Bilge Adam
[email protected]
Yazarın diğer köşe yazıları ...

Bütüteç:    

ÖNCE FEMİNEN SONRA GELİN OLDUM

Sitemizin bütün bölümlerini seviyorum. Lakin bir bölümü var ki, benim number one`ım, sırf oradaki paylaşımlar bile, hiç düşünmeden yıllarca kaleme alacağım yazıların ilham perileri olmaya yeter.

Bildiniz ``İtiraf Ediyorum`` :)))

Bugüne kadar okuduklarımın içinde gerçek bir itiraf diyebileceklerimin sayısı çok az. Çoğunluğu dertleşme, şikayet, özlem ve nefreti paylaşma üzerineydi. Henüz uç diyebileceğim bir itiraf okumamıştım, taa ki onu görünceye kadar. Bence üzerine yıldız takılmalı, öyle yayında kalmalı. İtiraf bölümünün hakkını veren, itiraf gibi itiraf olmuş. Neden mi? Çünkü kendisi oldukça uzun zamandır bu sitede ve eski yeni hemen herkesin bildiği, az çok tanıdığı birisi. Yaptığın gerçekten cesaret isteyen bir itiraf, yürekten tebrik ediyorum sevgili Teacher. Bu satırları okuyacağını da biliyorum. ``Önce Feminen Sonra Gelin Oldum`` adlı itirafın listeleri altüst etti haberin olsun :))

Şimdi gelelim konuya...

Altındaki yorumlardan bir tanesi dikkatimi çekti. Diyordu ki ``Ağır abi hareketleri boom oldu vay arkadaş siz böyle olunca bizi de sizin gibi sanıyorlar :))`` Butch kavramının içeriğini anlatmak, deveye hendek anlatmaktan zor sevgili hayalet11. Hal böyle olunca, bir eksik bir fazla fark etmeyecek, zaten mimliyiz, hepten mimlenmeyeceğiz merak etme. Sadece benzer bir örnek vermiş olacağız ellerine hepsi bu.

Önce feminen sonra gelin olmak, benim çok da şaşırdığım bir konu değil. Genellikle 20-30 yaş grubu arasında karşılaşılan, doğuştan gelen gerçek yönelimin içsel, ailevi ve sosyal baskıları aşarak ortaya çıkması durumu. Bu aşamada yıllarca kendini hetero zannedip, sonrasında aslında bastırılmış bir eşcinsel olduğunu anlayabilirsin, kendini eşcinsel zannederken hetero olduğunu fark edebilirsin. Bunu herkesle paylaşabileceğin gibi, gerçek yöneliminin hoş karşılanmayacağını düşünüp çevre ve aileye karşı en azından bir süreliğine gizleme ihtiyacı da hissedebilirsin. Buraya kadar bir sorun yok.

Sorun; bu kavramların elbise gibi üzerinize giyilemeyeceği. ``Burnumun üzerinde sivilce çıktı, matemdeyim, bugün siyah giyeceğim`` der gibi yapamazsınız. ``Biraz cılızdım, herkes dalga geçiyordu bende butch olayım dedim`` diyemezsiniz. Yağmur yağıyordu, şimşek çakıyordu, kilom vardı, göbeğim çıkmıştı, anneme küsmüştüm ve en kötüsü bir kedim bile yoktu gibi bahaneler, adı üstünde sadece bahanedirler. Sizi bir süre idare ederler, zamanı geldiğinde terk ederler, siz de bir de böyle deneyeyim dedim deyip aslında en başından beri sahip olduğunuz öze dönersiniz.

İlişkilerimizde çok kırılmış olmamız, yaralanmamız, senelerimizin harcandığını düşünmemiz, acı çekmemiz, bizim çizdiğimiz yolun irili ufaklı taşlarıdır. Kabul etmeliyiz ki doğuştan gelen yönelim yaşadığımız üzüntülere endeksli değildir. Ben bırakın aşk acısı çekmeyi falan, özünü savunmak uğruna, keşke ölsen de kurtulsak diyen ailesiyle mücadele ederken, cümle aleme meydan okur gibi evlerinin balkonunda kendini asan, ölümünü bir tokat gibi herkesin suratına çarparak daha hayatının baharında giden yürekler gördüm. O yüzden lütfen kalbimizin sesini, dışardan duyduğumuz seslerle karıştırmayalım. Yaşadığımız acılar ne olduğumuz gerçeğini değiştirmez, sadece bir süreliğine üzerini örter. En basitinden, çok darbe yedim artık kimseye güvenmiyorum deriz ama yüreğimizin hafiflediği ilk fırsat da yine güveniriz.

Eşcinsellik bir tercih değil, doğuştan gelen bir yönelimdir. Aktif pasif kavramları, eşcinsel bir insanın kendini tanımlama ve ifade etmek adına kullandığı alt dallar ve tanımlamalardır. Butch`lık; her ne kadar belirli bir kesim tarafından algılanmakta zorlanılsa da, ilk çıkış noktasının gereği olarak eşcinsel kavramının içerisinde yer almakla birlikte, günümüz de bu anlamını yitirmiş ve kadın bedenine hapsolmuş bir erkek ruhunun varlığını temsil etmektedir ve translığa kadar uzanan bir yolu vardır.

Canım çekti, çok özendim, bi deneyeyim dedim demeyle butch olunmaz. Gömlek giyip tespih sallamak, iki küfür edip bira yuvarlamakla hiç olunmaz. Burada parantez açmam gereken yegane konu, butch`lık salt ağır abilik de değildir. Bknz : ``Butch`sın Dediler Kız Vermediler`` isimli yazım. Evet, camiamızda maalesef bilinçsizlikten kaynaklanan yanlış örneklerin varlığından dolayı butch imajının çok da şahane olduğu söylenemez. Lakin, umutluyum, hak ettiği konuma er ya da geç ulaşacak :))

Aşkın cinsiyeti yoktur deyişinizi duyar gibiyim ki sonuna kadar katılıyorum. Ama deneme yamulmalarla bulunabilecek bir formül de değildir aşk. Kendinizi sorgulayın. Kendinize içsel bir yolculuk yapın. Kalp her zaman doğruyu söyler, kalbinizin sesini duyun, dinleyin ve ona göre harekete geçin. Aşk kendine ve birbirine saygı duymayla başlar, yok saymayla değil.

Sesine aşık olduğum kadından, aşkı bulanlara gelsin...

Beautiful Day - Sarah Brightman
https://www.youtube.com/watch?v=0huwXAAmzgw

HAMİŞ : Sevgili Teacher, bence artık görmelisin ki, senin denediğin bir şey varsa, o da aslında butch`lıktı. Aksi takdirde hiç bir acı seni yöneliminden vazgeçiremez, sadece dış sebeplerden dolayı boyun eğmek durumunda kalabilirdin. ``Bir de evliliği deneyeyim bakayım belki mutlu olurum`` gibi bir yumuşak geçiş profili yerine ``Denedim ama denemeyle butch olunmuyormuş`` diyebilirsin, ki bu çok daha subjektif ve dürüst bir itiraftır. Boş ver o ne der bu ne der, kızlar ne der, kim ne derse desin, sonuç itibariyle bu senin hayatın ve önemli olan sensin. Söz konusu hayallerse hiç bir zaman geç olmaz. Dilerim çok mutlu olursun.

Işık ve Sevgiyle

Bilge ADAMTarih: 17.09.2017

Okunma: 1345
Paylaş Face
Paylaş facebook
Blog
Paylaş Blogger
Frien
Paylaş Friendfeed
Mysp
Paylaş Myspace
Twit
Paylaş twitter


Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısının tüm hakları lezce.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısının bir bölümü, alıntılanan sayfaya aktif link verilerek kullanılabilir.Not: Bu sayfalarda yer alan Köşe yazıları ve okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan lezce.com sorumlu tutulamaz.

  Bu yazıya ait yorumlar

Yorum eklenmemiş

[Yorum eklemek için tıklayın]