Bilge Adam
bilge-adam@hotmail.com
Yazarın diğer köşe yazıları ...

Bütüteç:    

HETERO SEVDİM METERO ÇIKTI!

VARAN 1 :
Onca mailin arasında çığlık çığlığa duruyordu…
“Bilge Adam lütfen beni oku!!!” diye başlık atmıştı.

Okudum… Hetero bir okuyucudan gelen öfke ve kırgınlık dolu bir mail.. Öyle öfkeliydi ki yere göğe sığamaz bir halde. Kelimeleri birbirine girmiş, üç cümlesinden birinde “Saygısızlık yaptıysam özür dilerim” vardı.

Özetle; “…sorgusuzca, hesapsızca daldı hayatıma. Hetero bir kadınım, bir kadınla nasıl olabilirim ki derken, bir de bakmışım aşık olmuşum! Daha sonra anlaşamadık ve ayrıldık. Benden kötüsü olmadı, herkeslere beni kötüledi. Ben bunu hak etmedim! Ben sadece sevdim, ama olmadı. Sonrasında ne bu tarafa dönebildim, ne o tarafa gidebildim, arafta kaldım. Söyleyin onlara girmesinler heteroların dünyasına, alt üst etmesinler bizi!” diyordu…

VARAN 2 :
Bir başka oku beni diye haykıran bir mail daha...

Bu sefer durumlar tam tersi. Arkadaş bizim camiadan. Hayranı olduğu küçük hanım hetero tayfasından. Bakışmalar, yakınlaşmalar. Sonra şekerdi, çiçekti, uç uç böcekti derken birlikte olmaya başlıyorlar, ayaklar yerden kesik, o derece. Arkadaşımız mutlu, sevdiceği ondan daha mutlu. Taa ki Eros oklarından birini sevgili pembemize fırlatıncaya kadar. Alaattin ‘in sihirli lambasından çıkan kara yağız bir hetero mavi, hoopp arkadaşın elinden alıverir o çok büyük aşkını! “Bu nedir Allah aşkına, ben bunu hak ettim mi?” Diye soruyor öfkeyle…

Buyurun bakalım, hangi tarafa dönelim? Hangisinin elinden tutup, diğerine yapacak bir şey yok diyelim? Aşağısı sakal yukarısı bıyık!

Sanırım önceliği hetero arkadaşa vermek istiyorum. Çünkü camiamızda hem rahat bırakılmayıp hem de vurun abalıya yapılan bir kesim hetero kadınlar. Öyle ki, nerdeyse taşlanarak recm edilecekler, o derece. Peki ama neden? Üstelik de konunun üzerine giden bizler olduğumuz halde! Ben hetero bir kadının hemcinsine yakınlık duyarak açıldığını hiç görmedim. Lakin, camiamızın heterolara nasıl rahatlıkla yaklaşabildiğini hepimiz gayet iyi biliyoruz :)

Sahi, birisi çıkıp söyleyebilir mi, bir heteroya açılırken, onun dünyasında nelere mal olacağınızı hiç düşünüyor musunuz? Hele ki ilk defa sizinle bu dünyaya adım atacaksa, bunun öneminin farkında mısınız? Kaç kişi kendini bir kenara bırakıp da elini vicdanına koyup sonrasını düşünüyor? Karşındakinin yönelimini hiçe sayarak, önünü arkasını sorgulamadan konunun üzerine giden arkadaşlar, “Ben zorlamadım, silah da dayamadım, kabul etmeseydi” veya “İçinde varmış ki kabul etmiş” demek, kurtarıyor mu sizi bu sorumluluktan? Hadi duygularınıza hakim olamadınız diyelim, neden sonrasını başladığınız gibi düzgün bir şekilde getiremiyorsunuz? Son derece bencilce hareketlerle, ortalığı yangın yerine döndürmenin anlamı ne? Eğri oturarak doğru nasıl konuşulur bilemem ama ilişkiniz bitme noktasına geldiyse, arkanızda bir enkaz bırakmadan, kırıp parçalamadan bitirmenin bir yolu olmalı. Bastığımız yerin taş, toprak değil, bir kadının yüreği olduğunu unutmamalıyız…

Gelelim konunun kırılma noktasına… Konu biseks arkadaşlar değil, hetero kadınlar, yanlış anlama olmasın. Biseks arkadaşlar başka bir yazının konusu.

Sevgili arkadaşlar; Bir kere, hetero dediğin zaman adı üstünde heterodur, aslı şahanesi bir hetero mavidir. Dolayısıyla bir eşcinsel nasıl kendini bir eşcinsel ile bütünleştiriyorsa, oda doğuştan gelen doğasını ve yönelimini ilk fırsatta kendi mavisinden yana kullanacaktır ki, bu çok doğaldır, çünkü yaradılışı, yönelimi öyledir.

Aaa evet bir şekilde başlayıp gerçekten aşka dönebilir, hemcinsine aşık olabilir hatta onun için dünyayı karşısına alabilir. Bundan sonraki yaşamı sadece bizlerle birliktede geçebilir. Çok istisna bir durum olsa da “Fark ettim ki ben bir eşcinselmişim” de diyebilir. Ama bunların hepsi birer istisnadır. Ne bekliyoruz, mucize mi? Sonu baştan belli maceraya girmeyi kabul ediyorsak, sonrasında dövünmenin kime ne faydası var?

Diyelim ki kendinizce büyük bir aşk yaşadınız ama kader ağlarını ördü ve sevdiğiniz kadından ayrıldınız. Ne olacak şimdi? Heteroysa vurun kahpeye, eşcinselse sağlık olsun mu diyeceğiz? Maalesef aynen böyle yapılıyor! Heteroysa vurun kahpeye, eşcinselse sağlık olsun!

Bu iki yüzlülüktür, kaçışın, kendini aklamaya çalışmanın dik alasıdır! Karşındakinin yönelimi ne olursa olsun, kalp senin, aşk senin, bırak bahane aramayı, sahip çık sevgine! Sevdim ama olmadı de, dürüst ol kendine! Aşk ne hetero dinler ne metero, neyin hesabını yapıyoruz? Bugün şikayet eder dururuz yarın yine bir heteroya gönül verebiliriz, kim bilebilir neler olacağını?

Ayrıca etrafımıza dönüp bakarsak bizlerdeki arkadaşların da en az onlar kadar sağlam darbeler vurduğunu görebiliriz, neyin arkasına sığınıyoruz? Yıllarca sürmüş ilişkilerde bile korkunç yalanların dönebildiğini kim inkar edebilir? Onlar hiç olmazsa “Ben anladım ki hetero bir erkekle birlikte olabilirmişim ancak” deme cesareti gösterebiliyorlar. Bizdeki ne yapıyor peki? Kaç tanesi yüreklice çıkıp da ben ayrılmak istiyorum diyebiliyor? Ne onlar bu kadar masum, ne de bizler sütten çıkmış ak kaşık değiliz. Etrafımızda bu kadar örnek varken de, bile bile hala heteroları yargılamaktan vazgeçmeliyiz. Konumuz onlar değil, biziz. Bizler bu anlamda kendimize çeki düzen vermeliyiz.

Sevginin pazarlığı, indirimi bindirimi olmaz arkadaşlar. Hetero sevdim, metero çıktı demek her şeyden önce kendimize saygı duymamamız demek. Sevdiysek, aslanlar gibi arkasında durmalıyız, öldüysek severken, helvamızı da kendimiz karmalıyız! Arkasından konuşmamalı, dedikodusunu yapmamalıyız. Benim aşktan anladığım budur. Olsa da olmasa da, gelse de gelmese de sevebilmektir. Gitmek isteyen gider, bize de yeni yaşamında mutluluklar dilemek düşer. Seçim sizin seçiminiz, bile bile lades diyorsanız, kaybetmeyi göğüslemeyi de göze almalısınız.

Bir eşcinsel için kendi cinsinden birine aşık olmak ne kadar doğalsa, bir heteronun da günün birinde yeniden bir heteroyla birlikte olması o derece doğal. Buradaki önemli detay sizden ayrılmasından ziyade ihanet edip etmediğidir. Ayrılıp gitmesi değil, ihanettir çirkin olan. Ve ihanetinde nedeni değil bedeli olur demiştim önceki yazılarımdan birinde.

Hayatınızdaki hetero bir pembe size ne kadar açık ve dürüst olursa olsun, sizi ne kadar severse sevsin, aşkınızdan ölüyor bile olsa lütfen bu gerçeği atlamayın, unutmayın. Duygusal davranıp aşk sarhoşluğuyla görmezden gelmeyin. Ya baştan uzak durun, ya da biliyorum kolay değil, duygu kontrolü zordur ama, gidebileceğini de aklınızın bir köşesinde bulundurun. Yoksa daha çok acı çeker, çok hüsranlar yaşarsınız, benden söylemesi…


HAMİŞ : İş yoğunluğumdan dolayı maillerinize bazen maalesef geç dönebiliyorum. Ancak hepsini tek tek okuduğumu, hiç birini es geçmediğimi ve mümkün olduğunca sırayla cevaplamaya çalıştığımı bilmenizi istiyorum. Yolu dostluktan geçenler illa ki karşılaşırlarmış bir yerlerde.. Öyle ya da böyle, karşılaşacağız elbet, biliyorum :)))


Işık ve sevgiyle

Bilge ADAMTarih: 11.02.2016

Okunma: 3107
Paylaş Face
Paylaş facebook
Blog
Paylaş Blogger
Frien
Paylaş Friendfeed
Mysp
Paylaş Myspace
Twit
Paylaş twitter


Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısının tüm hakları lezce.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısının bir bölümü, alıntılanan sayfaya aktif link verilerek kullanılabilir.Not: Bu sayfalarda yer alan Köşe yazıları ve okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan lezce.com sorumlu tutulamaz.

  Bu yazıya ait yorumlar

  Yorumlayan: bejna
Aslında o kdar eksiklerimiz var kk , şuanda yazınızı okuyon eşcinsellerin sayısı bir elin parmaklari geçmiyordur .Evet bundan eminim çok ama çok hemde .. Eşcinsellik ve heteroluk bseksuellik vs ... gbi gbi yakıştırmalar. Efendim bunlar nedir ? Aşk mıdır ? Aşkın cinsiyeti yok derken neden bir kalıplaşmışlığa sürüklüyorz o zaman ? Önce herşey önümüze alıp değerlendirme yapmaliyiz. Neyse gelelim heteroseksüelliğe .. Eşcinsellik tüm herkeste evet evet herkes eşcinseldir tüm canlılar şaka değil gerçekten. Tabiat öyle bir düzen. Ki seni seni kadın erkek olarak ayırmiyor seni bir canlı olarak ele alıyor .. Bizler sadece toplumun bize belirlediği hayatlarla mücadele icindeyiz .. Hatta test yaptirabilirsiniz bir erkek çocuğu ve bir kiz(kadin) çocuğunu ayrı ayrı yerlerde büyüttün ama eğilim olarak hiç bir bildigisi olmasın tabi bu ergenliğine kdar hiç bir başka biriyle temasta asla bulunmasın.. Eminim ki bu çocuk direk olarak kadına yönelmez hem cinsine yönelir erkekte olsa kadında olsa .. Toplumdaki herkes bastırdığıni tüm duygularını kurallar dinler yüzünden sakliyor. Ve toplumun bakış açısı eşcinsellik sadece sapıklık olduğunu düşünüyor . aslında bazen topluma hak veriyorum bize nefretle bakmaları gerçekten normaldir. Çünkü eşcinsel diye google girip mrak edenler birbirini yalayanlar var . peki şimdi sorarim size eşcinsellik sexs mi aşk mi ? Önce eşcinselliğin gerçek ve doğru olan bilgilerini aktarmalı heteroyu sonra hallederiz :)

  Yorumlayan: Rainbowkittyyy
Tanımlamalara takilmayayim diyorum ama cok rahatsız oldum.
Heteroseksuel sadece karsi cinsiyle birlikte olan kisidir. Bir kadinla ilk kez birlikte olup zevk alan ya da asik olan kadina biseksuel denir.ya biseksuelligini yeni kesfediyordur ya da Bastirmistir.Farketmez. Omur boyu iki cinsiyetten de hoslanabilir. Ilk ve son kez de sevismis olabilir. Ama midesi kaldiriyorsa bu sevismeyi buna kadin kadina cinsellik denir ve biseksuellikdir yasadigi.
Ay aman ben heteroyum askinda da, sen ilk ve sonsun demek, hayatimda gorup duyduğum en büyük komedidir.TIpki bir evli erkegin sokakta bir gay erkekle sex yapıp,sonra, ben aktif bir heteroyum,escinsel filan degilim diyip de gerektiginde ciftlestigi adami gaysin dediginde öldürme cesareti gostermesi kadar trajikomik!
Ben lezbiyenim ve hoc bir hetero kadini hayatima girmeye zorlamadim.
Ama hayatıma gizlice giren biseksuel kadinlar oldu ve neden acaba yuzde doksandokuzu aldatarak girdi!??
Elbette kızgınım, elbette ki aldatmanin bir karakter ve anlayis bicimi oldugunu da kabul ediyorum. Ama hayatima lezbiyenim yalaniyle giren kadınların sonradan erkek sevgililerj in de oldugunu ogrenmek hoc de kolay bir durum degil. Bunu bir Lezbiyen eş ile yasamadim yasamam da umuyorum hic!
Tanigim konustugum bir cok biseksuel oldu ve varlar ki, hem erkek hem kadinla ayni anda birlikte olmayi yegliyorlar.BUnu onceden soyleyip yapanlar da cogaldi verci.iki yuzluluk azaldi mi?! Bence hayir. Salt sex yasamak icin kadin tercih eden kadinlarin cogu bence hala biseksuel.
Lezbiyenle tek esliligini koruyarak uzun yillar geciren bir iki bisex kadin duydum.onlar da sevginin bitmesiyle degil, cocuk istekleri yuzunden sonunda hetero evliligi secmisler.
Hetero gider sonunda heteroyu sever,sasirma demişsiniz. Gercek sevgi boyle birsey mi sizce?! Buna gecici heves manyakliklari desek ya, aman kirilmis uzulmus kismindaki duygusallik olsa olsa milyonda birdir.
Kusura kalmayin...Burda eger iyi bisi varsa o heteroya saygi duyalim mantigi degildir. Erkekler de dayak yiyor diyorsunuz bana suan, kadınlar ö
lduruluyor derken ben bu ulkede!

  Yorumlayan: novanova
Çok rahatsız edici bir yazı dili

  Yorumlayan: Dystopia
Şimdi bu tarz hetero arkadaşlarımız bizim butch femme ya da trans arkadaşlarımızın hayatına ``aşk`` falan için değil tamamen ``seks`` için girmekte ve arkadaşlarımızın yaşamını alt üst etmektedirler onlarca öğrneği mevcuttur. Bizim lgbt camiasındaki ``yalnızlık`` had safhada olduğu için maalesef bu kadınlara bağlanıp sevdiklerini sanmaları ve kendilerini buna inandırmaları da hep bu yalnızlık olgusundandır. Ha bu heteroseksüel kadınlarımızın da heteroseksüel erkeklerde bulamadığı yegane şey ``şevkattir`` bundan dır ki onlarda lgbt butch trans ve femme arkadaşlarımızda bununla birlikte naiflik yumkuşaklık ve sahipleniclik de aldıkları için hoşlarına gitmekte belli süre bu tarz bir ilişkiler sürmektedir. Sevmek ve aşk karşılıklı menfaatlerden çok uzakta bir duygu bunu bu günlerde bulmak da çok zor.
Kendini keşfetmenin arifesindeki yada korkuları ile yüzleşmenin arifesindeki hetero kadınlarımızı bunlardan tenzih ediyorum elbette.

  Yorumlayan: bejna
sevindim , buna yazıyı okuyan olmuş ama okurken ilginc ilginc cevaplar verilmiş :) aranan cvplar bunlar mı bilemedim :)

  Yorumlayan: hist_hist
Eğer kadın heteroseksüelse teoride ve pratikte bir başka kadına aşık olabilmesi imkansız. Bu hikayedeki kadın ya biseksüeldir ama kendini yeni keşfetmiştir ya da aşık olduğu kişi kendini kavramları tam olarak bilememesinden ya da oturtamamasından dolayı butch lezbiyen, aktif lezbiyen şeklinde tanımlasa da aslında herhangi bir cerrahi müdahale geçirmemiş trans erkektir. Yani kendisini erkek gibi hissediyordur, yani her ne kadar kadın bedenine sahip olsa da o aslında bir erkektir ve ona aşık olan heteroseksüel kadın da heteroseksüel kadın olarak kalmaya devam eder. Cinsiyet bedene bakarak karar verebileceğimiz bir şey değil. Vajina sahibi erkekler ve penis sahibi kadınlar vardır. Hal böyle olunca cinsel yönelim de kimin kimle seviştiğine bakarak belirlenemiyor. Kadın biyolojisine sahip bir erkekle sevişmek kimseyi biseksüel ya da lezbiyen yapmaz bana kalırsa. Sadece bir insana aşık olmuş bir başka insan yapar. Aşık olduğu insan kadın bedenine sahip bir erkek olduğu için kadın bedenine sahip bir erkekle sevişmiş olur. Ama sonuç itibarıyla yine de bir erkekle sevişmiş olur. Kaldı ki erkek nedir kadın nedir falan filan ama zaten yeterince karmaşık oldu gibi o kısımlara hiç girmeyeyim. Bir de ben şu renklere bile cinsiyet kodları yerleştirme olayını sevemiyorum bir türlü :( Sevgiler.

  Yorumlayan: Albus
İnsanın en uzun yolculuğu kendi içine yaptığıdır derler. Hangi şaşkın çıkıp da ``aa tamam ben kendi içimdeki seyahatimi tamamladım, kendimle ilgili her şeyi çözdüm`` diyorsa daha gidecek çok yolu olduğundan habersiz olan cahil cüheladır. Gelelim, bir insana heteroseksüel dediğinizde o insanın daha gidecek yolu yok mu? Var. Homoseksüel dediğinizde film orada bitiyor mu? Elbette hayır. İnsan hayatında her şeyi oturttum sandığı seneler geçirip de bir sabah hayatta yapmam dediği bir şeyi yaparken bulabilir kendini. ``Bir kadın tanı(yama)dım. Kendimle hiç karşılaşmadım.`` demiş şair...

  Yorumlayan: Deli_kadin
Varan 2 yazisini bizzat yaşamaktayım daha yeni bir hüsranla sonuçlanan canımın acısını dindiremedigim taze bir dönemdeyim 27 yasindayim ve bu zamana kadar hiç bir sevgili birliktelik ilişki yaşamadım hatta gariptir ki öpüşmeyi bile bilmeyen biriydim erkeklerle hep arkadaş olarak iyi anlaştığım lakin ilişki boyutunda hep ters gelen durumlar oldu ciddi bir ilişki yaşamadim. günümüzdeki gibi beden aşkları üzerinden sevgilere ayak uyduramadim. sapıkça geldi evet hoşlandığım evreler oldu ama sonuc hep sapkinlikla geçti ... küçüklüğümde tacize uğramış biriyim belki sebep bunlardır en ufak durumlar midemi bulandırdı net oldum onlar hep karanlik taraftarı yaşattılar her neyse bir gün dedim escinselmiyim ben ama hiç bir kadina bir duygu bir sey beslemedim. Bir gun karsima biri çıktı yoksunlarına vuruldum aslında aşk denilen duygu evrenseldir kadin erkek olarak yada bir duygu olarak belirtmemek gerek benim düşüncem ask denilen seyin cinsiyeti yoksa ozaman ben ona asik olmuşum.. insan olarak ne cinsiyeti ne görünümü tamamen değişik atmosverde tutulmusum ve iki ay hayatimda yasamadigim sevgi açlığını dolu dolu yasatti öpüşmeyi bile öğrendim ilk öpüşmem:) baska ilkler olmadi ama elini tutmak bakmak hecanlanmak bunlar ilk ilkleri sevgi anlamında doyurucuydu cinsellige dayali kisim yoktu sevgi seline odakliydim oda oyleydi aci çeken sevgi den yana aci ceken sevmeye sevilmeye ihtiyaci olan biri aci cektirmez tamamen sarip sarmalar diye düşündüm hep ben oyle yaptim ama 2 aydan sonra farkli oldu hersey 5 gün oldu biteli ve gene ayni haldeyim hic bir kadina ve erkege bakmiyorum bakamiyorum neyim ne oldugumuda bilmiyorum ama insan olarak sevdim hemde çok... kiymet bilenlerden olun heterodur escinseldir olaylari ayirim yaparsak bizi kim toparlasin nasil birlik olup yuruyebilirizki bu ülkenin acimasizliginda saygilarimla... yaziniz icin tesekkurler.emeğinize sağlık ;)


[Yorum eklemek için tıklayın]