Nihan Yilmaz
fairplaygirl_heroine@hotmail.com
Yazarın diğer köşe yazıları ...

Bütüteç:    

657ye TABİ EŞCİNSELLER

 Enteresan bir başlık değil arkadaşlar hiç gülümsemeyin.Biz de artık devletin içindeyiz avukatız , öğretmeniz , polisiz , doktoruz…Ama şunu izah etmeliyim bu yazı hakkımızı arayalım şöyle yapalım böyle yapalım , okuyalım adam olalım gibi zırvalıklarla dolu bir yazı değildir herkes kendi yolunu çizmiştir ve bir tercih insanı olarak yolunu  çizmemeyi tercih eden bireylere de sonsuz saygım var.Ayrıca herhangi  bir etnik grubu aşağılamak yahut bir devlet kurumunun bazı zayıf halkalarını tüm kuruma mal ederek onu eleştirmek gibi bir  amaç  gütmediğimi belirtmek isterim. Biraz hiyerarşiden , biraz rüşvetten , onlardan , bizlerden konuşmak istedim sadece.

 Daha yeni birkaç gün olmadı güzel   yurdumun  güzel bir köşesinde tatildeydim. Şahsi arabamla ve birkaç arkadaşımla seyir halindeyiz. Şans işte az ilerde trafik kontrolünün farkında olmadan birkaç kadeh bir şeyler içtik. Yine kötü şans çevirmeye girdik. Şu an seslerinizi duyar gibiyim bize ne senin arabandan tatilinden alkolünden ama biraz sakin , hepimiz birimiz için değil miydik  iki dakika daha sabır. Neyse   durduk  “Ehliyet, ruhsat !” diyen şiveli bir ses (yineliyorum asla bir etnik gruba yönelik saldırı ya da eleştiride bulunmayacağım).Yine o ses “ Kızlar alkol var mı?” . Aldığım alkolün az olmasının verdiği güvenle yok dedim. Evet üfledim ben de üfledim ! 0.57 promil alkol çıktı. Tabi bu sırada birçok araba yanımdan geçiyor çoğu çevirmeye takılmadan. Aşağı inmemi söyledi memur indim . Arabadaki arkadaşlarıma bekleyin dedim.Polis aracına giderken kısa bir sohbet oldu memur beyle aramda yaklaşık 69-70 sn.  “Abi öğrenciyiz , iki kadeh bir şey içtik “ O canım abim de bana “ Korkma halledicez rahat ol “ dedi. Ben içimden yırttım dedim. Polis arabasında ne olduğunu anlamadan bir yerlere imza attım ve elime bir kağıt tutuşturuldu ehliyetime de 6 ay el kondu. 0.7 promil  farkla 500 küsür lira ceza aldım. Her neyse tüm bunlar benim problemim gelelim bizim problemimize …
 Benim cezam kesilirken orda yaklaşık 40 otomobil daha vardı ve tahminime göre hadi diyelim bunun 30u alkollü şoförlere sahip olsun(çünkü seyir halinde olduğum yol eğlence mekanlarının bulunduğu bir yerdeydi) , o araçların 20si elini kolunu sallayarak geçtiler. Kulak misafirliğimden dolayı edindiğim bilgilere göre bazısı falanın filanın oğlu, bazısı memur beyin memleketinden ya da meslektaşı olduğundan , bazısı işinin ehli (rüşveti nerede ya da bu olayın hangi zaman diliminde vereceğimi bilmediğimden ben ehil olamadım) yanımdan süzülüp geçtiler. Düşündüm ne bakan yeğeniyim , ne polis memuruyum, ne de bir polis memurunun hemşerisiyim , ne de bu muhitte tanıdığım polis yok ve  ne de bu işi bilmiyorum.Tek farkında olduğum eşcinsel olmamdı. Ama o gece;
- “ abi eşcinselim” , 
- “O sen de bizdensin geç yeğenim”
gibisinden bir  konuşmaya şahit olmadım.

 Neden eşcinsellik de böyle bir oluşuma , kayırmaya dahil olamıyor? Hepimiz toplumun bir yerindeyiz neden soramıyoruz bir diğerine “Pardon bakar mısın eşcinsel misin?” .
 Yazılarımı takip edenler ne kadar hayalperest biri olduğumu bilirler. Dilerim  bir gün bir devlet dairesinde  eşcinsel olduğumuzdan ötürü bazı diğerleri gibi bir imtiyaza sahip oluruz. Gülmeyin komik değil ütopya da değil  madem böyle bir hiyerarşi var neden biz de bir halkası olamayalım. Düşünsenize tayininizi istediğiniz yere yaptıramıyorsunuz ve bir eşcinsel bakan sırf tercihinizden dolayı sizi kayırarak dileğinizi kamusal yönde gerçekleştiriyor. Ya da eşcinsel bir polise denk geliyorsunuz tercihinizden dolayı hatanıza göz yumuyor. Böyle bir dünya olmalı madem bu tip şeyler dönüyor evet ben de yapacağım eşcinsel  kardeşimi sonuna kadar kollayıp koruyacağım.  Dua edin kızlar 657ye tabi olayım   Ve ben o gece anladım bizim bizden başka dostumuz yok . Bazı şeyleri hemen şimdi değiştiremesek bile üzerlerinde rötuş  yapabiliriz  diye düşünüyorum. Ama söylemeden de edemeyeceğim yükselmeliyiz iki üç  kat fazla çalışmalıyız (bizlere siz diyenlerden)kendimizin ve kapasitemizin farkında olmalıyız ki kendisine hayrı olmayanın bize hayrı olmaz benim ilkeli kendini bilen ve yardımsever eşcinsel arkadaşlarım.  Yazımı bitirirken  sizlere Nazım Hikmetle veda etmek istiyorum;
Akın var
Güneşe akın,
Güneşi zaptedeceğiz
Güneşin zaptı yakın ….

NOT: Bu yazı tamamen bir kriz anında yazılmıştır.
Kurallara uyalım. Alkollü araç kullanıp kendimizin ve diğer insanların hayatını tehlikeye atmayalım…         JTarih: 20.07.2010

Okunma: 4506
Paylaş Face
Paylaş facebook
Blog
Paylaş Blogger
Frien
Paylaş Friendfeed
Mysp
Paylaş Myspace
Twit
Paylaş twitter


Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısının tüm hakları lezce.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısının bir bölümü, alıntılanan sayfaya aktif link verilerek kullanılabilir.Not: Bu sayfalarda yer alan Köşe yazıları ve okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan lezce.com sorumlu tutulamaz.

  Bu yazıya ait yorumlar

  Yorumlayan: cute
dönüştürmek yerine düzenin adamı olalım diyorsunuz? o zaman biz gökkuşağının çocukları `farklılık` bahşedilmiş olanlar insanlığa ne sunacak?? ne gibi bir fark yaratacak ve birgün gerçekleşecek ama şimdi ütopya olan dünyanın nasıl bir parçası olacağız???

  Yorumlayan: Boleyn
Cuteye tamamen katılıyorum, kimsenin kimseyi kayırmadığı kuralların layıkıyla işlediği bir dünya diliyorum ben de. Yani orada alkolün getireceği bir anlık refleks zayıflamasıyla, canını kaybedecek başka bir insan olabilir. Böyle bir olayın gerçekleşmesi durumunda eşcinselliğinden dolayı kayırma göremediği için üzülen bir eşcinselden çok, sanırım eşcinsel olduğu için onu kayıran bir memurun üzüleceğini ttahmin etmek hiç de zor değil:) Ama düzen değişmeyecekse, başka bir önerimiz yoksa; ya da toplumun daha başka bir kesiminde bir memur eşcinsel olduğumuzu söylediğimizde bize gülümseyerek ve sıcaklıkla işimizi halledebilecekse ben de yazarla aynı dilekte olabilirim..

Düzenin adamı olmak yerine, düzeni değiştirmek idealimiz.. Yazar da alkolün ve kriz anının etkisinin geçmesinin ardından aynen bizim gibi düşüyordur bence..

Sevgiyle ve ellerinize sağlık..

  Yorumlayan: annakarenina
Cute ve Boleyn sizlere kesinlikle katılıyorum.Amaç düzenin adamı olmak değil,düzeni değiştirmek olmalı.Zaten kızdığımız bu şeylerin içinde olursak,ne farkımız kalır kızdıklarımızdan.O zaman da başkaları bize kızmayacak mı?Sevgili yazar arkadaşım,illaki ehliyete el konulması,insanın hele de araba kullanan bir insanın ayağının kesilmesi gibi birşey.Ve aynı şey Çeşme`de bizim başımıza geldi,sadece bir kadeh rakıydı.Ve bizim de yanımızdan onlarca araba geçti,çevirmediler bile.Ama yine de temkinli omak lazım.Alkollüyken direksiyona oturmamakta fayda var.Sevgi ve saygılar...Ne bahaneyle olursa olsun,kayırılmaya gerek kelmayacak günlerin özlemiyle...

  Yorumlayan: Hepsi
Onemli olan toplumda ayricalik sahibi bir statuye sahip olmak degil. Onemli oan demokrasinin tam kurallariyla uygalandigi, esitlikten yana bir yapiya sahip olmak. Oncelik adam olmak, escinsellikle ovunmek yersiz, ya da onun adina bir ayricalik beklemek...Sayginin, duzenin, kurallarin oldugu bir Turkiye istiyoruz.Yukselisimiz ancak esitlikci sistemi savunmakla gerceklesebilir...Evet ickisiz araba kullanin, yoksa olmasi gerektigi gibi daha agir cezalari almaya razi olun.

  Yorumlayan: firtina61
toplumda sert bi tavırla yukarıya bakmayı huy edinmiş tipler olarak geziyoruz.kayıralım ama bu arkadaşlarda bi efendi olmayı öğrensin.alkolü tavan yapmış hastane acil servisini dağıtmaya çalışan bi eşcinsele sahip çıkamıyoruz.barlara gidiyoruz kavga döğüş tamamda bize saldırma noktasına gelmiş arkadaşım için bişey yapamıyorum.halbuki yardımcı olmak istiyoruz. ama tüm bunlara rağmen arkadaşlarımın yanındayım her türlü resmi dairede işlerini hallederim.yeterki selam versinler,hayata gülümsesinler

  Yorumlayan: nisan324
bizim okulda öğrenci olsaydın tüm sınavlardan 100 verirdim sana..zaten eğilimi olan tüm öğrenciler nedense hep bana açılırlar.kan çekiyor herhalde.tam destek,hep destek tüm eşcinsel öğrencilerime.

  Yorumlayan: crayz
657ye tabi olmak bişeyleri degistirmicez bence.ben hostesim.bazen escinsel gruplar tasıyoruz ucakta.bırak onlara iltimas gecmeyi konusamıyorum bile onlarla.cünkü biliyorum ekip arkaslarımın hemen bakısları degişiyo ve ben o bakıslardan nefret ediyorum.buda baskının baska cesidi.

  Yorumlayan: kor
ahh ahh 657??? ben sana özelden bişi anlatayım sen onu ısım vermeden bı sekılde forma sokta yayınla arkadasım suan hıt olan bır sarkının yazarı ıle ılgılı kendısı komsum oluyor...musaıt zamanında ulasırsan anlatırım..oda bızden gay okur mokur bı tanıdıg vardır ondan yazamadım

  Yorumlayan: TiJeN
yazının tamamını okumadım.alkollü araç kullanmanın yasak olduğunu zeki bir eşcinsel olarak bile bile yola çıkıyorsun ve ceza vs alıyorsun üstüne üstük şikayet ediyorsun.bu ülkede dediğin şeyler olabilir evet ama onaylamadığın şeyleri yapmaya kalkışman tuhaf biraz.

  Yorumlayan: Femina
Yazı akıcı bir uslupla ve anafikri var olarak yazılmış. İstediği şey eşitlik.

Ya oradaki 40 arabanın sarhoş şöförleri de 6 ay ehliyetten mahrum kalacak ya da onlar hemşeri olarak geçip gidiyorsa eşcinseller de pozitif bir ayrımcılıkla oradan geçip gidecekler.

Ben polis memuru olsaydım, o kırk arabaya da ceza yazardım. Nihan arkadaşıma da yazardım... Nihan da bana kızmazdı.Elle gelen düğün bayramdır.

Dünyada trafik kazalarının en çok olduğu ülke burası, suçlar rüşvet vererek cezasız bırakıldığından kurallar süs gibi kalıyor. Örneğin Almanya`da hiç bir eşcinselin torpille geçip gitmeyi isteyeceğini düşünmüyorum. Ama burası Türkiye ve biz de bu kültürün eşcinselleriyiz. Ha ha ha !

  Yorumlayan: sessizkalp
Bir gün karşılaşırsak -ki umarım karşılaşmayız- sana kıyak yapacağıma emin olabilirsin. Lezbiyen kıyağı. :D :D :D


[Yorum eklemek için tıklayın]