Nihan Yilmaz
fairplaygirl_heroine@hotmail.com
Yazarın diğer köşe yazıları ...

Bütüteç:    

BENİ KADINLAR BÜYÜTTÜ

Beni kadınlar büyüttü... Ebenin kucağına doğuverdim , bir kadının elinde aldım ilk nefesimi. Annemi tanıdım , hayatımın en hatırı sayılır kadınıydı annem. Kadın gibi kadın işte. Dişe diş göze göz büyüttü beni . Koruyarak , kollayarak ; gerektiği yerde  el ayak olarak. Okula başladım , kadındı ilk okul öğretmenim ; kulağımı çeken canımı yakan ikinci kadın ; annemin masum terliklerinden sonra. O zaman anlamamıştım , neden canımı yaktığını çok konuşmuşum derste. İşte annem dışında canımı yakan ilk kadın. Canımı yaka yaka büyüttüler be ! Sonra arkadaşlarım oldu benim , kadın arkadaşlarım... Kavgalar ettiğim , evciliklerde kimin anne kimin baba olacağına dair uğurlarında dayaklar yediğim kadın arkadaşlarım ...


Beni kadınlar büyüttü...Hangimiz daha güzeliz diyen kadınlar :) Liseyi onların kollarında biitirdim. Kadın öğretmenlerim oldu benim , bir de keşke kadın olsalar dediklerim... İlk kez korkmadan yürümeyi , yola çıkmayı öğrettiler bana. Dişlerimi nasıl sıkmamam gerektiğini onlardan öğrendim. Tanıdığım her kadın birşeyler öğretti bana. Kimisinde kendimi buldum, kim olduğumu keşfettim , kimisinde canımdan bezdim yetti artık dedim. Ama her kadın bir şey öğretti bana.


Beni kadınlar büyüttü... Birisi nasıl sevilir onu öğretti , bir diğeri asla sevmemeyi. Kalp nasıl kırılır kadınlardan öğrendim , gönül nasıl alınır yine onlardan . Nasıl ihanet ediliri bi kadının koynunda uyurken öğrendim. Nasıl sadık kalınırı bir kadın ağlarken  gözlerimin önünde. Can havliyle tutunmayı kadınlardan öğrendim , tırnaklar nasıl geçirilir biten bir ilişkiye kadınlar gösterdi bana. Bir insanın gururu nasıl yerle bir olur , o görkemli egosu nasıl yıkılır  bir kadın gösterdi bana .


Beni kadınlar büyüttü... Ellerinde eğitildim, işlendim. Odundum sandalye yaptılar hiç düşünmeden üzerime oturdular . Demirdim  yaka yaka işlediler ; birbirlerini yaralamak için kılıç yaptılar. Kavgayı , davayı kadından öğrendim ben. Bir aşkın arkasında nasıl dimdik durulur kadınlardan öğrendim , yeni bir elbiseyi dener gibi poz vermeyi aşkla onlarda gördüm...


Bazen öğrenmemem gereken şeyleri de yaşadım büyürken kadınların elinde... Nefreti öğrettiler bana , saygısızlığı , vefasızlığı , imkansızlığı da en çok ! İçin için yanmayı , kanamayı onlardan öğrendim , İnsafı da  ... Komiktirki ; beni kanatan aynı kadından , kanayan yaraya nasıl tampon yapılır bunu da gördüm.


Döve döve büyüttüler beni. Ezik büyüdüm onların elinde . Diş ağrısı geceleri, kan pıhtısı öpüşleri... Birini öptüğümde iz bırakmamayı da öğrettiler bana . Varolanı yok etmeyi, yok olandan var etmeyi gösterdiler. Can çekişen bir canlıyı , ölmesi daha iyidir diye sırtlarından bile olsa vurmayı öğrendim kadınlardan .


Yalan nasıl söylenir bunu gördüm.


Bir çift gözün amansız bir savaş çıkarabileceğine tanık oldum...


Bitti kelimesinin , koca bir cümle olduğunu ; aslında hayatın anlamını içerdiğini fark ettim ...


Sonra gülmeyi öğrendim , gamzelerin nasıl çiçek bahçesi olduğunu ....


Yağmurun ne kadar güzel ve aynı zamanda ne mene lazım birşey olduğunu :)


Aşkı öğrendim en güzeli,


En güzeline aşık olmayı öğrendim....


Beni kadınlar büyüttü...Tarih: 03.12.2010

Okunma: 4880
Paylaş Face
Paylaş facebook
Blog
Paylaş Blogger
Frien
Paylaş Friendfeed
Mysp
Paylaş Myspace
Twit
Paylaş twitter


Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısının tüm hakları lezce.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısının bir bölümü, alıntılanan sayfaya aktif link verilerek kullanılabilir.Not: Bu sayfalarda yer alan Köşe yazıları ve okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan lezce.com sorumlu tutulamaz.

  Bu yazıya ait yorumlar

  Yorumlayan: hayata2BirSans
Güzeldi ya ellerinize sağlık. Keşke az daha uzun olabilseymiş acele acele olmuş bazı kısımları ama o zaman da çok uzun olurdu belki. Teşekkürler.

  Yorumlayan: masum
Unutma!Sen de bırılerını büyüttün...

  Yorumlayan: raven
yazı öyle içten olmuş ki, okurken hem söylenmek isteneni anlamak aynı zamanda da kendi yaşadıklarını canlandırmak keyifliydi.Teşekkürler

  Yorumlayan: inSan
KimiLerini kadınLar büyütür, kimiLerini ise kadınLar küçüLtür... DeğiŞik bir durum. (Nötr)

  Yorumlayan: Sevdalinka
Güzeldi.. :)

  Yorumlayan: ash_chicchan
çok güzel ve doğru. kadınlar nasıl şekillendirirse öyle oluyoruz hepimiz :) kadınların dünyasında hayatta dimdik olmak da zor, onu öğrettiler ya ne mutlu hepmize :)

  Yorumlayan: esmer_can
söylenecek söz çok ama en mükemmelini bulmak zor....


[Yorum eklemek için tıklayın]