Bilge Adam
bilge-adam@hotmail.com
Yazarın diğer köşe yazıları ...

Bütüteç:    

BUTCH ‘SIN DEDİLER KIZ VERMEDİLER!

BUTCH ‘SIN DEDİLER KIZ VERMEDİLER!

“Kamyoncuymuşum. Apaçiymişim. İkisi bir olur mu abi, ya kamyoncusundur ya da apaçi! Ama ben ne kamyoncuyum ne de apaçi. Erkek gibiymişim. Gibisi fazla, ben erkeğim! Kamyoncu değilim, apaçi hiç değilim. Eşcinsel değilim ben, erkeğim! Ve bir erkek psikolojisiyle kadınları seviyorum. Söyleyin onlara bizimde bir kalbimiz var, üstelik de benim diyenden daha delikanlı!”

“Kimsenin beni anlamasını beklemiyorum sevgili Bilge, ben değil ki onlar beni anlasınlar! Böyle hissediyorum ben, nefret ediyorum kadınlara ait her şeyden! Göğüslerim yok olsun, yüzümde gözümde kıllar çıksın istiyorum! Her sabah traş oluyorum, sakalım yok biliyorum ama hoşuma gidiyor işte napayım!”

“Param olsa ameliyat olacam, o derece yani.. Şimdilik yok, ama olacak. Özenti değil bu, kendimi bildim bileli böyleyim. Bu anlamda ilk defa sen dedin biliyormusun “butch ‘ları aktiflerle karıştırmayın” diye. İlk defa sen butchları doğru anladın. Aktif demek illaki butch demek değil, butch ‘lık çok başka bir şey, anlatamıyoruz...”

“Baçım evet, ama baçım yani sadece baç, kamyoncu değil. Küfür etmiyorum, elimde şişeyle gezmiyorum, ona buna sarkmıyorum, efendi efendi yaşıyorum ama yinede yaranamıyorum! Neden? Baçmışım, bir gün mutlaka sert yapar üzermişim! Hele bi tanesi yazmış, baç mıdır nedir, onlar yazmasın diye, daha baçın ne olduğunu bile bilmeden, nasıl saygısız bir yargılamadır bu? Biz diyor muyuz bikinili resim koyanlara “motorlar” yazmasın diye! Her bikinili motor olmadığına göre, her baç da kamyoncu değildir, bu böyle biline!”

“Doğru nedir Bilge Adam, bizim doğrumuz var mı? Bizler etrafımıza bakarak büyüyoruz. Önümüzdeki örnek doğru olursa doğruyuz, değilse yanlışız! Küçük yaşlardayken bu doğru bu değil ayrımını yapabilecek tecrübe de değiliz ki, yanlışı örnek almayalım. Ne zaman ki büyüyoruz o zaman farkediyoruz, gel gör ki oluşmuş yapıyı değiştirmek hiç de kolay olmuyor bu sefer!”

Daha bir çok sitem yazabilirim maille gelen, dudaklardan dökülen, çoğu birbirine benzeyen.. Her fırsatta vur abalıya hesabı yapılan günah keçisi butchları yok saymayla başlıyor aslında ilk yanlış. Uzaydan gelmediler, türetilmediler, eğlence olsun diye de kurgulanmadılar. Onlar varlar ve bu sistemin gerçek bir parçasıdırlar..

Öncelikle, şunu söyleyeyim; “Butchlık adamlıktır!” demek, geridekilere haksızlık etmek demek. Adamlığın baçı maçı, aktifi fiktifi, heterosu meterosu olmaz, adamlık her daim zaten olması gereken bir olgudur. Ayrıca, adamlığın doğru ve iyi insan olmayla eş değer olduğu kimi durumlarda, öyle pembeler var ki çoğu maviyi cebinden çıkarır adamlıkta, bunu da atlamayalım.

Butchlar kimlerdir, az çok biliyorsunuz elbet. 1900 lerde ortaya konan bu tanımlama, o dönem içerisinde heterolarda maço erkeği simgeliyordu. 1940 larda ise sert lezbiyenleri / erkeksi kadınları dahil etti bünyesine. Zaman içerisinde çizgisi koyulaştı ve günümüzdeki anlamına ulaştı. Çıkış noktası gereği bu terimi sadece görünüm ve davranış olarak sergileyen, sonuçta kadın olduğunu kabul eden ve bedenleriyle uyumlu yaşayan butchların varlığı nedeniyle eşcinsel tanımlamanın içerisine almak zorundayız. Ancak şunun da bilinmesi gerekiyor ki günümüzdeki butchların büyük kısmı ameliyat olma aşamasındaki trans-erkeklerdir. Kadın cinsiyetindeki aktif, pasif, butch sacayağının belki de en zor ayağıdırlar. Çıkış noktası hetero mavilerdir. Trans noktasındaki bir butch kendini hetero bir mavi olarak kabul eder ve aslında hetero bir pembedir onun eşi. Lakin beden kadın bedeni olduğundan hetero pembeler tarafından kabul görmeyeceği yada zorlanacağı için geneli mecburen eşcinsel arkadaşlarla birliktelik sürdürmektedirler. Kimse psikolojilerine sorunlu diyemez ancak büyük kısmının kendileriyle

kavgalı oldukları da aşikar. Sebebi, beden-ruh uyuşmazlığı. Bir butch için regl olmak, memelerinin varlığı ve bacaklarının arasındaki görüntü kabul edilebilir durumlar değil maalesef. Kimisi bu durumu özümsemiş ve dengeyi gayet güzel kurmuş durumda. Ancak, bedenine sığmayan, bedenini reddeden kimi butchlara ne anlatırsanız anlatın, sizi dinlemeyeceklerdir.

Fiziksel görünüm, biyolojik gerçekler, ruhsal ve beyinsel işlevlerin hepsini bir kenara bırakalım bir an. Yaşadıkları zorlukların bir dışa vurumu mudur, isyankarlık mıdır bilmiyorum, bilen varsa lütfen bana yazsın, çoğunun ortak bir duruşu var ki, gerçekten aklın sınırlarını zorluyor. Öfkeli bakış sendromu diyelim adına, özellikle yandan olanlar.. Hırçın bir insanımdır ama ben bile öyle bakmıyorum fotoğraflarda. Ne zaman bir butch görsem, özellikle Face’de çok fazla karşılaştığım bir durum bu.. Aha diyorum birazdan ekrandan çıkıp yumruğunu sallayacak! Arkadaş nedir bu hınç, bu öfke? Öyle pozlar, öyle duruşlar var ki sanırsın ocağına ot dikmişsin! Neden? Daha mı ciddi görünüyorsunuz, daha mı erkeksi? Hayır! Kesinlikle daha itici, soğuk ve hatta sevimsiz! O yüzden de diyorum ki, kendinizle ister barışık olun ister olmayın, ister tespih sallayın ister elinizi kolunuzu ama karizmatik olacağım diye şu yan bakanı yakarım duruşlarından vazgeçin, insanları ürkütmekten başka bir halta yaramıyorlar yahu!

“Neden feminenler butchlardan uzak durur?” diye soruyorsunuz ya bana maillerde, işte bu yazdıklarım yüzünden! Özellikle genç butch arkadaşlar, kendinizi bu kadar hafife almayın, fotokopiyle çoğaltılmış örneklerden olmayın! Barlarda her önüne gelene sarkmak, iki ters bi düz bakışlar fırlatmak, seviyorum uleynn ayaklarıyla bela olmak, kıskançlık naralarıyla boğazlamak, evine paspas, ailesine salça olmak, yazarken yoruldum, yapmayın arkadaşım. Bu kadar ince bir konu hakkında atıp tutmak kimsenin haddine değilken, kendi kendinize çanak tutmayın! Efendi ve centilmen olmak diye bir şey varken, gidip de salyalarını silerek gezen holigan tipli tuhaf yaratıklardan, sözde erkekçiklerden olmayın!

Gerçeği kabullenmemek gerçeğin üstünü örtmüyor elbet, gerçek gerçektir. Fakat, beyninin kapasitesi, karakterinin sağlamlığı ve kalbinin güzelliğiyle kendini kabul ettirmiş bir butch, gayet kendine güvenli bir duruş sergiler ve ilişkisi de gayet sağlam adımlarla ilerler. Ancak bunu başarmak için önce bedeninle barışık olmak gerekir ki, maalesef yukarıda yazdığım gibi bütün butchlar için çok geçerli değil bu durum. Sevişirken kıyafetlerle yatağa girmelerinin temelindeki gerçekleri deneyimsizlik, bilgi ve özgüven eksikliği şeklinde sıralayabiliriz. Dokunulduğunda hissedilen veya soyunduğunda ortaya çıkacak görüntü onun biyolojik kimliğindeki kadınsılığı ortaya koyacağı için bundan rahatsızlık duyar. Çünkü o bir erkektir. Ameliyat olmaya doğru gidiyorsanız ve bunun için imkanlarınız varsa sorun yok, zaten maratonun sonunda tüm bu sorunlar ortadan kalkmış olacak. Ancak, eğer yaşamınızı bu şekilde idame ettirmek durumundaysanız bedeninizi gizlemekten vazgeçin sevgili butchlar. Siz kendinizi gizlemeye çalışırsanız, karşınızdaki bunu kullanacaktır emin olun. Rahat ve kendinden emin tavırlar sergilemediğiniz sürece, bir şekilde onun ortaya koyduğu her tavırdan alınacaksınız, her şeyden kuşkulanacak ve öyle sanacaksınız öyle olmadığı halde.. Beyinsel, ruhsal ve cinsel anlamda sevdiği kadını mutlu etmeyi başaran bir butch ‘ın ciddiye alınmaması gibi bir durum asla söz konusu olamaz. Karşınızdakini erkek olduğunuza ikna etmeye çalışmayın, siz kendinizi öyle görüyorsanız öylesinizdir zaten, aksini düşünmek bırakın onun problemi olsun.

Bilgidir yenen ve galip gelen her şeyin üstesinden. Deneyim ve donanım bakımından yeterli, kadının ne istediğini bilen, hayattan nasibini almış bir butch, höt höt yapmadan ilişkiyi yönlendirmeyi de bilir, saygın da olur, ciddiye de alınır, aksi hiçbir şekilde mümkün değildir. Aynı durum cinsellik içinde geçerli. Hep söylerim, sevişmek bir ayindir. El yordamıyla ilerlemek kimseye bir şey kazandırmaz. Biraz araştırmak, gözlemlemek ve uygulamaktan çekinmemek gerekir. Partnerinizi put gibi bırakmayıp birlikte hareket edeceğiniz şekilde yeterli deneyim, donanım ve hakimiyete sahip olun (ki günümüzde bilgiye ulaşmak çok kolay), gerisini serbest bırakın korkmayın.

HAMİŞ 1 : Butchlar yazmasın diyenlere de kulak asmayın, terbiye sınırlarını aşmadığı sürece herkes isteklerini ifade etmekte özgürdür. Ben ne feminenler gördüm bir tarafta atıp tutarlarken diğer tarafta sevgilisini giderek butch’a benzetmeye çalışıp, butch olsun çamurdan olsun diyen!

HAMİŞ 2 : Butch’larla ilgili konular bu kadar değil elbet. Pek çok konu başlığı var daha sırada yazacağım ama en önemlisi iş ve iş bulma ile ilgili. Kendi işini kurmuş butch arkadaşlar hariç, konuyla ilgili en büyük sıkıntılardan biri, çalışma hayatında kendine, uygun bir işyeri ve pozisyon bulabilmek. Konu nerede başlıyor, sıkıntılar neler, üstesinden nasıl geliriz.. Yakında hepsi bu köşede olacak..

Işık ve Sevgiyle

Bilge ADAMTarih: 28.11.2014

Okunma: 6917
Paylaş Face
Paylaş facebook
Blog
Paylaş Blogger
Frien
Paylaş Friendfeed
Mysp
Paylaş Myspace
Twit
Paylaş twitter


Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısının tüm hakları lezce.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısının bir bölümü, alıntılanan sayfaya aktif link verilerek kullanılabilir.Not: Bu sayfalarda yer alan Köşe yazıları ve okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan lezce.com sorumlu tutulamaz.

  Bu yazıya ait yorumlar

  Yorumlayan: UntiLSleeP
Acilen Yorum Kısmına Kocaman Alkış Simgesi koymalıyım :)))

  Yorumlayan: puzze
harika olmuş bu :)

  Yorumlayan: bulut42
Gerekli konu, yerinde tespitler, doğru yaklaşım, detaylı içerik, gerçeklikle bağdaşması olağanüstü, mesajın en sosyalini içeriyor:) Kalemine, yüreğine, derlemene sağlık.

  Yorumlayan: Akropolice
Neresinden bakarsanız bakın alt yapısının dopdolu olduğu açıkça görünen bu yazı için sizi ayakta alkışlıyorum hocam. O kadar yazı okudum butchlık üzerine, gerçeklerle böylesine örtüşen bir yazıyı ilk defa görüyorum. Bilip bilmeden atıp tutanlara tokat gibi çarpmış, doğru bir şekilde aydınlanmak isteyenlere ise meşale tutmuşsunuz. Yüreğinize emeğinize bilginize sağlık.

  Yorumlayan: Albus
Nihayet.

Aktif ile butch veya trans-erkeğin birbirine bu şekilde karıştırılmasından ben de hoşlanmıyorum.
Neden site bu konuda ek bir seçenek koymuyor ki?
Dahası bazı kişiler de feminen aktif nasıl olur ya diye sorguluyor. (Ben de onlara lezbiyenliğe eskiden bu topraklarda neden ablacılık veya sevicilik dendiğini soruyorum;))
Sonuç olarak, topuklu derimod botumun üstüne mango kumaş pantolonumu giyer üstüne gayet transparan bir gömlek geçirir aklını alırım. Erkek miyim? Hayır. Olmak istiyor muyum? Asla. Hiç aklıma gelmiyor. Kadın mıyım? Evet. Pasif dediğin canlının yatakta mum gibi yatmasından yana mıyım? Asla. Sevişirken soyunur muyum? Giyinik sevişilir mi yahu... Bana elleyebilir mi partnerim? Becerikli dokunuşları varsa elbette- yoksa zaten 2. bir şansı da olmaz pek. Bazıları gibi şimdi senin sıran mı derim? Hayır mümkünse birlikte... Anladınız mı? İnşallah.

  Yorumlayan: yurek33
biz eskiler diyoruz hep ahh o eskinin aktifleri diye..hatta butchlarda yoktu o zamanlar erkek fatma dediğimiz kişiler birde aktif lezbiyenler vardı..şimdiki gibi aktif lezbiyen tanımı saçlar kısa erkek kıyafeti giymek değildi..uzun saçlı hoş bayanlar olurlar ama ruhları aktifti..42 yaşındayım saçımı 9 ay önce kestim..hep şu soruyla karşılaştım..nasıl aktifsin saçların uzun:))uzun saçlı erkekler yokmuş gibi:)aktiflik kıyafette değil dış görünüşte değil ruhtadır..aktiflik erkeklik değil..adamlıktır..ahh bunu öğrense yeni yetmeler..soyunmadan vucudundan utananlar dahi var..soyunmadan ilişkimi olur..ama oluyor çevremde dahi var..aktif lezbiyenlik başka bir olgudur saça takılmaz soyunmaya takılmaz..ama butchlık daha farklı tam erkeklik:)sanırım biz diyeyim türkiyede varsa tabiki aktif lezbiyen çünkü butchlar lezbiyenliği kabul etmiyorlar direk erkeğim diyorlar..ruhtadır adamlık sakın unutmayın..

  Yorumlayan: lizge
aynen tebrik ediyorum ,ben aktifim mesela ama kendimi erkek gibi hissetmiyorum...

  Yorumlayan: ALTI2
o kadar yazdık çizdik söyledik,dilimizde tüy bitti.okuyan pasifler yola gelir mi bilmiyorum ,yok yok biliyoruz biraz umudum yok yani !
başlık butchsun dediler sevmediler olmalıydı sankime :(bıktık yaa bu ayrıştırmadan vallahi bıktık.o kadar geniş bir konuki zenci muamelesi görüyoruz lezbiyen pasifler feminenler ap ler arasında...

  Yorumlayan: Askin_BedeLi
yazdıklarına katılıyorum aynen bende öyle düşünüyorum ama anlamak istemeyen anlamayan çok kişi var o yüzdendirdi ki ben lezlerle hiç çıkmadım onların cinsellik anlayışıda farklı bizim istediğimiz gibi değil o yüzden heteroları tercih ettim çünkü bizleri erkek olarak görüp erkekle sevişir gibi sevişiyorlar tabi amaç sadece seks değil önemli olan sevmek sevilmek paylaşmak ve en önemlisi bizi anlayabilmeleri bu zamana kadar çok lezbiyenle çıktım ama hiç beraberliğim olmadı çünkü onlar kendileri gibi feminen istiyorlar ve vücut sevmek istiyorlar ben bunu yapamam ama dibine kadar delikanlıca severim mutlu ederim eğlndiririm güldürürüm ama artık hiç kimsenin seksde ve paradan başka hiç bir şey umurunda değilmiş geçde olsa anladım teşekkürler

  Yorumlayan: linnea
Hahahha cok güldüm şu facebookda yumruklayacakmış gibi resim ceken sert butchlar harbiden o nedir yaaa 😃😃 hic hoş hareketler degil özentiliğe gerek yok dogal olsunlar bencede

  Yorumlayan: suqunet
Çok güzel dile getirilmiş ve kaleme alınmış...Herkes hissettiğini yaşar kimi abartılı,kimi takıntılı,kimi gösterişli...Dünya bu kadar uzakken bize bir de bizler kendi içimiz de sorun çıkarmayalım bence her şeyden önce saygı,anlayış ve empati...Tabiki biraz da insanlık gerisi kendiliğinden gelir...
Tebrikler....

  Yorumlayan: Femina
Kadınları mavilik, aktiflik , butchlık, translık, erkek Fatmalık katagorilerine ayırmanızı doğru bulmuyorum.
Ama madem erkeğim diyorsunuz kadınlar hamamında ne işiniz var? Lezbiyen sayfalarında, ``eş`` cinsel olan kadınların peşinden neden koşuyorsunuz? Neden kendi gibi kadın isteyen bir kadına ``erkeklik`` taslamaya kalkıyorsunuz? Yüz vermediğinde küfürler edip duruyorsunuz?
bakın, biz erkekleri cşnsel anlamda hiç sevmiyoruz, hatta onlardan cinsel anlamda nefret ediyoruz. Onların erkekçe tavırlarından midemiz bulanıyor, maçolukları kusturuyor bizi...
Adamlık dediğiniz şey ise feministlerin yerden yere vurdukları konudur.Biz, insanlık değil de adamlık diyen , bütün karizmasını bacak arasındaki organdan aldığını sanan erkekleri yerden yere vurmak istiyoruz.
Siz lezbiyenler karşısında erkekleri taklit ederken lezbiyenlerin tahrik olacağını mı sanıyorsunuz?
Bu ne saflık?
Bir trans erkek sitesi kursaydınız hiç bir lezbiyen oraya gelmezdi, biliyorsunuz değil mi?...
Hadi saldırın bakalım, erkekler!

  Yorumlayan: aperion
kafaların açılacağı yer tam da burası. butch bireyin bazen cesareti olmuyor bazen de kendine inancı. acaba sorusu evet ben erkeğim cevabının yerini aldığında cinsiyet geçiş sürecine başlıyor. bu süreç de maalesef hiç de kolay değil. hastanesi ayrı ki şu an aktif ve bilinçli olarak ankara istanbul ve izmir de yürütülüyor - mahkemesi derken yıllar alan bir zamandan söz ediyorum en azından iki yıl. bir giriş olsun yazdıklarım devam ederim sonra.

  Yorumlayan: ALTI2
femina durmuş durmuş gene yanı yerden vurmuş. baştan beri aktif pasif butch trans tabirlerine karşısın.senin böyle düşünmen bizleri yok etmez,görmezden gelebilirsin,karşı olabilirsin ama bizleri değişteremezsin. buda senin görüş farkın ama ağır olmuş biraz yüklenmişsin.trans erkek sitesi açsaydınız hiç bir lezbiyen gelmezdi diyorsun ,genellemeye yapma istersen.trans aktif arayan bayanlarda epey var bu sitede.ayrıca erkek taklidi yapan yok yada öykünen yok.tek taraflı bakıyorsun anladığım kadarı ile bu konuya. sen nasıl varsan translarda vardır. malumunuz imkanı gücü olan cinsiyet değiştiriyor,hepsi için bu mümkün değil. kiminin inancı engel kiminin ailesi engel kiminin maddi manevi gücü yok,daha neler neler.netice itibari ile eşcinseliz hepimiz,kadını seviyormuyuz seviyoruz ortak noktamız bu işte,hetero değiliz.erkekleri sevmiyor olabilirsin,ama butchlara translara bu önyargın neden bilemiyorum.feminst damarın çok güçlü görünen o ki.bizimkisi içgüdüsel bir durum,taklit değil.sen nasıl cinsel yönelimini değişiremiyorsan bizde değiştiremiyoruz niye anlamak istemiyorsunuz yahu?

  Yorumlayan: bilbo
Öncelikle yazılarınızda sürekli bir adamlık vurgusu var ve ben bunu anlamıyorum. kadın olanın bir sorunu mu var? mutlaka adam gibi adam mı olmak lazım. neyse toplumsal cinsiyetin içselleştirilmesi diyelim. ancak yazdıklarınızın pek çoğu gerçekleri yansıtıyor. geyler arasında feminenler lezbiyenler arasında butchlar. zaten kenara itilmiş bir topluluğun arasında iyice kenara itilen bireyler oluyor. bu durum hem genel toplumdan hem de eşcinsel alt kültürden görülen bir nevi zorbalıkla sonuçlanıyor. bu insanlardan hoşlanmayabilirsiniz. onlarla çıkmayabilir ya da sevişmeyebilirsiniz. ancak bu insanlar varlar, kendilerini böyle tanımlıyorlar, bu siteye üye olmuşlar.. dolayısıyla saygı duymak zorundasınız. belki de bu öfkeli duruş hem içten (neden ben böyleyim) hem de dıştan (neden sen böylesin) algıladıkları ve sürekli devam eden dışlanma ve haksızlığa uğramanın sonucudur. öyle aman biraz rahatla canım demekle olmuyor. size hali hazırda aşık olduğunuz kişiyi artık sevmeyeceksiniz desem bunu yapabilir misiniz? yapabiliyorsanız tebrikler. ama eğer siz kendi genel duygunuzu değiştiremiyorsanız başkalarından da bunu istememelisiniz. öfkeyi azaltmanın yolu hem içsel hem de dışsal nedenleri azaltmaktır. sürekli adamlık vurgusu yapılan bir heteroseksist anlayışın ortadan kaldırılmasıdır.
sevgiler..

  Yorumlayan: askin
Bırakın herkes istediği gibi hayatını yaşasın çok Üzgünüm kendini bilmez insanların bu kardeşlerimizi dışlamasina seyirci kalamam ben ayıp nedir bilin Rabbim yardım etsin çok üzülüyorum bu konulara kırıcı bir durum

  Yorumlayan: ranaa
wuuu


[Yorum eklemek için tıklayın]