Feray Akdemir
ferayakdemir@hotmail.com.tr
Yazarın diğer köşe yazıları ...

Bütüteç:    

ANNE BUTCH NE DEMEK?

‘’Butch’’ sözcüğünü ilk defa duyanlara,ne manaya geldiğini bilmeyip sözlüklere saldıranlara,hala tam anlamıyla idrak edemeyip beyninde gerçeklikten çok uzak iz düşüm yaratanlara ve bu sebepten ötürü uzak duranlara,durmaya özenle çaba gösterenlere ithafen…

Öncelikle üstüne basa basa belirtmek isterim ki ağzında sigara,her cümlede küfür,elinde tesbih ve çakmakla gezen,herkese racon kesen,’’atara atar gidere gider’’,daima sarhoş, saygısız,kaba ve hoşgörüsüz bireylere ‘’serseri’’ denir.Butch sözcüğünün tam anlamıyla manası şudur:Eşcinsel bayan kategorisinde aktif olan,kimliği pembe olmasına rağmen ruhu tam bir mavi,bedeni her ne kadar kadınsı özellikler sergilese de kendini tam anlamıyla erkek gibi hisseden ve yaşayan kişidir.Aktif görünümlü,kendini tanımlamaya çalışan,serseri,özenti ve kimlik bunalımında insanlar değildir asla!Özelliklerine gelince;mayo veya bikini giymezler,makyaj yapmazlar.Saçları kısadır,genellikle de jölelidir.Topuklu ayakkabı,etek ve elbise onların gardolabına giriş yasaklıdır.Adete mülteci konumundadır onlar için.Bol paça pantolon ve özgür ruhlu jeanler ve olmazsa olmaz deri kemerler,kravat ve erkek gömlekleri vazgeçilmezleridir.Hani bir erkek olarak sokakta çarpışsanız ‘’Pardon birader’’ dedirtecek konumundadırlar.

Tüm bunlar size itici gelmiş ya da sizi ürkütmüş olabilir.Bir de daha farklı bir pencereden bambaşka bir bakış açısıyla görünmeyenlerin farkındalığını yaşayalım.Her aktif butch değildir ama her butch bir aktiftir.Aktifliğin özünden ve kelimenin tabiatından anlaşılacağı gibi ilişkilerde dominant taraftır,resesif tarafı sahiplenendir.Koruyan,kollayan,hakimiyeti elinde bulundurandır.Elini tutup sokakta yürürken(ki buna her nedense pek cesaret gösteren olmamıştır,genellikle koluna girmeyi tercih ederler) güven duyduğunuz,endişe etmediğiniz size canı pahasına bile yoldaşlık eden kişidir.Sahiplenici olmalarının cinsel hayattaki sorumlulukları da omuzlarına yüklenildiği için daha çok seven ve bağlanan taraftır işin özünde.’’Lezbiyen’’sözcüğüyle anılmak istemezler çünkü değildirler.Onlar sihirli bir değnek olsa ya da içinden cin çıkan bir lamba ilk dilekleri erkek olarak tekrar dünyaya gelmektir.

Taşıdıkları bedenden hiç hoşnut değildirler ve içgüdülerinden ötürü bunu gizleme çabasına mahkumdurlar ve bana göre de son derece haklıdırlar.Hiç kimse hissettikleri için yargılanamaz ve suçlanamaz sonuçta hele ki ötekinin ötekisi olmaya mahkum edilemez!

Yine şu gündemden düşmeyen,yıpranmayan,eskimeyen ve tartışması hiç sonlanmayan konuya parmak basmak istiyorum tam bu noktada:’’Butchlar yazmasın’’

Sizlerin tiksindiğiniz için suratına bile bakmadığınız,selam vermeye bile yanaşmadığınız kişilerin gündelik yaşantısına kısaca göz atalım:Bir mağaza giderler ve erkek reyonuna yönelirler.Tüm gözler onun üzerindedir ve adeta utanca mahkum edilmeye çalışılmaktadır. Saçlarını kestirmek istediklerinde uygun kuaför bulamayıp berbere gitme telaşına düşerler ve yine şaşkın bakışlara maruz kalırlar.İş müzakerelerinde prezentabl olmayan görünümlerinden ötürü kabul edilmezler.Öğrenim hayatı boyunca da dışlanma,hor görülme,ayıplanma ve kınamalarla daima karşı karşıyadırlar.Ailenin olumsuz ve kırıcı tutumu,arkadaş çevresinin alayları da bunlara dahildir.Bunlar belki biraz cesaret ve kendine güvenle aşılabilinir.

En kötüsü şu ki en temel ve en zaruri tuvalet ihtiyaçlarında bayanlar kısmına yöneldiklerinde kovulurlar,erkekler kısmına yöneldiklerinde çıkartacak bir şey olmadığından (!) çaresizliğin ve üzüntünün en kötüsünü yaşarlar…

Özü gereği heteroseksüellere aşık olurlar.Sadece fotoğraflarına bakıp uzaktan uzağa, platonik, derin ve yaralayıcı aşklar yaşarlar.Azıcık şansları ve kabiliyetleri varsa duyguları karşılıksız kalmaz lakin bunun bedeli her şeyden ağırdır.Heteroların istediği basit bir heyecan,anlık zevk ve farklı dünyaları keşfetmek olursa sonuç malumdur…Hep griyi yaşatırlar zaten ilişkilerde, ne fazla yakınlaşırlar ne de fazla uzaklaşırlar.Çocuk sahibi olmak istiyorum diyerek en zayıf yerden vururlar!Daha acımasız olanları vardır elbette.Zamanı gelince evlenip hayatınızın darbesini vururlar.Sonra utanmadan çıkıp gelip ‘’Ben cinselliği bir erkekle aşkı seninle yaşamak istiyorum’’ söylemiyle adeta onların ‘’adamlığını’’ sınarlar.’’Erkek olsaydın eğer seninle kesinlikle evlenirdim.’’ diyerek insanı ‘’Ben neyim zaten?’’bunalımına sokarlar.

Deneyimlerime dayanarak altına gözüm kapalı imza atabilirim ki butchlar bu ülkenin en cesur,en yiğit,en kendini bilen insanlarıdır.Toplum baskısına aldırmadan özgürce içgüdülerini yaşayan,ben buyum diyebilen,kendisiyle barışık bireyleridir.Hem bir erkek kadar delikanlı, koruyucu,sahiplenici hem de bir kadın kadar merhametli,vicdanlı ve duygusaldırlar.Erkeklerin anlayış, saygı, hoşgörü ve beklentisiz sevgi yüklenimidirler.Gerçekten hiç beceremedikleri halde sevdiği kadın uğruna yemek yapmaya çabalayacak ve masa hazırlayacak,evi temizleyecek kadar mücadeleci;ellerinde çiçek,şiir yazacak ve sürprizler yapacak romantiktirler.

Lafın kısası,işin özü butch’lık adamlıktır,anlayana…

Unutmadan: ‘’Butchlar yazmasın.’’ Söylemi ve eylemine öfkeli ve kuvvetli bir tepki koymak istiyorum.

Lütfen butchlar bana yazsın : )Tarih: 17.09.2012

Okunma: 12011
Paylaş Face
Paylaş facebook
Blog
Paylaş Blogger
Frien
Paylaş Friendfeed
Mysp
Paylaş Myspace
Twit
Paylaş twitter


Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısının tüm hakları lezce.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısının bir bölümü, alıntılanan sayfaya aktif link verilerek kullanılabilir.Not: Bu sayfalarda yer alan Köşe yazıları ve okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan lezce.com sorumlu tutulamaz.

  Bu yazıya ait yorumlar

  Yorumlayan: Fedya
Tamam kısa kesip bitiriyorum. Milletvekilleri okuyunca belki bizi tanirlar. Çok mu gaza geldim. Böyle bir proje yapildimi bilmiyorum yapildiysada haberim olmadıgı icin cahilliğimi bagislayin.

  Yorumlayan: zenofobia
Merhaba, butchın tanımı buysa trans birey olmak nedir? Zira tarifiniz tam da buna örnek.

  Yorumlayan: SonsuzEmpati
Hanımefendi..Hayatım boyunca kadınlara yüzlerce buket yaptırmışımdır..Ama inanın ilk defa bir kadın için,hediye edilmek üzere ellerimle bir çiçek bahçesi yapmak istiyorum şuan..Tamamen saygıdan ve şükrandan..O kadar güzel tercüman olmuşsunuz ki yürek evrenimize,sizi güneş ilan etmemek mümkün değil..Önünüzde saygıyla eğiliyorum.Milyonlarca kere teşekkürler.. N.NaZaR ArSLaN

  Yorumlayan: yakisiklibayan
:)))) iyi gözlemlemişsin...anlatım ve ifade tarzın da akıcı...eline sağlık

  Yorumlayan: Fedya
Feray yazına bayıldım. Çok net ve bu konuda aklımdan geçipte dile getiremediklerim, yazdıklarınız. Butch lari yatsimak, bence bence lezbiyenligi yatsimaktir. Zaten bizler yatsınan insanlarız ki bunun mücadelesini vermiyormuyuz? Peki kendi icimizde ayrımcılık neden?

  Yorumlayan: tns

Süpersin .

  Yorumlayan: Fedya
Bu gece, hepsini demiyeyim ama eski yeni çok fazla kose yazarlarımızın yazılarını okudum. Muhteşem anlatımlar duru akıcı can alıcı ve cok guzel dile getirisler. Bizi anlatan bu yazılar neden kitap haline getirilmiyor ? Sesimizi,varoldugumuzu,bizi,kabullenmeleri gerektiğini daha iyi duyuramazmiyiz? İyi bir reklam ve yayıncı ile en çok satanlar listesine girmezmi sizcede? Toplumun gözünde biz ;sadece birbirine surtunup boşalan, fantezilerini süsleyen, duygudan yoksun, sevisen,kadınlar degilmeyiz? Bizim aşklarımızın daha yogun yaşandığını, bilmeleri gerekmiyormu? Hatta meclisteki tüm millet vekillerine hediye edelim eminim gizliden okuyacaklardir

  Yorumlayan: Akashaa
Bir feminen olarak çok takdir ettim. Harika bir yazı olmuş elinize sağlık :)

  Yorumlayan: Femina
ek bilgi: er eki ile kasap, cani, katil, doğrayıcı anlamına gelen butch sert erkek, asker traşı anlamına da gelmektedir.

  Yorumlayan: forever
Güzel bir anlatım ve haklısınız ama şunu da belirtmek isterim butchlarla arkadaşlık ilk baştan yapmayacak olmayı belirtmek onları dışlamak değildir sadece görüşü bildirip o kişinin ona göre adım atmasını sağlamaktır bana göre..teşekkürler.

  Yorumlayan: bendenizx
öncelikle yzınızan dolayı teşekkürler çok güzel açıklayıp ifade etmişsiniz. eline tesbih alarak içki şişeleriyle dolaşarak barlarda takılarak erkeklik olmaz zaten erkeklerden niye nefret eder eden bunlardan ve bunun gibi çirkin davranışlardan bir ilişkide adam gibi sahip çıkmak onun duygularını anlamak onu taşımak karşılıklı seve bilmektir.serserilikle butch degil özenti bunlar adam gibi adam olan butc çok var ama özentili olanlardan onlarında hakkı yeniyor böylece

  Yorumlayan: Akropolice
Bizlere örnek ve önder olması gerekenlerin kendi aralarındada birbirlerine ilham kaynağı olabildiklerini artık sitemizde de görüyorum ve çok mutlu oldum. Önceki yazarlar konuların kıyısından köşesinden geçerlerken,sonrakilerden Bilge Adam bizlerle ilgili konuları bu derece açık ve net bir şekilde dile getiren ilk yazarımızdır. Önceki yazılarınızı saymazsak bu yazınızda kullandığınız uslup, konuyu ortaya koyuş şekliniz ve tarzınıza bakarsak bir an Bilge Adam’ın yazısını okuyorum sandım:) Kendisi bu konuları yazıya dökmekte usta bir kalem olmakla beraber diğer yazarlarımıza örnek olmasıda bizler için sevindirici bir durum. Bizlerle ilgili ne kadar çok kalem yazarsa o kadar çok bilinçlenir camiamız.Bıkmadan usanmadan tekrarlamak, doğru tespitleri doğru şekilde ortaya koyarak sunmak elbet bir şekilde herkesin üzerine alınmasını gerektirecek durumlara yarayacaktır.

Tespitleriniz yer yer yanlış olmakla beraber, konunun önemi yazıyı okutturuyor. Biraz daha araştırmaya dayalı yazdığınız takdirde daha doğru tanımlamalara ulaşabileceğinizi umuyorum.Yinede önceki yazdıklarınıza göre iyi bir yazı,tebrikler. Yorumculardan Fedya ’ya küçük bir notum olacak: Aynen dediğiniz şekilde bir kitabı Bilge Adam çıkarma hazırlığı içerisinde zaten,hepimizin başucu kitabı olacağına inanıyorum.

  Yorumlayan: kibela
Yazıya saygı duyuyor ama katılmıyorum.Bir kere kelime anlamlarına göre gideceksek LEZBİYEN=bir KADININ başka bir KADINA aşık olma,ilgi duyma,his besleme durumudur.Bu açıdan bakılırsa yazarın değindiği BUTCHLAR lezbiyen katagorisine girmiyor :)Onlar cinsel kimlik değiştirme operasyonu bekleyen insanlar oluyorlar,bu gruba da saygım sonsuz...Amaaa daha kendi bile ne olduğunun farkında olmayan,bedenen ve karakter olarak erkekliğe özenen,lastik gibi aşık olduğunda aslında zorlansa feminen de olabilecek butchlara uzak dur demek,ben ve benim gibi insanların da hakkı olmalı..Nasıl butchlar saygıyı hak ediosa ki, ben yazarın anlattığı gibi bir butch arkadaşa denk gelmedim :)) öyle mert babayiğit sahiplenici,göründüğü gibi içi dışı bir olan...benim gibi KADIN gibi KADIN dan hoşlanan insanlara da saygı duyulmalı!!!

  Yorumlayan: Miashy
Yazın harikaydı. Hiç ayrım yapmadım şunlar bunlar yazmasın diye. Yok ya yaptım, tepkisel olarak feminenler yazmasın dediğim olmuştu ama bi etki yapması beklenemezdi tabii ki. Şimdi gidip bütün bucthlara mesaj atasım var. Teşekkürler.

Not: Kibela bende senin yorumuna katılmıyorum ama yapacak bir şey yok düşüncelere saygı gösterilmeli-ymiş-.

  Yorumlayan: malchik_gay
`Her aktif butch değildir ama her butch bir aktiftir.` cümlesindeki `her butch bir aktiftir` kısmına katılmıyorum.

  Yorumlayan: bluu34
şu ana kadar okuduğum yerinde tespitleri olan güzel bir yazı olmuş tebrik ediyorum ötekileştirme boyutunda kaldıklarına inandığım butchları bu kadar güzel ifade ettiğiniz içinde tşk ediyorum elinize sağlık

  Yorumlayan: rebell
tepki süper olmuş gerçekten :) amaç süper ama bazı şeyler yanlış yada eksik diyebilirim öncelikle her buch görünüme sahip olan aktif olmuyor bu şekilde giyinmeyi seven pasif arkadaşlarda var aslında şöyle diyim transla buchlar birbirine karıştırılmamalı bence biraz daha öze bakabiliriz:)aslında aktif pasif kavramıda lezbiyenlerde aslında ilişkide baskın taraf cinsellikteki baskınlık olarak aktif pasif durumu gaylerin tabiri.burada LEZBİYEN kelimesi önemli her iki tarafta kadın neolursa olsun.Buch Lezbiyen evet sevdiğini korur kollar ilişkide biraz daha baskındır,giyim kusamda erkeksi rahat giyinmek tarzıdır.Kıyafet alırken , işe girerken dediğin şey doğru kesinlikle buyüzden çoğu buch güvenlik oluyor , daha serbest giyinebileceği iş arıyor ya da kendi işini kuruyor bu aşamalar zor baya kesinlikle haklısın.çevrede kendini daha cok belli etme özelliğine sahip insanlarız buyüzden toplumdan cokda bişey saklama gereğini duymuyoruz nasıl olsa insanlar biliyor:)buchlar ilişkidede dediğin gibi baya zorluk cekiyor buna ekleme yapmak istedim kızların bizlerden talepleride çok oluyor ayrılması değil sadece ilişki sürecindede bu böyle onların gözünde erkeksin ve hesabı ödemek zorundasın, nazın geçmez hep ağır abi modelinde olmak zorundasın zaten buchların biraz bu özelliği alma nedenlerinden birisi gercektende ilişkideki partnerlerinin onlardan beklentileri istekleri biyerden sonra bu alışkanlığa dönüşüyor düşüncemi belirtmek istedim:)

  Yorumlayan: deepblueocean
bu kadar mukemmel daha ifade edilemezdi. SU lezbiyenim diye gecinip ve sonra ukala tavilar ile kapris sergileyen illede kiz gibi olsun benim sevgilim diyenler okumuslardir yazinizi umarim.

ben sizin gibi bir yazi yazanin onunde diz cokerim, ;)))

  Yorumlayan: hatirla_s
Burda önemli olan , kelimenin sözlük anlamı degil,cümle içinde kullanılma amacı yani yazarın anlatımına nasıl hizmet ettigidir .Yazının basındaki sözlük karsılıgı vurgusuda bu amacla yapılmıstır . Ötekilerin ötekilestirdigi kişileri onure eden,onlara hakkını teslim eden bu yazısı için (bazı abartıları da olmakla birlikte) yazarı kutluyorum .Yerinde bir yazı olmus .Bu arkadasların kendi öz güvenlerini daha cok hissederek , kendilerini ifade etme adına ,gereksiz abartı davranıslardan da kacınmalarını saglayacak olumlu yazılardan olması acısından da önemsiyorum genc yazarımıza basarılar diliyorum... devam diyorum :))

  Yorumlayan: hikayeci
Bu yazıda butch lezbiyenler değil kadından erkeğe transeksüel insanlar anlatılmış. Çok da güzel anlatılmış, bravo! Ancak butch lezbiyen denilen şey çok daha farklı bir şey. Yazının başlığı `ANNE BUTCH NE DEMEK?` değil de `ANNE KADINDAN ERKEĞE TRANSEKSÜEL NE DEMEK?` olsaymış gerçekten mükemmel olacakmış. Kavramlara ve kavram kargaşalarına karşı dikkat!!!

  Yorumlayan: AirtripsetH
yuregıne saglık.. sanki ucubeymişiz gibi davranan güya bizi en iyi anlayacağını düşündüğümüz bizim gibi eşcinsel ruhu taşıyan insanlara bir kaç kelimede ben eklemek istiyorum lütfen önyargılarınızdan kurtulup vicdanınızla empati kurarak ve seviyeyi düşürmeden (çünkü hiçbi kadın kabalığı haketmez) sadece arkadaş olabileceğinizi gösterin herşey ilişki yaşamak değil bu hayatta birinin gülmesine sebep olmak birini mutlu etmek kadar güzel bi duygu olmadığını soylemeye gerek varmı tabı anlayana.. tekrar yuregıne saglık feray gercekten sarsıcı ve umut verıcıydı

  Yorumlayan: celox
fikrimce başlıkta bir hata var tabi ki içerikte de.

cinsel kimlik çeşitli kategorilerde incelenir: genetik kimlik, ruhsal kimlik ve de beden kimliği gibi. ancak her birisi birbirinden farklıdır ve de bu yüzden farklı olarak isimlendirirler.

  Yorumlayan: g_gesizhayat
mrh ben aktıfım ama hıc bırzaman erkek kılodu gıymedım hıc cılet yuzume vurmadım yerıgeldı sacımı kısa yerı geldı normal kullandım bazende makyasş yaparım ortama uyarım sayıplenırım kım olursa olsun yanımda ısyan etmem keske boyle olsaydımdıye yerıne gore erkeksı yerıne gore kadınsı olarak yasarım hayatımı ama ben bır aktıfım ve herkezde bılır ayılem esım dosttum sevıldıyım ıcıın sayılıır sevılırım yeterkı ıste asılmayacak ısın ıcınden cıkılmayacak hıcbıse yoktur hayatta tek korkumuz sevdıyım ınsanın benımken gozlerıme senı sevıyorum sensız olamam dıyıpte baskasıyla olması geresı tefarruat sevgılerle

  Yorumlayan: MeLeK_
Hikayeci arkadaşım, seni tebrik ediyorum.Çünkü butch deniLen şey kesinLikLe bu değiLdir.Yazıdaki AnLatıLan yazım biçimi Trans bir yaşama başLangıç ve özeniştir.Bu tür yazıLar escinseLLiği BiLmeyen yada söyLe diyeyim YanLış yaşayan kişiLere aittir.Ama yazarın şu yazsına katıLıyorum sadece ButchLarda yazmaLı ..Yazarın ButchLar konusunda ögrenmesi gereken çok şey var .
SaygılarımLa.

  Yorumlayan: biricik_79
çok güzel bir yazı, hatta burda okuduğum ilk yazı diyebilirim...ama bisey var butch ların %90 kendini lezbiyen olarakta görmediğini bilmek gerek...Hatta daha bir agresif bir kişiliğe sahip olduklarıda belli...ve butchlar bana yazmasın diyen kişilerde sonuçta lezbiyen...tercihe göre değişiyor...aman uzun lafın kısası...güzel bir yazı :)

  Yorumlayan: Death
Yüreğine sağlık :)

  Yorumlayan: ccs
ON NUMARA BEŞ YILDIZ :)

  Yorumlayan: lez_berfin00
Muhteşem ötesi ve çok doğru tespitler (anlayana) yüreğinize sağlık....

  Yorumlayan: a_SHANE_a
Öncelikle bu yazı yazan arkadaşa sonsuz teşekkürler ediyorum. Bugüne kadar okuduğum en önemli en anlamlı en gerçekçi makalesini bizimle paylaştığın için ellerine sağlık. Toplumda yaşayan butchları çok iyi anlatmışınız.
Butch olmak bence hiçbir bayan istemezdi ama doğuşdan genlerle ilgili bir sağlık sorunu bence . Kimlik pembe olsada hissedilen duygu mavi . Piyasada erkeğim diye gezen erkeklerden daha erkek daha mert daha cesur bir o kadarda erkeklerden daha çok sevdiği kadını kollayan harbi bir kişiliktir.
Bu yazıda yazanların hepsini gördüm yaşadım çok zordu ama yaşadım dibine sonuna kadar sevsen ne olcak uğruna ölsen ne olcak bir butchın heteroyla yaşadığı ilişki en zor ilişki bir zaman sonra ya kocasına döner yada bekarsa evlenir acısıyla yaşamaya başlarsın senelerce ama alışırsın artık bırakılıp giden kadınlara varsın olsun biz böyleyiz bizi böyle kabul edip sevenlerde var sonunda gitselerde...

  Yorumlayan: BendiSs
bu durumu bundan daha iyi açıklayacak bir yazı daha bilmiyorum. gerçekten tebrik edilesi olmuş..

  Yorumlayan: ask_krali
bizleri böyle güzel bir tabirle anlattığınız için çok eşekkür edrim :)

  Yorumlayan: sabi_ce
Yazarın bu konuda yazmasına çok mutlu olsam da malesef akademik anlamda doğru bilgiler içermediğini belirtmem gerekiyor. Yazarın burada anlattığı durum bir transerkeklik deneyimidir ve genellikle hetero kadınlar tarafından yaşadıkları sorunları dile getirmiştir. Lezbiyenlik iki kadın arasında kendi bedenleriyle barışık halde(giyim tarzı,saç,makyaj vb farketmeksizin) yaşanan şeydir. Butch lezbiyenlik bambaşka birşeydir. Bu konuda belki sözü butch lezbiyen arkadaşlara bırakmak da fayda vardır.

  Yorumlayan: darlinggirls
açıkcası yazı çok komik geldi bana, resmen butchları dünyanın en bahstsız, mutsuz, depresif insanlarıymış gibi lanse etmişsin. Birde durumu transgendırlıkla karıştırmışsın. Onların hislerini paylaşmışssın. Benim tanıdığım butchların hemen hemen hepsi kadınlığından gurur duyuyorlar, ki yine arkadaş ortamından çok sevilen, zeki, komik çoğu zaman çapkın kadınlar oluyorlar genelde evet görünüş olarak maskülen ve ilişkilerde daha baskın karakterler olabilirler ama bu erkek gibi hissettikleri anlamına gelmiyor.

  Yorumlayan: Rani_Ma
Sanki biri beni anlatti :D katiliyorum size.

  Yorumlayan: denomero
ilk bir kaç fotoğraftaki çoğu tanıma katılmıyorum hatta çok eksik yaşadığınızı düşünüyorum. ben butch görünümlüyüm ama ``her butch kesinlikle aktif`` değildir. aktif ile pasif kavramının genelde sex kısmını ifade ettiğini düşürnürsek ki siz ilişkide sadece dominant taraf olarak belirttiniz yanlış. ve türk erkekleri yada aktif lezbiyenleri yada transları (çoğu) dışındaki diğer dünyalı erkekler genelde beta erkekği ama hetero oldugu halde, yani dominantlık ataerkil bir gelenek bunun erkek yada kadın olmakla yada yatakta üstte altta olmakla alakası yok. eğer bir kadın (feminen) görünümlü aktif olduğunu belirtiyorsa sadece ben bu duruma tamamen fantazi düşkünlüğü olarak bakıyorum. aktif butch= trans kadın (ameliyalı yada ameliyatsız) yani sizin tanım. feminen aktif kadın= ne demekse artık, arka planda sıkıntılar var bence, görünüldüğü gibi bir durum değil. uzun lafın kısasaı terminolojide sıkıntı var.

  Yorumlayan: Haylaz
Translarla butchları karıştırmışsınız:)
Ayrıca her butch aktif değildir. Bugun bir çok butch yatakta pasif olabiliyor. De adi yalan deyin


[Yorum eklemek için tıklayın]