Bilge Adam
[email protected]
Yazarın diğer köşe yazıları ...

Bütüteç:    

AKTİFSEL ÇATIŞMALAR…


Aslan burcuyum, söylenilenlere göre biraz zor bir yapım var. Liderim, yönetirim ama asla ezmem. Ağzımda sigara, elimde tespihle gezmem, gezeni de sevmem. Saçlarımın kısalığı rahatlığından, pantolonlarımın tarzı sporculuğumdan.. Feminen değilim ama butch da değilim. Nüfus kağıdı pembe, ruhu tam bir maviyim. Özenti değil, gerçeğin ta kendisiyim. Alkolü kendimle yada dost meclislerinde adabına göre, sağlamından. Çapkınım hovardayım toyluğundan çıktığımdan beri, yüreğimi konuşturmasını da öğrendim. Tüm bunların üstüne, şeytan da tüyünü bende unutunca, kadınlar beni ben kadınları hep çoook büyük bir aşkla sevdik :) Hala kızı Zehra “Biyolojik olarak gerçek bir erkek çapkınlık turuna çıksa senin kadar hayranı olmaz herhalde!” derdi, “Senin sırrın ne, ne buluyor kadınlar sende?” Çok basit, ben gerçeğim, olması gerektiği kadar olması gerektiği şekilde yaşarım ruhumdakini. Sonuçta cinsiyetim gereği kadınları iyi tanıyorum. Eh onun getirdiği avantajı ruhumdakiyle birleştirince ortaya dünyanın 8. harikasının çıkması kaçınılmaz oluyor :) (Şu mütevaziliğime de hayranım!)

Siz 25 yaşın üzerinde kaç tane adam tanıyorsunuz gece gündüz apaçi saçlarla dolaşan? Yada sürekli yırtık pırtık pantolonlarla gezen? Ağzında küfür, tikican tavırlarıyla Clark Gable bakışları fırlatan? 18-22 yaş grubu kimi delikanlıların kendilerini bulma çabasındayken sergiledikleri imajlarını (ki o yaş grubuna yakışıyor da), butch ‘lara mal edip, tüm yaş grubu aktiflerinde öyle olmaları gerekiyormuş gibi algılamaktan vaz geçersek butch ‘lar yazmasın tribini de ortadan kaldırmış oluruz! Kaç tane kadın tanıyorsunuz ağzı bozuk, içki şişesine düşmüş 24 ayar modunda gezen bir adamın peşinden koşsun? Kaç kadın, bebeğim tatlım cıvıklığında askıntı, ısrarcı tiplere yüz veriyor? Dünya ve hayat görüşü olmayan, sosyal ve genel kültürden bihaber, tek derdi bacak arası semptomuna saplanmış, aklı uçkuruna zehir hayata sıfır bir adama kim ne kadar tahammül edebilir? Elbette bu ağır ve amacını aşmış tarzlardan hoşlanan istisnalar da vardır ama adı üstünde istisnadırlar, kemikleşmiş kaideleri bozamazlar. Tıpkı aktifliğin ne olduğunu bilen gerçek ve düzgün aktifler olduğu gibi. Madem ruhumuzdakini ortaya koyacağız, o zaman biraz daha rahat olalım. Kasmayalım birşeyleri, bazı travesti yada transeksüel arkadaşların kadına benzemeye çalışırken boya küpüne düşmüş suratları, nerdeyse yok denecek kıyafetleri ve ben buradayım diyen göğüsleriyle abazalara davetiye çıkaran abartı tavırları gibi, abartmayalım kendimizi.

Aynalara küsmekten vazgeçelim, barışalım onlarla. Hiç baktınız mı aynada ne görünüyor diye? Görünen ama kabullenilmeyene? Aktifliğin özünü saptırıyoruz. Hakimiyet kuralım derken nerdeyse dövüyoruz, kıskanalım derken hayatı zindan ediyoruz. Sevişmelerimiz bile güç gösterisi havasında kıran kırana! Kısacası, dar alanda kısa paslaşmaları filmlerden hayata geçirelim derken, kendimizden geçiyoruz! Boğuyoruz, sıkıştırıyoruz, zorluyoruz! Tüm bunlar yetmezmiş gibi üstüne birde kendimizle çatışıyoruz. Belli olmasın diye göğüsleri bastıracak şekilde bez bağlayıp, pantolonun içine çoraplar sıkıştırmak, bedenini inkar etmek, kendinle kavga etmekten öteye gitmediği gibi, gerçeklikten çok ama çok uzakta olmak demek. Mademki var bu beden, onunla dövüşmek yerine olduğu gibi kabul edersek hem kendimizi hem yanımızdakileri huzursuz etmeyiz hemde daha rahat bir psikolojiyle göğüsleriz olası yaşayacaklarımızı. Makyaj yapın, etek giyin demiyorum elbette ama olmayan sakalları traş etmeye kalkmanın da kendimizi güldürmekten öteye gitmeyeceğini unutmayalım. Bu anlamda hormonal ve psikolojik destek alarak bir dizi ameliyatlar neticesinde kendimizi yeniden yaratmanın imkanı varsa ne ala ama yok diye de yaptıklarımız, kötü taklitten öteye gitmiyor ne yazık ki. Hal böyle olunca da “Aslı varken suretiyle niye birlikte olayım?” cümlelerini duymak kaçınılmaz oluyor. Cinsel kimlik tanımını bir tarafa bırakırsak, aktif olmak bir yerde ağırlığını ortaya koymaksa, yolu bu değil. Bu olsaydı her taraftan bu kadar yüksek sesler duyulmaz, aktif deyince kimsenin aklına abuk subuk terimler gelmez, butch ‘lara laf söylemek kimsenin haddine düşmez, kimse aktifliği belli başlı kalıplara sığdırmaya çalışmazdı. Bize kendimizi ne iyi hissettirecekse elbette istediğimiz şekilde yaşayalım ama özenti ve taklit tavırlara girmeden, olması gerektiği ölçüde..

Bedeni kadın ama beyni ve hormonları erkek nöronunda çalışan bir aktif olarak söylüyorum ve iddia ediyorum ki; hiçbir kadın, küfürbaz, alkol kokan ve vıcık vıcık salya sümük aşık modunda gezen bir aktiften hoşlanmaz! Her kadın başını yaslayacağı güvenilir bir omuz, kendine güvenen sıcak bir yürek, hakimiyeti ezmeden kurabilen güçlü bir karakter ve yıldızlar yağdırabilen muzip bir romantik ister. Her kadın, sadık ve sevgi dolu, şovalye ruhlu bir aşık ister. Dileğim, bu anlamda tüm kadınların aradığı mutluluğu bulması…

Işık ve sevgiyle…
Bilge ADAMTarih: 29.10.2011

Okunma: 4739
Paylaş Face
Paylaş facebook
Blog
Paylaş Blogger
Frien
Paylaş Friendfeed
Mysp
Paylaş Myspace
Twit
Paylaş twitter


Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısının tüm hakları lezce.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısının bir bölümü, alıntılanan sayfaya aktif link verilerek kullanılabilir.Not: Bu sayfalarda yer alan Köşe yazıları ve okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan lezce.com sorumlu tutulamaz.

  Bu yazıya ait yorumlar

  Yorumlayan: capricce
kalemine sağlık..

  Yorumlayan: indiancury
Bu konuda kendını anlamlandıramamıs arkadaslarımıza gercekten yonlendırıcı bır yazı olmus, kalemınıze ve yuregınıze saglık...

  Yorumlayan: aylin555
kendimizi anlatmacaa :)

  Yorumlayan: Devran_Devran
Muhteşem ötesi bir anlatımla çok güzel yorumlamışsınız içimde biriktirdiklerimi.Duygularıma tercüman derlerya hani,işte tamda öyle bişey olmuş bu yazınız. Yüreğinize,kaleminize sağlık...

  Yorumlayan: okyanus83
agzına saglık cok güzel şeyler söylemişin katılıyorum sana tebrik ederim.

  Yorumlayan: MorKedi
Bugün yazınızı okudum kaleminize sağlık vs.. gibi bana çok Avrupai gelen laflar edemeyeceğim.
“liderim yönetirim ama asla ezmem”, “özenti değil gerçeğin takendisiyim”, “çapkınım, hovardayım”
“ şeytan da tüyünü bende unutunca, kadınlar beni ben kadınları hep çook büyük bir aşkla sevdik”
“dünyanın 8. Harikasıyım”
diye devam eden cümleler:) ne demiş Amerikalılar wowwwwww:) Türkler de sen neymişsin be abi demiş.

En çok ta şu enteresan “hakimiyet kurmaya çalışalım derken nerdeyse dövüyoruz”
Yani hakimiyet kurmak ok ama dövme kıvamında olmasın.

Çıkmayan sakalını tıraş etmeye çalışan bir kadına hiç gülmemişimdir, aynaya baktığında penisini gördüğünde ağlayan birini duyduğumda da gülmemişimdir. Aslı varken suretiyle birlikte olanları da hiç yadırgamam suretlerden ibaret olmadığını bilirim insanların.

Aslında ben kimseye gülmem ve yadırgamam, çünkü şu koca evrende sefil bir toplu iğnesi başı bile olmadığımızı bilirim.gülmem ama şunu derim ; Allah maço lezbiyenlerin kökünü kurutsun bedenlerini bilemem ama ruhları kadın olsun. Amin.
Aydınlanman ümidiyle

  Yorumlayan: mavisuu
kim ne derse desin sen yolunda evam et :)bildiğine oku derim...çok güzel anlatmışsın,yüreğin düşüncelerin güzel insan, bu kadar mı güzel anlatılır aktiflik vb...hayatın bence ta kendisi herkez senin gibi açık yürekli olsa keşke ama malesef düzensiz,kopuk ilşkiler,kendini beğenenler mi istersin,saygısız,sevgisiz yıpratma ya çalışan abuk sabuk insancıklar bence zavallılar,sen bildiğin dogrularından vazgeçme,her zaman senin yüreğinin sesini duyacaklar,lider olmak apayrı bişey sen bizim için öylesin:)herzman öyle kalacaksın bilgeadam:)yüreğine kalemine sağlık...aktif kal:)....sevgiler

  Yorumlayan: izmirli_
harika bir yotrum aklına kalemine sağlık...

  Yorumlayan: yalniz_14
Burdaki yazıları nadiren takip ediyorum ve okuyup ``vay anasını tam üstüne basmış`` dediğim bir kaç yazıdan biriydi. Yüreğinize sağlık...

  Yorumlayan: zuhal
ben buna sesli güldüm..
`` sevismelerimiz bile güc gösterisi havasinda kiran kirana ! ``
aydinlanmayi bekliyorum...

  Yorumlayan: sasakikas
puan verebilseydim 100 uzerinden 1000 verirdm yazina..Harika yazmissin,sen gercekten gerceksin.. saol isigini paylastigin icin.

  Yorumlayan: momo
tespitler doğru, ifadeler oldukça güzel..affınıza sığınarak ufak bir düzeltmede bulunmak istiyorum;abaza ve abazan kargaşası..malum kelime abazan olacak,abaza yani abhaz çerkez soyundan gelip kafkasyada yaşayan halka denir,annem abhazda :)

  Yorumlayan: jamais_Vu
kendini anlatmak için,başkalarının yşam biçimlerini,tarzlarını bu kadar anlatmana gerek yoktu.Yazında yapmak istediğin şey açık ve seçik belli..

  Yorumlayan: ask_ask_ask
Bravo Bilge Adam, sen bütün avrupai sözleri hakediyorsun. Kendine olan özgüvenin ve çizgi dışı cesur kaleminle siteye farklılık ve renk getirdin, ayrıcada bir çoğumuzun sesi oldun. Mavisuu `ya katılıyorum kimseye aldırmadan ışığını bizimle paylaşmaya aynen devam et, sen gerçekten gerçeksin, herkes lider olamaz, sen bizim liderimizsin. Yazılarının devamını diliyor ve bu riyasız samimi yazın içinde yürekten kutluyorum. Yüreğine kalemine sağlık dünyanın 8. harikası :)

  Yorumlayan: Realbo
Aklına sağlık :)

  Yorumlayan: Femina
Yazı akıcılığı ve vermek istediği mesaj olarak bir hayli sağlam. Ama benim gibi bir feminist için kadınlar üzerinde hakimiyet kurma peşinde olmak affedilemez bir suçtur.

Filhakika, bir reklamda olduğu gibi, ``I-ıh, gene de en sevmediğim evişi ütüdür``

  Yorumlayan: SUu
gerçekten güzeldi :) ve aktif olmak ayıp birşeymiş gibi davrananlara gitsin

  Yorumlayan: Akropolice
İşte budur diyorum başka da birşey demiyorum :)

  Yorumlayan: SAMSUN
yüreğinize sağlık gayet güzel yazmışınız..sevgiler..

  Yorumlayan: ShEe_
AktifLik,ApLik,PasifLik,butch biz lezbiyeler içimizde gerçekde bukadar farklımıyız sizce..Yoksa bizi birbirimizden farklı kılan kişiLiklerimiz mi..Tabikide kişiLikLerimiz..Birbirimizden bukadar farklı degiLiz yapmayın..Şunu kabul edin bayanlar hepimiz bayanız..``Ruhum erkeksi`` diyen arkadaşlar sizlere sesleniyorum..Anladığım şu erkek olmak isterdiniz ama olamamışsınız ve şu bir gerçekki kadın olmasaydınız o hayatınıza giren hiç bir KaDıN sizin olmayacakdı...Yani biz KaDınLar KaDıNLarı seviyoruz..Yeni terimlr üretmekden vazgeçin ne hissedeseniz hissedin kadınLıgın verdiği zarifLi kaybetmeyin..

  Yorumlayan: situaj
nedir bu şövalye ruhu, hiç bilmedim şimdiye kadar, nasıl bişeydir, ne yapar şövalye ruhuna sahip insan, nerden bilgilenmesi lazım bu ruha sahip olması icin.biri bana bu ruhu anlatsın, hıç vakıf degılım bu olaya...çok sıradan şeyler bunlar...

  Yorumlayan: Ay_Mavisi
muhtesem bır yazı

  Yorumlayan: Akashaa
Tek kelimeyle bittim.

  Yorumlayan: sabi_ce
aktif pasif olayını cinsellikten çıkarmaya çalışırken bir yaşam tarzı haline getiriyor olman büyük çelişki bence. Ayrıca aktif ve butchlarla ilgili iyi bişeyler yapmaya çalışırken transfobin de göze çarpıyor bir taraftan. Senin tabirinle aktif ve butch arkadaşların erkeksi hissetme ve erkek gibi giyinme durumlarını normalleştirmeyi anlatırken travesti ve trans kadınların makyajları ve giyimleri seni rahatsız ediyor belli ki. Çok göze batmadan ``normal`` şekilde yaşayalım diyorsun. Bence daha çok düşünmelisin bu konuları. Feminist ve lezbiyen bir kadın olarak yazında beni rahatsız eden çok fazla nokta var. Daha detaylı düşünmek faydalı olabilir. Önyargıları önyargılarla yıkmak mümkün değildir.

  Yorumlayan: peynir
iyi ama geliştirilmesi gerekli daha net yaşanmış örnekler manifestolar lazım bazı şeyleri anlamak için.


[Yorum eklemek için tıklayın]