Odun Kadın
odun_kadin@outlook.com
Yazarın diğer köşe yazıları ...

Bütüteç:    

BİSEKSÜEL İSTEMİYORUM!


Evet çok zamanlarca tartışılan, birilerin ya duyduğu ya da bizim profillerde okuduğu bir cümle aslında bu. Hatta benim bile bir zamanlar önyargılı olduğum, kendimden uzak tuttuğum bir noktaydı.

İlk önce biseksüelliğin tanımını yaparak başlamak istiyorum. Biseksüellik, her iki cinsiyetten olan insanlara karşı cinsel olarak ilgi duyma ve onlarla duygusal veya cinsel olarak bir ilişki içinde olma anlamına geliyor.

Ne var bunda? Bir kadını neden sevdiğinizi düşündünüz mü? Ya da bir insanı vücudu için mi seviyorsunuz? Tamam bunu da anlıyorum. Erkeklere karşı ilgisizlik, sevgisizlik, cinsel olarak bir çekim hissetmezsiniz, bizim zaten lezbiyen olduğumuzu gösterir bu. Ama hissedenlere neden bu tepkimiz? Nedir onları düşman gibi görmemiz?

Kafamızda ki mantığı ben şu şekilde yorumluyorum; sevdiğimiz kadının başka bir erkeğe gitmesi? Hatta ve hatta ilişki içindeyken bile her zaman içimizdeki, hayatımızdaki kadının bir erkeğe gitme korkusu? Belki de sizinle yetinememesi? Bu değil mi bizi biseksüellikten uzak tutan? Bir de bu vardı tabi. Bizi bir kadın için terk etmesi sorun değildir, bizi bir erkek için terk etmesi sıkıntı yaratır. Çünkü biz egoluyuz bunu kaldıramayız… Bizi terk etmesi bizde acı yaratmaz, onu kaybetmemizin de hiçbir kötü tarafı yoktur. Bizim takıldığımız şey ‘o bir erkeğe gitti’ affı olmayan günahlardan kaçıncısıydı bu?

Biseksüel bir kadın ya da biseksüel bir erkek size aşık olabilir, sizi bir ömür boyu sevebilir. Sizinle bir erkeği kıyaslamaz, çünkü o sizi zaten bir kadın olduğunuz için seçmiştir. Bir erkekte bulamadığını sizde bulduğu için sizi seçmez ki aynı şekilde sizde bulamadığını bir erkekte bulacak diye de sizi terketmez. Zaten böyle bir sebep için sizi terk edecek olan biri de sizi sevmez sadece sizinle vakit geçirir. O yüzden şans verin, deneyin, önyargınızı unutun.

Her zaman savunduğum bir düşünce vardır. İnsana insan olduğu için saygı duymanız lazım. Sınıflandırmalar bizim kafamızda yarattığımız önyargılardır. Yıkılması zor değildir.

Eğer hala o profilinizde ki; ‘şu yazmasın, bu yazmasın’ yazısını kaldırmıyorsanız, aşkın cinsiyeti olmaz diyen düşüncelerinizi de yok edin ozman!Tarih: 31.10.2017 01:00:00

Okunma: 2026
Paylaş Face
Paylaş facebook
Blog
Paylaş Blogger
Frien
Paylaş Friendfeed
Mysp
Paylaş Myspace
Twit
Paylaş twitter


Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısının tüm hakları lezce.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısının bir bölümü, alıntılanan sayfaya aktif link verilerek kullanılabilir.Not: Bu sayfalarda yer alan Köşe yazıları ve okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan lezce.com sorumlu tutulamaz.

  Bu yazıya ait yorumlar

  Yorumlayan: Mercy
Yazı şahane...
İlgimi en çok çekende dördüncü paragraf...
Orada anlatmak istediğin üzerine sayfalarca yazı yazsan da bu düşünceyi benimseyen insanların senin benim onun bunun yazdığı yazıları okuyarak hımm diyip değişeceğini sanmıyorum.. olay bence çooook derin. Bi bilen olsada anlatsa
Şahsi fikrime gelirsem eğer.... bu düşüncenin ana fikri erkek cinsiyetini rakip olarak görme neden derseniz.

-Erkeksen hayata zaten 1-0 önde başlarsın. Göster oğlum amcalara pipini... ört kız bacağını ayıp...
Erkektir yapar... Döver de sever de... vs vs onlarca örnek
-Erkeksen ilişkide ense yapan tarafsın.. En basitinden ev yemek temizlik alışveriş vs vs senin hesabına yazılmaz.
-Duygusal anlamda senden beklenti 0 a yakındır - Senden beklenen.. poşet taşı, çöpü dök, kavonaz kapağı aç :) Cillop gibi hayat.

Eee ne var bunlarda 100 yıllardır bu iş böyle sanki çok farklı şeyler yazdın a geldiyse kafanızdaki sorular...

İşte o Rakip olarak görünen kişilerle aynı ruhu taşımanıza rağmen erkek ruhu-kız kimliğiyle çocukluğundan beri hak ettiği ilgi ve ``saygıyı`` göremediyseniz... yani sofrada kalk kız abine-babana-kardeşine su getir denen - kişiyseniz içten içe kendinize dahi itiraf edemediğiniz duygularınızı başkalarına açıklamanız çok zor olabilir..
Sen yok canım ne rakibi ne kıskanması desende o işler öyle değil...
Yazı şahane...
İlgimi en çok çekende dördüncü paragraf...
Bence bu düşüncenin ana fikri erkek cinsiyetini rakip olarak görme neden derseniz.

-Erkeksen hayata zaten 1-0 önde başlarsın. Göster oğlum amcalara pipini... ört kız bacağını ayıp...
Erkektir yapar... Döver de sever de... vs vs onlarca örnek
-Erkeksen ilişkide ense yapan tarafsın.. En basitinden ev yemek temizlik alışveriş vs vs senin hesabına yazılmaz.
-Duygusal anlamda senden beklenti 0 a yakındır - Senden beklenen.. poşet taşı, çöpü dök, kavonaz kapağı aç :) Cillop gibi hayat.

Eee ne var bunlarda 100 yıllardır bu iş böyle sanki çok farklı şeyler yazdın a geldiyse kafanızdaki sorular...

İşte o Rakip olarak görünen kişilerle aynı ruhu taşımanıza rağmen erkek ruhu-kız kimliğiyle çocukluğundan beri hak ettiği ilgi ve ``saygıyı`` göremediyseniz... yani sofrada kalk kız abine-babana-kardeşine su getir denen kişiyseniz içten içe kendinize dahi itiraf edemediğiniz duygularınızı başkalarına açıklamanız çok zor olabilir...
Özet olarak temeli özgüven eksikliği çocukluğundan beri kimsa sana olduğun kişi gibi davranmazsa normaldir.
Biri beni durdursunnnnnnnn

  Yorumlayan: rummuyuz
yaşanan kötü deneyime karşı kişi önyargı besler veya yaşadığını çözümlemeye, sorgulamaya girişir. o durumda ne yapıldığı da biraz zekayla alakalı bence. kötü deneyim olmamasına rağmen bu tavrı takınmalarının sebepleri üzerine benim düşündüğüm herşeyi yazmışsınız. evet tanıyı da koyduğuma göre fobikleri bu tarafa alalım ilaç yazıcam. bir kutu aşkla başlayalım duruma göre meşke geçiş yaparız. eheheh

  Yorumlayan: bigbaby
Bir bölümü için aynı fikirdeyim.Fakat biseksüel bir insana olan fikirlerimi değiştiremez.

  Yorumlayan: Chikane
Merhaba, yazınızda katılmadığım ya da eklemek istediğim yerler var.

>Hatta ve hatta ilişki içindeyken bile her zaman içimizdeki, hayatımızdaki kadının bir erkeğe gitme korkusu? Belki de sizinle yetinememesi?

Buraya ekleme yapmak istiyorum.
Durum şu ki iki kadının çocuğu olamıyor, iki kadın evlenemiyor, toplum tarafından kabul edilmiyor.

Biseksüellerin iki seçeneği var:
1) Evlenmek, çocuk yapmak, toplum tarafından ``normal`` olarak görüleni yapıp kabul görmek
2) Ölene kadar bekar kadın olmak hele de Türkiye gibi bir ülkede ve soyunu devam ettirememek
Sizce biseksüeller çoğunlukla hangisini seçiyordur dersiniz? Evet hemcinsini sevecektir, güzel günleri olacaktır birlikte ama eninde sonunda çoğu, evlenip çocuk sahibi olmak isteyecektir. Belki sırf bu yüzden mantık evliliği yapacak ve aşık olmadığı biriyle evlenecektir.

Ben meslektaşlarım arasında mantık evlilikleri gördüm. Tek bir amaçla (çocuk yapmak) evleniyorlar. Heterolar arasında durum böyle olabiliyorken, bu ülkede lezbiyen bir çift olarak sevdiğin insanla birlikte yaşlanabilmek biraz idealist oluyor.

>Bizi bir kadın için terk etmesi sorun değildir, bizi bir erkek için terk etmesi sıkıntı yaratır. Çünkü biz egoluyuz bunu kaldıramayız… Bizi terk etmesi bizde acı yaratmaz, onu kaybetmemizin de hiçbir kötü tarafı yoktur.

????????

Beni sevdiğim insan terk ederse, bu hangi sebeple olursa olsun acıtır.

  Yorumlayan: Rainbowkittyyy
Valla bence ınsanlar kendı deneyımlerınden yola ckkar.
Yırmı tanıdıgınnın onbesı kendısını bısex olarak tanıtıp ben sadece sex arıyorum.kocam da var ıster mısın dıyınce dogal olarak ınsanlar soguyor.
Hıc bu konuda susmam.
Yasanıların gerı kalanı soyle devam edıyor:
Uc ay sonra, ay ben aslında ruyamda erkek gordum, sana soylemem lazım.

On ay sonra: baska ornek: canım erkek de ıstıyor , napsam!?

On yıl sonra, baska örnek: ben cocuk yapmak ıstıyorum, kusura kalma, ayrılmamız lazım.

Uc yıl sonra baskaca cıft: ıyı eglendık ama bunun sonu yok, aılem evlenmemı ıstıyor zaten
Ayrılalım.

Ya nette paso ucuncu arayanlar mı ıstersın. Yoksa erkek arkadasını saklayanlar mı!?
Yuzde bır tek eslısını bulursan öp basına koy durumu.
Ama artık yenı moda polıgamı dersenız zaten lezbıyen camıada da tek eslı ınsan pek kalmamıs, uzulmeyelım.
Ask ne kı dıyelım.
Bısex olmak sorun degıl.kısılık sahıbı olmak onemlı dıelım kapayalım

  Yorumlayan: Yolcu74
Hayatınıza aldığınız,taparcasına değer verdiğiniz partnerinizin o kadar hayal,plan ve yaşanmışlıktan sonra ``ben bir adamı sevdim gidiyorum ya da ``evet sen varsın şu an ama bir gün bir adamı sevebilirim ``demesi hatta bunu uygulaması beni darmadağın eder çünkü bu reva değildir bu haksızlıktır..sizin gibi evrensel bakamıyorum bu duruma üzgünüm.Ayrıca bisexsüllik ikilemdir,ne istediğini bilememektir.sevgiler..

  Yorumlayan: serserim_qc
aslında biseksüel kızlarla çıktım ama şunun bir tek yanını savunuyorum, genelleme yapmak amaçlı değil, yaşanılan ve görülen tecrübeye göre bu yorumum, biseksüel kızların erkeklere bi anda gitmesi ve sevgilisini ortada bırakması. özellikle bu bizim toplumuzda çok yaygın olduğu için doğal olarak biseksüel kızlardan çekenler uzak dursun diyor :) yine de genelleme yapmak yerine kızın kalbi sana açıldıktan sonra gerisi teferruat :) öte yandan uzun birlikteliğim olduğu bir biseksüel sevgliim bile oldu :) o yüzden önce nedenini sonra önyargıyı oluşturmanın taraftarıyım.


[Yorum eklemek için tıklayın]