemiştir. Direktör ayrıca “benim de eşcinsel arkadaşlarım var” demeyi ihmal etmemiştir. Arkadaşımız, kendi hazırladığı metin dışında herhangi bir metni imzalamayı kabul etmediğini belirterek oradan ayrılmıştır.

Hala, arkadaşımız aranarak "normal bir istifa dilekçesi sunması" konusunda taciz edilmektedir! Arkadaşımızı yıldırmaya dönük sert tutumunu her geçen gün arttıran Komşu Fırın’ın transfobisini kınıyoruz! Arkadaşımızı müftüye yollayan müdürün, gey arkadaşı olan insan kaynakları direktörünün ve diğerlerinin bir kaç boy büyüklerini bizler her gün mecliste, televizyonda, seçim meydanlarında görüyoruz! İşçi düşmanı, homofobik, bifobik, transfobik, cinsiyetçi patronları, müdürleri ve onların peşlerine takılanları; çalışma, barınma, sağlık ve hatta yaşama hakkımızı dahi elimizden almak isteyen homofobik- transfobik düzenin bir parçası olan Komşu Fırın’ı Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans ve İnterseks örgütleri ve homofobi- transfobi karşıtları olarak uyarıyoruz: Alışın, buradayız, gitmiyoruz!

Bu ayrımcı tutumu protesto etmek için herkesi bu olaya sosyal medyadan tepki göstermeye ve 09.00- 17.00 saatleri arasında 0850 200 00 00 numaralı telefondan Komşu Fırın müşteri hizmetlerini arayarak olayı anlatmaya ve transfobik tutumlarını kınadıklarını söylemeye çağırıyoruz!

İmzacılar

AhTamara LGBTİ- Van

Ahura LGBTİ

Afyon LGBTİ İnisiyatifi

DersîmRoştîyaAsmê LGBTİ

Edirne LGBTİ Çalışma Grubu

Eğitim- Sen İstanbul 3 ve 6 Nolu Şube LGBTİ Komisyonları

Flu Baykuş- Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi

Gökkuşağının Kızılı

İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği

İzmir LGBTİ İnisiyatifi

Kaos GL

Kars Homofobi ve Transfobi Karşıtı Platform

KawsKuzah LGBTİ Topluluğu- Antakya

Keskesor LGBTİ

Lambdaistanbul LGBTİ Dayanışma Derneği

Liseli LGBTİ Oluşumu

Mersin 7 Renk LGBT

Pembe Caretta LGBTQ- Antalya

Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği

Siyah Pembe Üçgen Derneği- İzmir

Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği- SPoD LGBT

T Kulüp Trans Erkek Kültür Üretim Platformu

Bağımsız LGBTİ Aktivistleri

KAYNAK: odatv.com 29.05.2015


Haber Tarihi : 29.05.2015
Haber Editörü : Maya
  «« GERi
Bu haber 142085 kez okundu.

Haberi
Paylaş
Face
Paylaş facebook
Blog
Paylaş Blogger
Frien
Paylaş Friendfeed
Mysp
Paylaş Myspace
Twit
Paylaş twitter


Not: Bu sayfalarda yer alan yorumlar kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılanlardan lezce.com sorumlu tutulamaz.

Habere Yorum Yaz
Bu habere yapılmış bir yorum bulunmamaktadır

Diğer başlıklardan bazıları.
İzmit`te LBGTİ eylemi
İrlanda eşcinsel evliliğe evet dedi
MAGNUM’DAN LGBT TEMALI REKLAM FİLMİ
David Reimer ve Cinsiyet Değiştirme Vakası
24 Mayıs Planın Kocaeli Olsun
TÜM ŞEHİR LGBT TEMALI TRAFİK LAMBALARIYLA SÜSLENDİ
Senin 'hormonlu domates' adayın kim?
Miley Cyrus'tan ''eşcinsel ilişki'' itirafı
İngiltere lezbiyen evliliği konuşuyor
Anadolu’dan trans aday!