Bilge Adam
bilge-adam@hotmail.com
Yazarın diğer köşe yazıları ...

Bütüteç:    

EY SİTE AHALİSİ 2. BÖLÜM

Evet arkadaşlar, sıra geldi sitemizin genel profilini çıkarmaya...

Öncelikle şunu söylemek istiyorum ki; ARKADAŞLIK SİTELERİ ARASINDA, ÜYE ALIMINI KAMERALI SİSTEMLE, ÇOK BÜYÜK BİR TİTİZLİK VE DİKKATLE YAPAN TEK SİTEYİZ. Sistemin işleyişiyle ilgili bilgiyi daha önce yazmıştım, bknz: EDİTÖRLER CANDIR isimli yazım. Diğer sitelerde böyle bir sistem olmadığı gibi, varmış gibi davranarak yönetici ve editörlerimize ait adreslerin benzerlerini kullanarak sistemi taklit etmektedirler. Lezce.com yöneticileri zannederek eklediğiniz adresleri sitemiz üzerinden mutlaka teyit edin. Bizimle hiç bir ilgisi bulunmayan adresleri ekleyerek kim bilir kimlere kamera açabileceğinizi unutmayın.

14.000 üye sayısına yaklaşan sitemiz sadece Türkiye sınırları içerisinde değil, aynı zamanda yurt dışında da oldukça yüksek bir üye sayısıyla takip edilmektedir. Özellikle haber, forum ve köşe yazılarını ciddi anlamda takip eden, pek ortalıklarda görünmeyen ama ``Biz burdayız ve sizi izliyoruz`` tarzı yaklaşımlarıyla varlıklarını zaman zaman hissettiren bu üyelerimize ülkemizden kocaman sevgiler gönderiyorum.

İkinci olarak söylemek istediğim, site bizden sorulur diyebilecek kadar uzun zamandır sitede faal olan üyelerimizle ilgili. Pek çoğunuz onları biliyorsunuz, direkt tanışmamış olsanız da sitenin çeştli bölümlerinden dolayı bir şekilde göz aşinalığınız vardır mutlaka. İşte onların büyük kısmı bizim sitedeki ilk yol arkadaşlarımız. Özellikle forumlardaki paylaşımlara pek çoğu aktif olarak katılmaktadırlar. İyi ki de katılmaktalar, malum bu anlamda iki satır yazmaya üşenen bir camiayız, onlar da olmasa yanmışız. Hem sessizlikten şikayet ederiz hem de elimizi taşın altına koymayız, böyle de ironi yaparız.

Gelelim profillere...

Bendeniz; sadece incelemekle kalmadım, büyük bir kısmıyla bire bir sohbetler de yaptım.

Açıkçası; bazıları çok eğlenceliydi, bazıları ilginçti. Felsefe kasan da vardı, yemişim felsefeyi yalnızım işte geleceksen gel diyen de. Butch`lar yazmasın diyen de vardı, kim olursan ol önce insan ol, diyen de. Gerçekten kendini çok iyi ifade eden de vardı, amaan kim dolduracak şimdi burayı diyen de.

Bu anlamdaki en büyük ve en güvenilir arkadaşlık sitesi olduğumuz herkesçe malum olduğuna göre, sitenin genel durumu, camianın genel durumunu yansıtan bir fragman gibi aslında.

Her şeyden önce ilk göze çarpan, gençlik fışkıran dinamik bir site olduğumuz. Malum artık teknoloji çağındayız bilgiye ulaşmak çok kolay. Eskidendi o kimseye söyleyemeden utana sıkıla araştırmak, ansiklopedi karıştırmak, kütüphanelere gidip bilgi bulmaya çalışmak. Kendin gibi birine hatta gruplara ulaşmak. Eskidendi tüm bunların zaman alması ve o arada 30 u çoktan devirmiş olmak...

Şimdi al PC yi eline, yaz Google amcaya, bak neler neler çıkıyor karşına. O yüzden şimdiki gençlik her şeyi çok çabuk öğreniyor ve siteler aracılığıyla çok çabuk ulaşıyor birbirine. Kendini bildiği anda hoop burada. Kıskanmaca yok, şanslılar vesselam.

Sitemizin azınlığını; aklı başında, ne istediğini bilen, eğitimli ve ayakları yere sağlam basan bireyler oluşturmakta. Kendini ifade eden, kitap okuyan, işi gücü olan, sosyal hayatın içinde ve insan olmanın gereğini bilen bireyler. Lakin pek çoğu yalnızlıktan muzdarip. Çok normal, çünkü çıtası yüksek bir insanın dikkatini çekmeniz zor, onun sizde kalmasını sağlamak daha zor. Kendi ayakları üzerinde durabilen, çalışan ve eğitimli kesim daha bir sakin ve ne istediğini bilen tavırlar sergiliyor. Aşırılıkları yok, hafiften burunlar yukarda ama olsun, kalan sağlar bizimdir misali ince eliyorlar. Daha bir mesafeli ve seviyeli yaklaşım sergiliyorlar.

Çoğunluksa kitap okumakla arası olmayan, en küçük bir şeyde çemkirmeye hazır, egosu yüksek bireylerden oluşuyor. Aşırı kıskanç, ön yargılı ve öz güven eksikliğine sahipler. Yaşam mottoları değişken ve eksik olmasına rağmen umut verici yanları, kişisel gelişime açık olmaları.

Minik bir grubumuz var ki evlere şenlik ağır pasifler ve kamyonculardan oluşuyor. Ne istediğini pek de bilmeyen, felsefe kasan ama F `sinden anlamayan, muhabbete daha kafadan sen diye giren, samimiyetle laubaliliği karıştırmış, seviyem yok ama kalbim var grubu. Alkolle araları fazlasıyla iyi, pembe dizilerden feyiz alıp damardan ajitasyonla besleniyorlar.

Bu arada biseksüellerimizi de atlamamak lazım tabi ki. Doğrusu tahminimden çok daha fazlalarmış araştırınca farkettim. Vurun abalıya yada günah keçisi grubu olarak da adlandırabiliriz. Ayrıca detaylı bir yazı yazacağım bu konuyla ilgili.

Görüldüğü üzere yol alması gereken bir camiayız. Bu yüzden hep yurt dışındakilerle kıyaslanıyoruz. Avrupa`da LGBT şöyle, Amerika`da böyle. Bizimkiler çok şöyle onlar çok böyle. Haklılar, gerçekten sıkıntılıyız. Ama bu, ülke genelimizin böyle olmasından kaynaklanıyor. Okumayı ve kendini geliştirmeyi sevmeyen bir milletiz. Elimizin altındakini doğruluğunu sorgulamadan kendimize örnek alıp hoop üzerimize giyiveriyoruz.

Toplumsal tepkiler, ailesel çekimserlikler yüzünden kendimizi zaten ifade edemiyoruz. Edemediğimiz gibi; dövizlerimizi elimize alıp, olması gereken şekilde, doğru düzgün yürümeyi de bilmiyoruz. Bilseydik şayet; her yıl düzenlenen Onur yürüyüşünü, bir avuç kendini bilmezin sergilediği gereksiz çıplaklıklar ve uç tavırlar yüzünden, yürüyüşün yasaklanması için bahane arayan eril zihniyete kurban eder miydik? Suçlu aramıyorum ama sesimizi duyurmak için çırpınan onlarca LGBT bireyinin hırpalandıkları ve dayak yedikleriyle kalmalarını da içime sindiremiyorum. Her yerin gökkuşağı bayraklarıyla donandığı yürüyüşlerden, valiliklerce yasaklanan günlere gelmemizde; bu işi edebi, adabı ve hakkıyla yapmayı becerememiş olmamızın payı var diyorum.

Eskilerin bilgiye ulaşma sorunu vardı, hadi haklılardı. Şimdi neden böyleyiz?

Bu sorunun cevabı sitemiz üyelerinden sevgili Sureyya_58CaN `ın söylemek istediklerinde saklı. Okuduğum en iyi profil açıklamalarından biriydi, kendisine buradan sevgilerimi gönderiyorum. Profil bölümündeki açıklamaları pek önemsemeyiz ama, aslında bizi anlatırlar ve hayata bakış açımızla ilgili ip uçları verirler. Alıntı veya kendi sözleriniz hiç farketmez, yeter ki o açıklamalar sizi ifade etsinler.

``İnsanlardan, sevgilimizden, partnerimizden, eşimizden-dostumuzdan vs ... beklediğimiz her ne var ise bunun bizde olup olmadığını sorgulamak çok önemlidir. Şayet kültür istiyorsak, ne kadar kültürlü olduğumuzu; anlayış istiyorsak, ne kadar anlayışlı olduğumuzu; para istiyorsak, ne kadar üretken olabileceğimizi; estetik davranışlar bekliyorsak, ne kadar estetik davrandığımızı; dürüst olmasını bekliyorsak, ne kadar dürüst olduğumuzu yani ondan ne bekliyorsak bizde olup olmadığını sorgulayarak yola devam etmeliyiz. Bu şekilde eksiğimizi tamamlama fırsatını kendimize verirken, içimizdeki bir diğer yarımızı da keşfetmiş olacağız...``

HAMİŞ : Bildiğiniz üzere 10.Yıl Kutlama Partisi hazırlıkları şimdiden başlamış bulunuyor. Süper bir konseptle, süper bir mekanda, biz bize bir partide çılgınlar gibi eğlenmeye hazır mısınız? Sitemizin formatı gereği sadece kadınlar ve henüz mavi kimliğini almamış trans arkadaşlarımızın katılacağı partimizde; sürprizler, dans gösterileri ve showlarla birlikte unutulmaz bir gece sizleri bekliyor, kimselere söz vermeyin :)

Tarih : 10 ŞUBAT 2018 CUMARTESİ GİRİŞ 22:00
Yer : BİGUDİ CLUP : ŞEHİT MUHTAR MAH. MİS SOKAK NO: 5 TAKSİM İSTANBUL
İletişim & Bilgi için : 0543 5525115 (EGE)

Işık ve Sevgiyle

Bilge AdamTarih: 20.01.2018 01:00:00

Okunma: 1691
Paylaş Face
Paylaş facebook
Blog
Paylaş Blogger
Frien
Paylaş Friendfeed
Mysp
Paylaş Myspace
Twit
Paylaş twitter


Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısının tüm hakları lezce.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısının bir bölümü, alıntılanan sayfaya aktif link verilerek kullanılabilir.Not: Bu sayfalarda yer alan Köşe yazıları ve okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan lezce.com sorumlu tutulamaz.

  Bu yazıya ait yorumlar

  Yorumlayan: schmied
Hocamm; ne kadar doğru olan noktaları büyük titizliğinizin sonucu, göz önüne sergilediğiniz için başta kendi adıma çok teşekkür ediyorum:)


Birilerinin bu noktaları bizlere açıklaması gerekiyordu, ama bu kadar akıcı bir dille olması ayrı bir güzel olmuş.
Okurken evet yaa dediğim çok nokta oldu.

Yüreğinize, emeğinize sağlık
Sevgilerle
  Yorumlayan: visne3333
çok net ,çok açık,çok yalın ,gayet doğru gözlem ve süper bir anlatım..umarım çok okuyup çok anlayan dinleyen oluruz... ki sadece bu anlatım için söylüyorum...

  Yorumlayan: Akropolice
Konuyu nasıl toparlayacağınızı çok merak etmiştim. Hiç bir detayı atlamamışsınız. Ne taklitler, ne yurt dışındaki üyeler, ne daimi eskiler ve ne de şimdikiler.

Camiamızın kendini iyileştirmesi, kendini farketmesi elbet zaman alacaktır ama imkansız değil. Neden olmasın neden kendimizi toparlamayalım?

Aynaya bakmaktan geçiyor herşey. Yapabiliriz. Yine harikalar yaratmışsınız hocam. Işığınıza hayranım sizi ve kaleminizi çok seviyorum :))


  Yorumlayan: ALAM
Yüreğine sağlık güzel insan,ALLAH gönlüne göre versin..

  Yorumlayan: Albus
Ben kurbağa öpmekten sıkılan tayfadanım. Prensesi bulmaya artık hiç umudum yok.


[Yorum eklemek için tıklayın]