Kaçık Münzevi
[email protected]
Yazarın diğer köşe yazıları ...

Bütüteç:    

‘Sevmek için Sevmek’

Bir ilişkim olmadığı için ilişkilerin neden bu kadar yürütülemez olduğunu anlamıyorum.Neyin kavgasında bu insanlar , neyin arayışında? Neyi paylaşamayıpta sonunda ayrılıyorlar?

Bence herkes sevgili edinmeli diye bir kurala bağlı kalındığı için.Size göre değilse o kişi birlikte olmamanız gerekiyordur.Sevmek için sevmek anlayışı benimseniyor günümüzde.

İdeal ilişkinin yolu tamamen tanımaktan geçiyor.Tanıdığını zannetmekten değil.Biz insanlar genelde zannettiğimiz üzerinden ilerliyoruz.Kafamızda canlandırıyoruz, yarattığımız oluşum duygusal manada tatmin edici oluyor ve direk uygulama esnasında da bunun devamlılık sağlayacağını düşünüyoruz.Tanımadan sevemeyeceğimizin farkında olmadan hareket ediyoruz.İçselleştirmemiz gerekiyor karşımızdaki kişiyi.

-tanıdığımı sanmışım, sonradan değişti, diye bir şey yok.Beraberliğimizi paylaştığımız süre içerisinde her iki tarafında birbirini çözmüş olması gerekiyor.Tepkileri, huyları, sahip olduğu yaşamı yaşayış tarzı,merhameti, çevresine ve size duyduğu saygısı-sevgisi, durumları değerlendirme şekli, aile yapısı (bu en önemlisi bence) , başarıları ve başarısızlıkları, iyi ve kötü yanları, paylaşımları, hassasiyeti, hepsi öğrenilmiştir.Analizler tamamlanmıştır.Aylar ya da yıllar sonra gerçekleşen ayrılık seçtiğimiz şahsın ‘kişilik’ sahibi olmamasına bağlıdır.Yaptığı her davranışı sizin üzerinizde ne tür etki doğuracağını bilerek yapmıştır çünkü.Aksi tutum ve sözler içindeki kayanın ufalanmaya başladığını işaret eder.Ve ne yazık ki gerçekten seven taraf kendi hassasiyetinin eşiğinde, bu ufalanan kayalar; bütününü eritene kadar yara almaya devam eder.Karşı taraf ise yaralamaya…Uyumsuz çiftlerde bir taraf hep daha ağır darbe ile ayrılır ilişkiden…

Günümüzde; ‘başladı ve bitti’ , ’az oldu - öz oldu.’ İlişkileri yalnızca cinsel sevgiden ibaret.Geldim, gördüm, sevdim diyorum ben buna.Tabi ki her ilişki türüne saygım var, her düşünceye ve her yaşayış tarzına olduğu gibi.Herkesin travmatik yaşanmışlığına göre seçimleri şekilleniyor. Kendi değerlerime göre arzulamanın mahiyeti kişilikten geçiyor- cinsel temastan değil.Aynı yazılan bir kompozisyon gibidir sevgi.Başlangıçta kişiliğe eğilirsin, gelişme de yaşantının detaylarına, sonuç kısmında bedenine.Birçoğumuz finalde gerçekleştirilmesi gerekeni selam verirken hesaplamaya başlıyor.Bunun hakaretten farklı olduğunu düşünmüyorum.Aslında kaybedişimiz bundan…Kendimizi kaybedişimiz- duygularımızı kaybedişimiz – karşımızdaki kişiyi kaybedişimiz…Önem sıramızı değiştirememekten.

Seni seviyorum demek ‘seni’ seviyorum demektir.Bütün olarak seni.Ne yalnız bedenini – ne yalnız ruhunu.Bir insanı sevmek ve ona bağlanmak için tek yön yetersiz geliyor bana.Öyle ki bütün olmakta bu derece zorlanan varlıklarız birbirimizi tek bir yönden tamamlayıp devamlılığının uzun uzun yıllar sürmesini nasıl bekliyoruz ki ? İnsan eksik bir varlıktır.Gözünüzü ve aklınızı günlük yaşantınıza çevirin.En basit ve kısa bir örnekle ; bir gazeteyi açtığınızda ilk başlığı okursunuz.Bir şey katarsınız yaşamınıza…Peki ya diğer sayfalar? Hala eksiğiz.Ve hep eksik olacağız…Kimse tam olmayı beklemesin ama tamamen eksikte kalmasın.

Bunca zaman kalbimizin kırık parçaları ile oynadığımız ve yaptığımız hatalar yetmez mi? Yeniden başlayalım…Taşkınlıkları bir kenara bırakarak gerçekten sevmeyi öğrenelim.Beklentileriniz, arzularınız ve yaşam tarzınızla eksilmek yerine; gerçekten sevdiğiniz insanla artmaya çalışın.Günden güne artarak yaşayın.Sevmek fedakarlık üzerinde emekler, güven üzerinde yürür, sadakat üzerinde koşar. Sevginizi sağlıklı şekilde doğurmanız ve büyütmeniz dileğiyle.Tarih: 05.02.2017 01:00:00

Okunma: 682
Paylaş Face
Paylaş facebook
Blog
Paylaş Blogger
Frien
Paylaş Friendfeed
Mysp
Paylaş Myspace
Twit
Paylaş twitter


Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısının tüm hakları lezce.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısının bir bölümü, alıntılanan sayfaya aktif link verilerek kullanılabilir.Not: Bu sayfalarda yer alan Köşe yazıları ve okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan lezce.com sorumlu tutulamaz.

  Bu yazıya ait yorumlar

  Yorumlayan: lynne
güzel yazı,teşekkürler...

  Yorumlayan: NISH
sevgiyi bu kadar irdelemek düşünmek ve üzerine yazı yazmak ...


[Yorum eklemek için tıklayın]