Haber | AB, Türkiye’deki LGBT’li bireylere ayrımcılığı da eleştirdi

AB, Türkiye’deki LGBT’li bireylere ayrımcılığı da eleştirdi


LGBT’lerin kimlik ve yönelimlerinden ötürü maruz kaldıkları ayrımcılıkların devam ettiğini belirten Avrupa Komisyonu, Türkiye’nin İlerleme Raporu’nu bugün açıkladı. İlerleme Raporu, Lezbiyen, Gey, Biseksüel ve Translarla ilgili bölümünde, Ayrımcılıkla Mücadele ve Eşitlik Kurulu Kanun Taslağından “cinsel kimlik” ibaresinin çıkartılmasının altını çiziyor. Planlanan düzenlemenin Avrupa Birliği (AB) müktesebatına uymadığını belirten Rapor, ayrımcılıkların devam ettiğini belirtiyor.

LGBT’lerin ayrımcılık ve şiddete karşı korunması için Türkiye hükümetine çağrıa bulunan Avrupa Komisyonu 2012 Türkiye İlerme Raporu’nun satır başları şöyle:

Ayrımcılıkla Mücadele ve Eşitlik Kurulu AB mevzuatına uygun olmalı

“Hâlâ, ayrımcılıkla mücadele ve eşitlik kurulunun kurulması konusunu da içeren kapsamlı bir ayrımcılıkla mücadele kanununun eksikliği söz konusu. Meclise bir kanun taslağı sunuldu ve ilgili meclis komitesi cinsel kimlik veya cinsel yönelim üzerinden ortaya çıkan ayrımcılık örneklerinin ortadan kaldırılmasını öngören düzenlemeyi taslaktan çıkardı. Mevcut yasal çerçeve Avrupa Birliği Mevzuatı ile aynı hizada değil ve etnik, dini, cinsel kimlikler ve diğer oluşlar üzerinden bireylere karşı sergilenen ayrımcılıklar devam ediyor.”

Eşcinsellik suç değil ama LGBT’ler ayrımcılığa ve şiddete maruz kalıyorlar

“Eşcinsellik Türkiye’de ceza gerektiren bir suç değil. Ancak lezbiyen, gey, biseksüel ve trans (LGBT) bireyler hâlâ ayrımcılık, yıldırma gibi muamelelere maruz kalmaya devam ediyorlar ve şiddet suçlarına kurban oluyorlar.”

Çalışma hayatında cinsel yönelim ayrımcılığı devam ediyor

“LGBT çalışanlar ve kamu personeli cinsel yönelimlerinden dolayı işlerinden kovuluyor. LGBT bireylere karşı konut ve sağlık hizmetleri de dahil olmak üzere diğer birçok alanda ayrımcılık sergileniyor (özellikle trans bireylere karşı). Çok sayıda dava ve adli kovuşturma hâlâ devam etmekte.”

LGBT’lerin yaşam hakları korunmuyor; failler cezasız kalıyor

“2011 süresince Türkiye’de LGBT bireylere karşı gerçekleştirilen yaşam hakkı ihlalleri, işkence ve kötü muamele ile cinsel taciz vakaları rapor edildi. Farklı cinsel kimlik veya yönelime karşı işlenen suçların soruşturmalarında ve takiplerinde eksik kalan noktalarsa faillerin cezasız kalmasına sebep oldu.”

'Genel Ahlak' ile LGBT’lerin cezalandırılması devam ediyor

“Türk Ceza Kanununun "teşhircilik” ve "genel ahlaka aykırı hareketler" Maddeleri ve ayrıca Kabahatler Kanunu maddeleri LGBT bireylere karşı ayrımcılık uygulamak ve söz konusu bireylere ceza kesmek için yaygın olarak kullanıldılar.”

Transfobik suçlular 'haksız tahrik' bahanesiyle kollanıyor

“‘Haksız Tahrik’ prensibinin transseksüel ve travesti bireylere karşı ilgili suçları işleyen kişiler lehinde defalarca kullanılması hâlâ büyük bir sorun. Keyfi tutuklamalar ve şiddet uygulamalarından dolayı polislere suçlamalar yönelten LGBT insan hakları savunucularına davalar açıldı.

TSK hâlâ eşcinselliği 'hastalık' olarak görüyor

“Kamuoyunca tanınan şahıslar LGBT bireylere karşı sıklıkla olumsuz stereotipleri kullandılar. Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) kurum içi kuralları eşcinselliği hâlâ "psikoseksüel" bir hastalık olarak tanımlamaya devam ediyor ve eşcinsellerin askerlik hizmeti için uygun olmadıklarını beyan ediyor.”

Ayrımcılığa karşı kanun yok; Hükümet’in desteğine ihtiyaç var!

İlerleme Raporu’yla birlikte açıklanan genişleme stratejisi belgesinde ise ayrımcılıkla mücadele için daha fazla çaba sarf edilmesi gerektiğinin altı çizilerek kapsamlı bir ayrımcılıkla mücadele kanununun olmamasına dikkat çekildi.

Ayrımcılıkla mücadele kanununun olmamasından ötürü Lezbiyen, Gey, Biseksüel ve Trans bireylerin de dâhil olduğu hassas grupların toplumsal suiistimale, ayrımcılığa ve şiddete karşı etkin biçimde korunması için Hükümet’e çağrı yapıldı.

Kaynak: focushaber.com


Haber Tarihi : 13.10.2012
Haber Editörü : UntiLSleeP
  «« GERi
Bu haber 140749 kez okundu.

Haberi
Paylaş
Face
Paylaş facebook
Blog
Paylaş Blogger
Frien
Paylaş Friendfeed
Mysp
Paylaş Myspace
Twit
Paylaş twitter


Not: Bu sayfalarda yer alan yorumlar kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılanlardan lezce.com sorumlu tutulamaz.

Habere Yorum Yaz

Çağrı yapsa ne olacak ki sanki hükümet açmış kollarını avrupadan bir ihtar gelsin de bizde artık bu LGBT bireyleri bir koruyalım diyorlardı. Yıllardır kadın, çocuk ve eşcinsel olan bireylere karşı şiddet ve istismar aşikar. Bunlara müdahele eden var mı yok. 9şahıs 15yaşında kıza tecavüz eder kız fuhuştan suçlanır. Eşcinseller ölmüş kalmış kim umursuyor? Kiminin ailesi bile ardından ağlamıyor. Bu millet saygı kavramını ve özel hayat nedir yıllardır öğrenemedi. Burası türkiye ne bekliyoruz ki?
Yazan: Lezce Üyesi

Diğer başlıklardan bazıları.
'İki cinsiyet arasında sıkışıp kaldım'
Ahmedinejad'ı kızdıran eşcinsel sorusu
Eşcinseller haftasında Hz. İsa tepkisi
Kızını tavlayana 65 milyon dolar verecek
Hayvanseverleri kızdıran yasa değişikliği
Üç erkekten son anda ayrıldı mutluluğu bir kadında buldu
“Yeni Muhafazakâr Türkiye”de LGBT’lere Yer Verilmek İstenmiyor!
Eşcinsel Kadınlardan "Görünmezliğe" Karşı Kamp
Aşk-ı Memnu’nun Bihter’i Çalıkuşu’nun Feride’si lezbiyen oldu!
Ilımlı Lezbiyen Daisy Lowe. ÇOK PİŞMAN OLMUŞ! NEDEN?