Bilge Adam
bilge-adam@hotmail.com
Yazarın diğer köşe yazıları ...

Bütüteç:    

YASSAH HEMŞERİM!

-Burdan geçemezsin!

-Neden?

-Çünkü yasak!

-Neden yasak?

-Tipini beğenmedim!

-Nasıl yani??

-Uzatma, yassah işte hemşerim yassah!

Bilenler bu konuşmaları gayet iyi hatırlarlar. Bir zamanlar mahalle kabadayılarının tekelindeydi sokak başları. Bunun gibi bir şeydi TİB ‘in Lezce.com sitesini, yani bu anlamdaki ülkenin tek lezbiyen arkadaşlık sitesini uygunsuz bulup da almış olduğu kapatma kararı. Dikkatinizi çekerim “Arkadaşlık Sitesi”

Eviriyorum, çeviriyorum, büyüteçle alıp inceliyorum, bakıyorum bakıyorum, yok bulamıyorum. Avukat arkadaşlarıma soruyorum bir bakar mısınız neresi yassah bu yayının diyorum. Toplantı masası kuruluyor (ama oval değil) , kahveler söyleniyor. Sekretere kimseyi bağlama deniliyor. Gözlükler takılıyor, büyüteçler alınıyor. Evir çevir, dön dolaş, bunca ekipten bir iş çıkmıyor.

Sinirleniyorum tabi haliyle. Onlardan daha iyi bilecek değiliz ya, vardır bir bildikleri. Okumuş etmiş koca koca adamlar durduk yere keyfi olarak mı kapatacaklar sitemizi! Hukuka aykırı iş yapmazlar değil mi? Yapmazlar, yapmazlar! Vardır mutlaka bir kılıfları, pardon dilim sürçtü nedenleri. Niiii edasıyla kükrüyorum hadi ama aaa, nasıl avukatlarsınız siz!

Evreka! Evreka! Diyerek çığlık çığlığa bağırdı arkadaş. Heyecanla ona döndük, gözlerimizi patlattık kocaman, söyle çabuk ne buldun?

-“Lezce” dedi!

-“Ne???” dedik.

-“Lezce” dedi tekrar.

-“Onu anladık, lezce ne dedik, devamını söyle.

-Sadece lezce, tek başına lezce!

-???

Bu şu demek oluyor :

-Yayınını kapattım! (Uyarmadan, direkt kapatıldı yayın)

-Neden? (Sordum ama cevapsız kaldı aslında bu soru)

-Çünkü adını beğenmedim! (Onlar söyleyemedi ama bunun başka bir açıklaması yok)

Basın ve hukuki danışmanlarımızın da konuyu net bir şekilde ifade ettiği gibi, biz de arkadaşlarla evirip çevirip baktığımız da ortada adından başka hiçbir sebep yoktu. Lezce’nin kelime anlamı ve duruşunu müstehcen bulmuştu sanırız ilgili yetkililer! Çünkü bizim ülkemizde lezbiyenlik denilince akla sadece yatak odası sahneleri gelir.

ZİRA BİZİM ÜLKEMİZDE LEZBİYENLER ;

Uzaydan gelmişlerdir!

7/24 durmaksızın sevişirler!

Okeye dördüncüdürler!

Hetero çiftlere fantezidirler!
Sadece cinsel objedirler!

-Canım ne haber nasıl gidiyor hayat?

-Nolsun işte sevişip duruyoruz!

Bu bakış açısında ki bir topluma lezbiyenliğin bir cinsel tercih olmadığını, insanın doğasından gelen bir yönelim olduğunu ve hayatını tıpkı bir hetero gibi ahlaki, edebi çerçeveler içinde yaşadığını nasıl anlatacağız arkadaşlar? Lezbiyenlik ekstra bir şey değildir. Sen heterosundur, öbürü gay, beriki lezbiyen. Sonuçta söz konusu olan insandır. Kanunlar nasıl kişi, cins gözetmeksizin herkes için aynıysa, ahlaki değerler, sosyal çevre, iş yaşamındaki duruş, aile içindeki yeri vs.vs. gibi görünmeyen manevi değerler de, hepsi ama hepsi için aynıdır. Aksini düşünmek; düşünce ötesi bir art niyetin, bir orta çağ zihniyetinin günümüze gelmiş akıl almaz bir eril yansımasıdır.

Hoş kadın dizinden tahrik olan bir zihniyetin bir kelimeye bakarak tahrik olması normal değildir de nedir? İlk deneyimleri atla eşekle yapan, damacana şişeleriyle sevişen bir toplumdan belki de daha fazlasını beklememek gerekir.

Acı olan bu bakış açısına, belli bir mevkiye gelmiş insanların, ellerindeki yetkiyi hukuki çerçeveden çıkarıp tamamen kişisel bir zihniyetle yaklaşarak olaya çanak tutmasıdır. Cümle fazla mı uzun oldu? Kısaca söyleyeyim, “kral benim, yetki benim, ister asarım ister keserim!” zihniyetinin, ellerinde uyarma seçeneği olmasına rağmen düzeltmeci mantıktan uzak, direkt darbeyle olaya son vermesidir acı olan.. Daha da acı olan tüm çabalarımıza rağmen neden kapatıldığımızı bile öğrenememiş olmamız. Hiçbir şekilde cevaplanmamak, keyfi olarak bekletilmek.

Yasakçı zihniyetin sorgusuz sualsiz kapatma kararının yanlışlığından neyse ki çabuk dönüldü ve tekrar yayınımıza başladık. Bizler Lgbt bireyleri ve Lezce.com ailesi olarak diyoruz ki;

Yanlışımız varsa uyar!

Gerçekten toplum kurallarına aykırı bir müstehcenlik içeriyorsa yayınımız uyar bizi. Elinde bu imkan var, uyar ki farkında olmadan yaptığımız bir şey varsa düzeltelim. Aklımız bacak aramızda değil. Dokunma kimseye zarar vermeyen özgürlüğümüze. Dokunma insan haklarımıza. Amacımız bu anlamda ki arkadaşlarla ortak bir platformda buluşmak, tanışmak, kaynaşmak. Belki dost olmak mezara kadar, belki de elini tutmak kalbimizin titrediği yere kadar. Bilmem anlatabiliyor muyuz?

HAMİŞ : Gizli Kahramanımız UntiLSleeP`e ( Ege Kırkaç ) Basın ve Hukuk danışmanımız Erman Paçalı ‘ya, Gabile.Com ‘a, sosyal basına, twiter da Lezce.Com u Destekleyen Gruplara, Kaosgl, Gzone ve aklımıza gelmeyen bir çok kuruluş ve üyelerimize teşekkür ederiz. Kaldığımız yerden devam :))

Işık ve Sevgiyle

Bilge ADAMTarih: 18.11.2015

Okunma: 3398
Paylaş Face
Paylaş facebook
Blog
Paylaş Blogger
Frien
Paylaş Friendfeed
Mysp
Paylaş Myspace
Twit
Paylaş twitter


Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısının tüm hakları lezce.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısının bir bölümü, alıntılanan sayfaya aktif link verilerek kullanılabilir.Not: Bu sayfalarda yer alan Köşe yazıları ve okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan lezce.com sorumlu tutulamaz.

  Bu yazıya ait yorumlar

Yorum eklenmemiş

[Yorum eklemek için tıklayın]