Bilge Adam
bilge-adam@hotmail.com
Yazarın diğer köşe yazıları ...

Bütüteç:    

ASKIDA EKMEK

Ramazanın başlamasına sayılı günler kaldı. İnanan inanmayan herkesin birbirine hoşgörüyle yaklaşmasını dilediğim bu ayda konularımıza biraz ara verip, gönül bahçemizde gezintiye çıkalım ve renklerin arasına karışalım istedim..

Çocukluğumda bir sonbahar.. Yer, Üsküdar.. Kız kulesine baka baka yürüyorum. (Sonradan ölümsüzlüğe dönecek büyük aşkım kız kulesiyle aramızda ilk kıvılcımların çaktığı günler) İftara yarım saat var.. Sokaklarda bir koşturmaca, bir telaş. Fırının önündeyiz deniz gözlü babamla. Önümüzde pamuk saçlarına kahverengili beyazlı eşarp takmış yaşlı bir teyze.
- Oğlum bana iki ekmek ver, biri askıda..
Askıda derken ne demek istediğini pek de anlamadım aslında. Zannettim ki askılık var, oradan alıp verecek birini. Fırıncı ekmeği sarıp verdi teyzenin eline. Parasını aldıktan sonra tezgahın üzerine eğilip küçük bir kağıt parçası aldı, arkasında duran tahta panodaki çiviye astı. Ben ikinciyi askıdan alıp getirecek diye beklerken teyzecik gidiverdi! Tam seslenecektim ki babamın sesi duyuldu,
- Rıza efendi bana da üç ekmek biri askıda.
- Baba teyze ekmeğini unuttu!
- Bir dakika kızım..
Fırıncı iki ekmeği uzattı, babam parayı verdi. Gözüm askılığı ararken fırıncı yine kağıt parçası alıp çiviye astı. Babam “Hadi gidelim” diyor. “E askıda ekmeğimiz kaldı?” Babam güldü, “O bizim için değil yavrum” dedi. O an anlıyorum ki bu askı başka bir şey.
- Baba askıda ekmek ne demek?
Babam anlatıyor. Osmanlıdan beri ramazan aylarında süregelen bir geleneği.. O anlattıkça benim gözler büyüyor, doluyor, taşıyor.. Evet fakirliğin ne olduğunu çocuk aklıma rağmen öğrenmiştim ama ekmek alacak parası bile olmamak ne demekti? Yani aç mı yaşıyorlardı şimdi? Öyle içime dokundu ki ağlamaya başladım. Benim gibi daha küçücükken bile yaka silktiren bir beter böceğin ağlamasına pek alışkın olmayan babam “Ne oldu kızım?” diyerek durdu.
- Neden ağlıyorsun?
- Baba biz bundan böyle beş ekmek alalım üçü askıda olsun..!

Yıllar sonra yine bir sonbahar.. İtalya ‘da yaşayan ama yanımıza tatile gelmiş bir arkadaşım anlatıyor:

“Napoli ‘ye yeni geldiğim zamanlardı.. Hava almak için dışarı çıktım. Alışverişti, gezintiydi derken dinlenmek üzere güzel şirin bir cafeye girdim, masaya oturup siparişimi verdim. Etrafa bakınırken içeriye biri girdi, yerine oturmadan önce garsona seslenerek,
- İki kahve istiyorum, biri askıda.
dedi İtalyanca.. Garson kahveyi verdikten sonra tezgahının üstündeki çiviye kağıt astı. Bu durumla başka bir zaman tekrar karşılaşınca garsonlardan öğrendim ki daha sonra cafeye gelen ve ihtiyacı olan kişiler, buradaki kağıt sayısı kadar kahveyi bedava içermiş..”

Yani sözün özü, aynı gelenek onlarda da varmış. Hey gidi koca dünya hey, İstanbul’un Üsküdar’ından İtalya’nın Napoli’sine.. Bazı değerler nasılda ülke, din, dil, ırk gözetmeksizin kendiliğinden gelişebiliyor. Mucize gibi. Ama zaten hayatın kendisi bir mucize değil mi? Böylesine yapıcı gelenek ve göreneklerin çoğalmasını dilerken, bu muhteşem geleneği başlatan Anadolu insanının o güzel kalbini sevgiyle kucaklıyorum..

HAMİŞ : İç Anadolu bölgesinde bu güzel alışkanlığımız halen devam etmektedir, özellikle ramazan aylarında, ihtiyaçlı olanlara destek olmak anlamında. Mahallenizdeki fırınla “Askıda Ekmek Uygulaması Vardır” yazısı asması için mutlaka konuşun, bu güzel geleneği hatırlatın. Biz yardımlaşmayı seven, gönlü yüce bir milletiz, inanın kabul edecektir böyle güzel bir dayanışmaya ortak olmayı..

Işık ve sevgiyle
Bilge ADAMTarih: 21.07.2012

Okunma: 3852
Paylaş Face
Paylaş facebook
Blog
Paylaş Blogger
Frien
Paylaş Friendfeed
Mysp
Paylaş Myspace
Twit
Paylaş twitter


Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısının tüm hakları lezce.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısının bir bölümü, alıntılanan sayfaya aktif link verilerek kullanılabilir.Not: Bu sayfalarda yer alan Köşe yazıları ve okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan lezce.com sorumlu tutulamaz.

  Bu yazıya ait yorumlar

  Yorumlayan: schmied
Bu güzel yazınızı dile getirmeniz ne hoş.Hatırlatmanız ile beraber içimde hala kopan, gözlerimde hala yaş ile dolan,duygularım varoldu,bunun içinde kendimi bir saniye bile tutmadan bizim burdaki fırınlarda bu uygulamayı dile getirmek adına işleme geçiyorum.Yüreğinize sağlık.

  Yorumlayan: Akropolice
Ne güzel arada çatışmalarımızın dışına çıkıp farklı renklerdende okuyabilmek sitemizde, nefes almak o satırlarda. İnanan inanmayan herkesin hoşgörüyle cümlesi bile olayı özetliyor aslında. Ramazan gelirken hoşgörüsünüde getiriyor ya, bu bile yeter onu sevgiyle kucaklamaya. Askıda ekmek uygulaması senelerdir mahallemizde olan bir uygulama ve halk öyle ilgi gösteriyorki, gururlanmamak mümkün değil. İşte biz bu kadar güzel bir milletiz. Yazı için çok teşekkürler sayın yazar, her zamanki farklı pencerenizle müthişsiniz yine. Kız kulesi, İstanbulun gizemli güzelidir. Gizemli yazarımızada böyle bir güzel yakışır :) Sevgiler..

  Yorumlayan: Devran_Devran
Bereketiyle, huzuruyla, feyziyle bir ramazan ayı daha içimizi dışımızı temizliyor. Güzelim ülkemizin nadide adetlerinden,gelenek göreneklerinden, dini vecibelerinden feyiz almamak mümkün mü?
Sitemizde böyle bir konunun tarafınızdan gündeme getirilmesi, tam da size yakışan ulvi bir hareketti sayın yazarım. Teşekkürler...
ASKIDA EKMEK uygulamasını, yazınız vesilesiyle öğrendim. Okuduğumda öylesine etkilendim ki, yüreğim sıcacık oldu. Binlerce kez şükrettim böylesine güzel ülkemin, güzel yürekli insanlarının varlığına...
Güzellikler paylaştıkça anlam kazanıyor. Yazınız vesilesiyle bu uygulamadan haberi olmayan birçok yerin, uygulamayı hayata geçirdiklerini düşünüyorum. Adım atmamıza vesile olduğunuz için, ayrıca teşekkür ederim. Kendi adıma, birkaç yer ile görüştüm ve, paylaşımda bulunmak çok muhteşem bir duygu.
Işığınız daim,kaleminiz daim olsun. Saygılarımla...

  Yorumlayan: zuhal
hepberaber bu modaya uyalim...hepberaber ayrimi yaziliyo ...?

  Yorumlayan: zuhal
askida bira ...

  Yorumlayan: Aaski_Hamburg
Almanya.dan selamm..
....bu nasil güzel bir izah sekli animsak gecmisi, sevgiyi..kutluyorum ADAM Bilgeyi..
..ammavelakin islam ülkelerinde ATATÜRK`ün sayesinde TEK Türkiye vardi, Cumhuriyet ve LAIK olan , orta doguyu aydinlatan isik olan TC...! ABD 250 sene ugrasmis koca OSMANLIYI yikmak icin, Cumhuriyetimizi.de 100 sene olmadan isigini söndürdüler...En YOZ kafalar, en yavan düsüncelerin hepisi islam ülkelerinden, birbirlerini kiran kirana SAVAS a Kadina zülüme, devam etmekteler..Ülkemizde yardim, degerler; Kurban namaz, oruc göstermelik olmus kan reva icinde buradan izledigimiz kadari ile...Acliktan, utanipta söylemeden ölen milyonlarca insan var..ahh..sevgili yazar, keske bu AK düsleriniz olsada sürebilse o güzelim adetlerimiz efendim. ..Aklima sizin makalenize en iyi bir cevap geldi; ````Eğer vatan zenginin gezdiği, fakirin yattığı yerse;
Vatan sağ olmasın...```` Ki ben ülkemi hele sizleri o kadar cok seviyorumki..Neler yapmadim taaa, buralardan oralara sizlerin özgürlügü icin..Tüm lezce.lilere isikli yarinlar diliyorum..

Deniz GEZMİŞ

  Yorumlayan: RUSRULETi
Merhaba,

Gercekten çok gerekli bi` konuya değinmissin; ``Karni tok``larin ``karni ac``lardan anlamadığı bir çağda, bencil bi` çağda, yasıyoruz. Bilinçli olmanın farkındalığını keske, tüm herkes yaşayabilse! Sadece firinlarda değil, diğer tüm alanlarda bu tarz seyler yapılmalı! Ve sadece Ramazan Ayi`nda olmamalı! Her zaman olmalı!

Hamış: Duzusmekten ( çalmak, paylaşım yapmamak vs. ) başka bı halt bilmeyen bı` toplumdan farklı beklentiler bekleyemiyorum!

  Yorumlayan: MeLeK_
Ramazan geldi hoşgeldi..
Ramazan ayında istanbul bile bir başka kokuyor...Herşeyin tadı başka..Çocuklukdan gelme bizim ramazan sevdamız ailelerimizden..
Eşcinseller çatışmasından uzakda bu yazı bile bana iyi ramazan gelmiş dedirtti..Güzel yazısın için teşekkürler eline saglık...

  Yorumlayan: EYLEM_DEY_Z
Hayata dair her konuda yazılarıyla bizlere farklı pencerelerden bakmayı, bakmayı ve görmeyi anlatan yazarımız Bilge ADAM ;
Askıda Ekmek başlığıyla kaleme aldığınız bu muhteşem yazınızı okuduğumda, umuduma umut katılmıştı. Bu güzel uygulamanın yaşadığım şirin ilçemizde uygulanması için başta kaymakamlık ve belediye başkanlığı olmak üzere, birkaç ekmek fırını sahipleriyle görüşmelere gittim. Görüşmeler o kadar sıcak bir havada geçmiştiki, -`` Mutlaka uygulamaya geçer `` demişti içimdeki ses. Öylede oldu. Evet Ramazan ayına yetişemedi bu uygulamamız ama, bir kaçgün önce tüm ananslar Askıda Ekmek uygulaması içindi. İçimdeki mutluluğu, huzuru tarif etmem imkânsız.
Güzellikler paylaşarak çoğalıyor, görüyoruz, izliyoruz. Sayenizde...
Başta sitemiz olmak üzere, yazarımız Bilge ADAM` a sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. İyiki varsınız ve hep te varolun.


[Yorum eklemek için tıklayın]