Bilge Adam
[email protected]
Yazarın diğer köşe yazıları ...

Bütüteç:    

BENİ ÖTEKİLEŞTİRME!

Aktif, Pasif, Butch, Lipstick, Chapstick carttik curttik nedir, ne demektir? Yenilir mi, içilir mi? Baş, diş, mide ağrılarına iyi gelir mi?

Kim çıkardı bu terimleri? Kim uydurdu??? Peki bu terimleri kabullenip üzerine alınanlara ne demeli???

- Hımmm özelliklere bakılırsa ben A ‘yım! Ama bi de şu tanımlama var, sanırım ona daha çok giriyorum! Yok yok en iyisi ben AP olayım! Ya da hiç birisi olmayayım, sınıfın ne önemi var mühim olan insanlık!

- Abi nedir bu saçmalık yaa, bu işin ayrımı kayrımı sınıfı mı olur? Eşcinsel eşcinseldir yahu! Heterolarla niye aşık atmaya çalışıyorsunuz?

- Sınıflandırmalar yapıştırılmış yaftalardır ve sizde kabul ediyorsunuz! Ayrımlar psikolojik bozuklukları simgeler, herkes sonuçta kadın, ne o öyle A ‘mış, P’miş, Baçmış Taçmış!

Millet uzaya çıktı, biz hala Murat ‘gilin damından atlayamadık! 60 yaşı devirmiş eşcinsel bir prof. tanıdığımla sohbet ediyoruz geçenlerde. Yahu dedim, sizin zamanınızda da böyle miydi bu işler? 15 yaşındaydım bu terimleri ilk öğrendiğimde dedi! (Yani 45-50 sene önce!) Üstelik bizim zamanımızda öyle internet falan nerdeee, şimdikiler çok şanslı, zart diye öğrenip zurt diye fikir yürütüyorlar! Biz bulduğumuz kütüphanelerden utana sıkıla, ya da kitapçılarda bulabilirsek ansiklopedilerden araştırırdık kendimizi, duyduklarımızı, duymadıklarımızı. Yurt dışına çıkan tanıdıklarımıza bu konularla ilgili kitaplar, videolar ısmarlardık! Aksi takdirde ölüyorsunuz ki! Beyninizdeki soru işaretleri cevap bulmadığında kendi kendinizi tüketiyorsunuz neden, nasıl, tek miyim, çoğul muyum, normal ne, anormal olan ne vs vs.. Kendin gibileri gördüğün zaman, hah diyorsun, yalnız değilim! Peki görmediğin zaman? Yani kendin gibi değil de kendinden daha farklı olanı gördüğün zaman ne diyorsun? Ne diyecem, saygı duyuyorum! İşte sihirli sözcük “Saygı”.. Bizim gibi düşünmüyor, bizim gibi görünmüyor diye yadırgıyoruz, kınıyoruz, kızıyoruz, dalga geçiyoruz, hepsi bir tarafa ötekileştirmeye, var olanı yok saymaya çalışıyoruz!” Peki nerde kaldı karşımızdakine saygı?

Sitemizdeki yaş gruplarının ortalamasına bakarsak, büyük kısmının henüz portakalda vitamin olduğu zamanlar da bile bu olgular vardı. Zira eşcinsellik, insanlığın var olduğundan beri var. Her yerde doğal olarak var olan durumların, sitemizde olması niye garibinize gidiyor arkadaşlar? Bu terimleri sitemiz uydurmadı, bende uydurmadım, birilerinin canı sıkılıp ta eh biraz terim üreteyim, isteyen istediğini seçsin kendi aramızda eğlenelim de demedi! E bu alt dallara giren bu kadar insan, uzaydan gelmedi, onlar, bizler, varız ve gerçeğiz! Öyleyse nedir bu kavram karmaşası? Nedir bu feryat figan itirazlar, nerdeyse ırkçılığa benzetip kahrolsun ayrımcılıklar, yaşasın insancıklar!

İnsan her şeyden önce insansa, o zaman bunun gereğini yerine getirelim, saygılı olalım kişinin kendiyle ilgili durumlarına. Önemli olan karşımızdakinin insanlığı ve insani değerleri ise ona göre yaklaşalım olaya, niye çığırıyoruz ki? Bu alt dallar var arkadaşlar, kabul etseniz de etmeseniz de var. Zamanında araştırılmış ve ortaya konulmuş kavramlara itiraz etmenin kime ne faydası var? Kimse aman şu terim kulağa hoş geliyor ben onu kullanayım ya da şu kalıba kendimi uydurayım demiyor. Kişi kendini öğrenirken, hislerini, duygularını ve yaşam biçimini ortaya koyarken kendini bir şekilde kısa yoldan ifade etmenin yolunu bu olgulara bakarak buluyor. Ne diyor, butch ‘ım diyor kısaca, ne diyor aktifim yada pasifim diyor. Bizlerde bir kelimeyle kısa yoldan anlıyoruz olayı. Ne yani bunlar olmasın da uzun uzun açıklama mı yapılsın her seferinde, ben şöyleyim, böyleyim falanım filanım, beklentim de şudur budur diye? Burada önemli olan kimliğinizle ilgili ortaya konan bu alt terimleri doğru şekilde yaşamak. Aktifliğin asıp kesmek, pasifliğin geride durmak, butch ‘lığın kamyonculuk taslamak olmadığını anlatmaya çalışıyoruz, anlamak isteyene! Ayrıca kimseye dayatma da yapılmıyor illa ki bir gruba dahil olacaksınız diye. Kendinizi tüm bunların

dışında daha başka bir noktada görüyorsanız ve mutluysanız orda kalın, o sizin düşünceniz sizin tasarrufunuzdur. Kendi düşüncenizdekilerle beraber orda mutlu mesut yaşayın. Ama eşcinsel eşcinseldir ne gerek var bu tanımlamalara dediğiniz zaman kişinin kendini ifade etme özgürlüğünü kısıtlamış oluyorsunuz. Diyelim ki cinsiyeti kadın ama kendini erkek duruşunda rahat hissediyorsa nasıl zorlarsınız hayır sen öyle değilsin, o saçmalık, sen kadınsın, saçını uzatmalısın, etek giymeli, feminen olmalısın! Yahu kişi öyle hissediyor kendini duymuyor musunuz? Ben böyleyim diyor, siz onu boğazlasanız da o bunu böyle söyleyecek çünkü böyle hissediyor, neyin itirazlarındasınız? Deve kuşu misali duymamak, görmemek için başınızı kuma gömeceğinize, kaldırın da kulak verin seslere!

Kimse kimseyi olmadığı bir kalıba sokmaya kısaca “ötekileştirmeye” çalışmasın. Sen bir feminensen ve bir feminenden hoşlanıyorsan gider onunla birliktelik olursun kime ne? Bunun için feminen olmayanları yok saymanın, çok yanlış bu işler, psikolojik bozukluk bunlar deyip de yafta yapıştırmaya çalışmanın manası ne? Feminen olup butch sevenlerde var, aktif olup da yine bir aktifle birliktelik sürdürenlerde! Bunun kıstası, şekli şemali hayır bu bunla oluru olmazı yok ki! Kim neyi istiyorsa onunla olur arkadaş, kalbe gümrük mü var? Burada kimsenin avukatlığına savunmayalım ama her alt dalın sevenleri de var, sevmeyenleri de, bu kadar basit!

Kendinizi gördüğünüz yerin dışındakilere anormal muamelesi yaparsanız, heterolara çanak tutmuş olursunuz. Onlar eşcinselliği yadırgayıp karşı çıkarken, alt dallar kimin umurunda arkadaşlar? Bizim mücadelemiz niye kendi içimizdekilere karşı? Nedir bu birbirimizle alıp veremediğimiz? Profillere bakıp alınganlık yapmanın da manası yok, insanları bu yüzden yargılamanın da! Önemli olan doğru ve erdemli insan olmasıysa, karşımızdakine bu pencereden bakalım ve saygı duyalım. Duyalım ki bize de duysunlar!

HAMİŞ : Sen kim oluyorsun da benim yaşadığım hayatı sorguluyorsun?

Ben mükemmel değilim ve olmak zorunda da değilim!

Parmağın ile beni işaret etmeden önce,

Ellerinin temiz olduğundan emin ol!

(Bob MARLEY)

Bana kimlik ayırt etmeksizin yazan çizen, mail gönderen, face ‘den ve twitter ‘dan ulaşan tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum.

Işık ve Sevgiyle

Bilge ADAMTarih: 05.02.2013

Okunma: 5178
Paylaş Face
Paylaş facebook
Blog
Paylaş Blogger
Frien
Paylaş Friendfeed
Mysp
Paylaş Myspace
Twit
Paylaş twitter


Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısının tüm hakları lezce.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısının bir bölümü, alıntılanan sayfaya aktif link verilerek kullanılabilir.Not: Bu sayfalarda yer alan Köşe yazıları ve okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan lezce.com sorumlu tutulamaz.

  Bu yazıya ait yorumlar

  Yorumlayan: masque
Hocammm I lowe you ;))
Herkes dilediği gibi yaşasın hemfikirim ama bu bahsettiğiniz durumlar eşcinsellik çerçevesi içerisinde çeşitlendikce,eşcinsellik kavaramı değişiyor,bi kadının kadından hoşlanması ve aşk yaşaması yadırganır olmuş bu kamyoncu görünümlü arkadaşların artmasıyla ;)ve son olarak bu kamyoncu görünümlü,buch ve kadınsal vasıfını kapayanlara eş cinsel demeyip trans desek daha uygun olur,eşcinsellik apayrı bişey ;)

  Yorumlayan: karnabahar
Çook gerilmişsin belli ki bu satırları yazarken, hepsine katılıyorum ayrı ama işte sınıflar olmadan ayrımcılık olmadan kişi öz-egosunu nasıl tatmin edecek?

  Yorumlayan: schmied
Sevgili hocam;
başta ellerinize ve yüreğinize sağlık demek istiyorum, konuya ait düşüncelerimi yazmadan önce.

Şimdi;
arkadaşlarımın düşüncelerine ait bir kaç cevap eklemek isterim.Ele alınan konu başlığından yola çıkarak çok ortada,lakin o kadar konuya ait bir yorumlama çıkmış ki,örnek verilmek istense bu kadar gerçekçi olurdu.Bir kere konudaki ötekileştirme yani kendimizi değiştirmek zorunda kaldığımız yanlarımızın bir kafa karıştırıcı cümleler oldugunu sanmıyorum.Asıl karıştırıcılık ele alınan yorumlarda yola çıkarak diyorum, kişinin kendisini benimsemesi adı altında savunmaya geçmesi.Kardeşim yazar demiyor ki erkeğe etek giydirmek şudur, karşımızdaki kişinin ben a yım ben p yim ben ap miyim gibi kimliklğinde kendini gerçek anlamda bulundugun tarzın, yani kıyafetin içinden bir başka sebeple değişme gerçek olarak kendini bulma yolunda kendini dinle kimsenin söz hakkı verilmemesi gereken bu konuda üzerimize çekilen yargıların,baskıların,alayların vs emelleri içinde kalmadan ilerle.Bunu en son cümlelerde bile anlamak mümkün.Herkesin düşüncesine saygım sonsuz.Saygım bir alay bir sinirlenme örneği olmadan içten dediğim bir kelime ile anlasılırsa sevinirim.

Hocam ışıgımız ve birlikteliğimiz daim olsun...Sevgilerle...

  Yorumlayan: MeLeK_
SözLerime başLamdan önce yazıLarınızı şu ettiğiniz sözlere kadar keyifle okuduğumu söyLemem mümkün .
Ancak bu yazınızda düşünceLeriniz çakışıyor bir anLam bütünLüğü edinilememiş. Yazınıza başLarken önce bu terimlerin dogru olup olmadığını sorgulamış daha sonrasında bu terimlere insanların sokulmaması gerektiğini ve en sonunda da aslında bu terımler olmadan yaşanılamayacağından bahsetmişsiniz ..
Ne münasebet !
Bir kadın erkek ilişkisini alarakta , erkeklere istemediği birşeyi giydirmeyi örnek vermişsiniz.
Sizin anlayamadığınız ince çizgi şurda başlıyor .
Erkek,kadın ve eşcinsellik ...
Eşcinselliği hetero bir ilişkiyle kıyas edemezsiniz.
Bir erkek tercihini nasıl yapmışsa etek giymez ise kadında tercihi yapar bir kadını tercih eder ve bir erkekle olmaya bilir ..Ama siz bu duruma erkege etek gıydıremezsınız derken aktıfde etek gıydıremesınıze mı ornek vermek istemiştiniz yoksa .. O daha da yanlıs ..Kendımızı anlatırken o kısa barkodlar size yetebilir ancak bence çoğu kadının kişiliğini kısa terimlere sığdıramazsınız !
Ha anlamak konuşmak size uzun gelebilir ama bence insanlar sohbet etmeli ve tabiki; kişilik anlatılabilinecek bir durum değildir. Yaşanılmalıdır kişi..
Oysa düşüncelerinizin çeliştiği yazınızda ne güzeL diyorsunuz bir cümlenizde aktif aktifle de olabilir o halde nerde kaldı terimler ..
Bu terimlerin belli başlı bir fikri var ise uyulması gerekmezmiydi peki ?
Bu işi özetleyecek tek şey ..
Kadın kadını kadın olduğu için sever !
Ne bir aktıfdır ne de bır pasıf ..
Bisexüllik farklı bır durumdur bu ıfade bıcımıdır kullanılabılınır, çünkü bu terim erkekden hoşlandığını ifade eder sadece ..Yani belli başlı bir karakteri temsil etmez. Ancak aktıflık pasıflık sadece yazıda kalıyor yaşanılan ılıskılerımızde ..
Hiç kimsenin kendını aktıf , pasıf kalıbına sokarak karatesını bu kısa sozlere sıgdırmamasından yanayım .Çünkü, herkesin kendine ait bir kişiliği vardır .
Bu işi eğer yadırgıyor iseniz yazınızıda ona göre yazmalısınız. Bence insanların karısık aklını ,karıştırmak hoş degiL .
Butchluk bır gorunustur feminenlik gıbı ..
Ama şunu yapmayın artık. Butchsa erkeksı femse kadınsı ,aktıfse erkeksi ,pasıfse kadınsı ..BunLar kaç kişi böyle ..Sadece bir kadın değil mi anlatılmak istenilen ..
Bu terimlerin ben kadınlarda cinsel olguları temsıl ettıgını dusunuyorum . Yani yatakda nasıl sevişmeyi seversini öğrendiğinizi sanıyorsunuz bir anlamda .. Cinsellikde ne kadarda önemli sizler için ..
2 sohbet etmeye geçemiyorsunuz aktıf pasıfı ınsanlara sormaktan saclarının uzunluğuna kısalığına bakmaktan .. Escınselıgın Türkiye görseli ve yazıLarı bu kadar diyorum ..Eksık kalmıs düşünceleri eklemek istedim ..Düşüncelerinize elbet saygım sonsuzdur .
Saygılarımla

  Yorumlayan: sipsevdi1
yazıyı çok beğendim

  Yorumlayan: Desolate_Life
MeLeK_ Arkadaşımızın düşüncelerine tamamen katılıyorum..

  Yorumlayan: hatirla_s
Öncelikle yazarın acıklayıcı ve yol gösterici yazım tarzıyla , köse yazarlıgının geregi olan okuyucuya bişeyler verebilme, sorgulamayı ve kendi dogrularıyla kaynastırıp, bilincli bi şekilde yasamalarını saglama sorumlulugunu verebilmesi acısından önemli bir misyonu yüklendigini düşünüyorum ve kendisini kutluyorum.

Bence de en önemli sorunumuz saygıyı birbirimizden esirgememiz! dönüpte kendimize bakmadan ahkam kesmemiz ! kendi içimizde birbirimizi ötekileştirmemiz !!

Ortak noktamız farklı olmamız. heterolardan farklı oldugumuz gibi kendi içimizde de farklılıklar gösterebiliriz. Heterolardan bekledigimiz anlayısı kendi içimizde esirgememizi anlamak mümkün mü ?
Kavramlar kendimizi ifade de kolaylık saglıyorsa kullanmakta bi sakınca yok hatta işlevselligi acısından gerekli bence.

Toplumda entegre olarak yasayabilirken,kendi içimizde anlasılamamayı ve yok sayılmayı anlamam mümkün degil. Sihirli kelime `SAYGI` cok zor olmasa gerek :)))

BİLGE ADAM YAZMAYA DEVAM !!

  Yorumlayan: masque
Kadın kadını kadın olduğu için sever ! demiş sevgili melek,lezbinlik bu deiğlmidir ?
Terimler konuşuluyor Aktif Pasif AP Buch feminen. Şunu umutmayalımki kişilerin görünümleri ne olursa olsun önemli olan yaşanılması gereken hayatı yaşayabiliyorlarmı? Buch dediğimiz bayanlar,lezbiyenler arasında günden güne artıyor ve kalsik bir kalıp içinde kareli gömlekli,şapkalı,gravat meraklısı,birbirlerine oğlum,adam ve partnerlerine koca modunda hayat arayışı içerisinde lezbiyeligi bamabaşka bir kalıba sıgmak değilmidir,bu lezbiyenlikmidir önce bunu kabul edelim,irdeliyelim... Terimlerin önemi yok diyemeyiz herkes dilediğini yaşar fakat,terimlere kendilerini giydiren bayanlar ise bayan olmanın rahatsızlıgını, o çok itici buldukları erkeklik kimliğine büründürerek dahada büyük anlam ve yaşam karmaşası içinde hayatı anlamlandırmaya çalışıyorlar
Terimlerin önemi vardır...

BUTCH : Kendisine kadın denilmesinden bile hoşlanmayan,kendilerine adam diye hitap edilmesinden hoşlanan,erkekliği kıyafetlerine kadar taklit eden delikanlı toplulugu.(hetero ilişki erkek kişilik)

AKTİF : İlişkide baskın tip,baslınklık ne peki,gene erkek moduna geçiş(hetero ilişki,erkeksilik)

PASİF : Erkek egemen toplumda,erkek karşısında kadının aldıgı fiziksel sebeplere baglı eziklik (hetero ilişki,kadın modeli)

TERİMLER : Şeç beğen giyin, sonuç lezbiyenliğin ne kadar hetero ilişkiler çıkış noktalı oldugunun göstergesidir...

Terimlerin önemi vardır,terimler kişik göstergesidir... yada kişiliksizligin,daha kibar olmak gerekirse kişilik arayışı,bölünüş!
  Yorumlayan: masumiyet
Faydalı yazılarınız var. bu yazılar için teşekkürler. ancak neredeyse bütün yazılarınızda butch olmayı transeksüel olma ile karıştırıyorsunuz. ya da transfobi midir nedir bilinmez ısrarla transeksüel kelimesini kullanmaktan kaçınıyorsunuz. bir kadının kendisini erkek olarak düşünmesi ve hayal etmesini karşılayan kelime transeksüel`dir. bunu kullanmak o kadar da zor değil.
aktif ya da pasif olmak heteroseksist kalıpyargıların bir ürünü diye düşünüyorum ayrıca. insanlar büyürken her konuda olduğu gibi ilişkile konusunda da şemalar geliştirirler. şemaları zihnimizde oluşturduğumuz dosyalar olarak düşünebiliriz. kadının ve erkeğin ilişkilerdeki rolleri bu dosyalarda saklanır. normal hayatta bir durumda nasıl davranmamız gerekiyorsa buradaki bilgilerle hareket ederiz. tabi ki bunu otomatik olarak yaparız. mesela bir çocuk büyürken annesinin ve babasının ilişkideki rollerini öğrenir. bunları zihnindeki dosyaya yerleştirir. büyüdüğü zaman kendi ilişkilerinde kullanır. şimdi hepimiz heteroseksüel insanların açık bir şekilde ilişkilerini yürütebildiği bir dünyada büyüdüğümüz için doğal olarak ilişkilerle ilgili şemalarımız ilişkide birinin aktif birinin pasif olduğu bilgilere göre şekilleniyor. birisi biraz feminense yemek yapıyorsa hemen pasif olduğuna hükmediyoruz. buna kendisi de inanıyor. ya da biri erkeksi işlerle uğraşıyorsa hemen aktif diyoruz. çünkü bizim küçükken şekillenmiş bilgilerimize göre erkek aktiftir ilişkide baskındır.

aktif olmak ve pasif olmak etiketleri ve kalıpyargıları tabi ki kolaylık sağlar. zaten kalıpyargıların temel işlevi insanların yaşamını kolaylaştırmasıdır. ancak bir yerde sürekli kalıpyargılara göre düşünüp hareket edersek bu insanları tek düzeleştirmek ve genellemek sonucunu doğurur. tıpkı kadınsı ve erkeksi kalıp yargılar gibi. ``kadın dediğin kibar olur ince olur`` cümlesi mesela bir kalıpyargıdır. bu ilk başta hoşumuza gidebilir ancak bir kadın bir iş görüşmesine gittiği zaman sırf bu kalıp yargıya uygun davranabilmek için erkeklere göre daha düşük maaşla çalışmaya razı olabilir. aktiflik ve pasiflikle ilgili kalıpyargılar da tıpkı bunun gibi işte. insan kendi üzerine yapıştırılmış etiketi kanıtlamak için normalde yapmayacağı şeyleri yapabilir. çok fazla uzattığım için girmeyeceğim ancak etiketlerin insan davranışlarını ne düzeyde etkileyebildiğini görebilmek için zimbardo`nun hapishane deneyini incelemenizi öneririm.

teşekkür ederim.

tekrar teşe

  Yorumlayan: Femina
Bu yazıyı çok geç okudum. Yazarın gene esip gürlemesine cevap vermek için geç sanırım. Ancal Masumiyet isimli arkadaşın yazdıklarını tamamen doğru buluyorum. Bir de yazarın yanlış olmasıyla ilgili iki örnek vermek istiyorum.
Birinci örnek Beyoğlu kaldırımlarından.
Beyoğlu kaldırımlarının mavileri( kendini erkek sanan eşcinsel kadınları)bir kızla tanışıyorlar. Önce biri ile beraber oluyor bu pembecik, kavga ediyor, diğeri ile aşk yaşıyor. Böyle sevgili değiştire değiştire bir bakıyoruz o da mavi olmuş!!! Eski maviler yeni mavilere lezve sohbet sayfasında laf atıyor:Ne o sen de mi mavi oldun len!
İkinci örnek kendini mavi, aktif, erkek fatma, dominant, abi gören bir gençkızla ilgili. tamamen ergen erkek gibi giyinen davranan bu genç kız bir gün yakınlarının önerisi ile estetik yaptırır ve güzelleşir ve mavilikten vaz geçer.
tanımları yaparken onların çıkışlarındaki tarih ve sosyolojik yapıları incelemek gerekir.
Son olarak , bu tanımların birinin (mavi-aktif-efendi) diğerinin (pembe-pasif-köle)emeğini sömürmeye yol açması durumunda engel olunması gerekir.


[Yorum eklemek için tıklayın]