Haber | Yasemin Öz’e Felipa de Souza Ödülü

Yasemin Öz’e Felipa de Souza Ödülü


Avukat, Feminist ve LGBT hakları savunucusu Yasemin Öz, IGLHRC’nin Felipa de Souza Ödülü‘ne layık görüldü. IGLHRC ayrıca, 2013 İnsan Hakları Ödülleri kapsamında Binnaz Toprak‘a da “Açık Sözlülük” ödülü ve Dorothy Sander ise “Özel Takdir” ödülü verecek.

Uluslararası Gey ve Lezbiyen İnsan Hakları Komisyonu (IGLHRC) tarafından her yıl verilen İnsan Hakları Ödülleri, LGBT insan hakları çalışmalarındaki cesareti artırmak ve bu alandaki aktivizmin önemini vurgulamak amacıyla verilmektedir.

Yasemin Öz, Türkiye’deki LGBT haklarının elde edilmesine yönelik mücadeleye yaptığı katkılarından dolayı bu yılki Felipa de Souza ödülüne layık görüldü. IGLHRC’den yapılan açıklamada “Kendisi bir şirket avukatı olarak çalışmasına rağmen Öz, geri kalan tüm zamanlarında LGBT haklarının iyileştirilmesi konusunda yazmış, konuşmuş, organizasyonlarda bulunmuş ve bu alanda savunuculuk ve avukatlık yapmış biridir” denildi.

Yasemin Öz, 90′ların ortalarından itibaren LGBT hareket içerisinde mücadelesine başlamış ve aynı zamanda cinsiyet ayrımcılığına karşı savunuculuk yapan feminist oluşumlara da destek vermiştir. 18 yılı aşkın bir süredir içinde bulunduğu LGBT hak mücadelesi içerisinde bir çok önemli hukuki rapor ve belgenin oluşturulmasında ve hak ihlallerinin kayıt altına alınmasında önemli rol oynamıştır. Öz, aynı zamanda Pınar Selek’e Adalet kampanyasının yürütücülüğünde ve sözcülüğünde de görev alanlar biridir. Halen, aktif bir şekilde feminist ve LGBT örgütlerine desteğini sürdürmektedir.

IGLHRC’nin 1994′ten beri her yıl verdiği Felipa de Souza Ödülü ismini, 16. yüzyılda Brezilya’da, bir kadınla ilişki yaşadığını itiraf ettikten sonra işkence edilen ve zulüm gören Felipe de Souza’dan almaktadır.

IGLHRC ayrıca, sözünü esirgemeden yaptığı açıklamaları dolayısıyla Binnaz Toprak’a da “açık sözlülük” ödülü verecek. CHP İstanbul Miletvekili görevini sürdüren Toprak, aynı zamanda LGBT hakları konusunda Meclis’teki çalışmaları ve bir akademisyen olarak siyaset bilimi, demokrasi ve insan hakları alanındaki çalışmaları nedeniyle de bu ödüle layık görüldü. 2013 ödülleri kapsamında “özel takdir ödülü” ise Dorothy Sander’ın olacak. Sander, 30 yıllık LGBT aktivizmi deneyiminin yanı sıra, IGHRLC’nin uzun dönemdir süren eşbaşkanlığı görevi boyunca da herkes için her yerde insan haklarının varolması için mücadele etmiştir.

Bu yıl 13 Mayıs’ta New York’ta gerçekleşecek olan ve Sex and The City dizisinden tanıdığımız ve şimdilerde eşcinsel hakları kampanyalarına da destek veren, kendisi de açık bir lezbiyen olan oyuncu Cynthia Nixon‘ın sunacağı törenle ödüller sahiplerine takdim edilecek.

Kaynak: http://gergedan.siyahpembe.org/index.php/yasemin-oze-felipa-de-souza-odulu/ (Haber bilgisi için sony0666 nickli arkadaşımıza tesekkür ederiz)


Haber Tarihi : 17.04.2013
Haber Editörü : Dersuyolf
  «« GERi
Bu haber 149838 kez okundu.

Haberi
Paylaş
Face
Paylaş facebook
Blog
Paylaş Blogger
Frien
Paylaş Friendfeed
Mysp
Paylaş Myspace
Twit
Paylaş twitter


Not: Bu sayfalarda yer alan yorumlar kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılanlardan lezce.com sorumlu tutulamaz.

Habere Yorum Yaz
Bu habere yapılmış bir yorum bulunmamaktadır

Diğer başlıklardan bazıları.
Çağla Akalın’dan Ayşe Erbulak’a özür çağrısı
Trans Erkeğe “Sahtekârlık” Cezası
Eşcinsel evlilikte referanduma ret
Rüzgar gibi geçti!
Time'dan eşcinsel kapak
Boşanmanın nedeni 'Lezbiyen aşıkmış'
Erkek Oldu Annesinin Arkadaşını Tavladı
Facebook Hayran Sayfamız
“Bu benim hayatım, benim özüm, benim kararımdır ve yalnızca beni ilgilendirir”
Kuzey Afrika’dan Balkanlar’a Feministler Ankara’da Buluşuyor