Haber | 'Cinsiyet değişimi' ameliyatını SGK karşılayacak

'Cinsiyet değişimi' ameliyatını SGK karşılayacak


Eğitim ve araştırma hastanelerine 3 ay önce yollanan yazıyla cinsiyet değişikliği ameliyatlarının masraflarının SGK güvencesinde olduğunu belirtildi!

Trans bir bireyin Trakya Üniversitesi’ne 13 Eylül 2013 tarihinde yaptığı cinsiyet geçiş ameliyatı başvurusu üstüne SGK Başkanlığı’nın İstanbul Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne gönderdiği dilekçede cinsiyet geçiş ameliyatının SGK kapsamında yapılabilmesine onay verdiği öğrenildi. 23 Ekim 2013 tarihinde SGK Başkanlığı Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü tarafından İstanbul Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne gönderilen dilekçede şu satırlar yer aldı:
PROTEZLER DE DAHİL

“Cinsel kimlik bozukluğunun (transseksüalite) bir ‘hastalık’ olduğu, buna yönelik yapılan ve SUT eklerinde zaten mevcut olan tıbbi işlemlerin de sağlık hizmeti olarak kabul edilmesi ve transseksüalite tanısının psikiyatri uzmanınca konulduktan sonra en az 1 yıl süreyle psikiyatri kliniği takibi sonrasında, kişinin aldığı sağlık kurulu raporu ile mahkemeye başvurması neticesinde; mahkemenin başlamasını takiben hakimin isteği ile ikinci kalıcı rapor verilmesi ve TC mahkemelerince verilen karar neticesinde tıbbi işlemlere başlanması gerekmektedir. kişinin bir psikiyatri uzmanı tarafından en az bir yıl süreyle takip edilmiş olması ve uzman hekimlerin verdiği sağlık kurulu raporuna tıbbi genetik uzmanından alınan görüş yazısı eklenmesi gerekmektedir.

Ayrıca kadından erkeğe cinsiyet değiştirme işlemlerine; SUT’ta yer alan (...) Testiz Protezi Yerleştirilmesi ve Üroplasti işlem kodlarından, SUT ve ilgili mevzuat hükümlerimiz doğrultusunda işlem yapılması gerekmektedir. Gereğini rica ederim.”
UYGULAMADA SIKINTILAR YAŞANIYOR

1988’den bu yana 500’e yakın cinsiyet geçiş ameliyatına imza atan Plastik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Harun Özkan, SGK kapsamında bu ameliyatların gerçekleşmesinin önemli olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti: “Avrupa’da zaten hep böyle. Türkiye’de de SGK’nın bu ameliyatları karşılamasına ilişkin bir yasanın olduğunu biliyoruz. Fakat uygulamada sıkıntılar yaşanıyor. Henüz hastaneler ve doktorlarda bilinç yok. Bunun için heyet raporu gerekiyor. Zaten sırf ameliyat masrafları SGK kapsasın diye değil, bu ameliyatların yapılması için de heyet raporu ve mahkeme kararı gerekiyor. SGK’nın bu ameliyatları karşılaması çok olumludur.”

Kaynak : http://www.son.tv/haber-235885


Haber Tarihi : 16.02.2014
Haber Editörü : UntiLSleeP
  «« GERi
Bu haber 149966 kez okundu.

Haberi
Paylaş
Face
Paylaş facebook
Blog
Paylaş Blogger
Frien
Paylaş Friendfeed
Mysp
Paylaş Myspace
Twit
Paylaş twitter


Not: Bu sayfalarda yer alan yorumlar kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılanlardan lezce.com sorumlu tutulamaz.

Habere Yorum Yaz

bu mevzuatı her ne kadar ilk defa duymuş olsamda , kendi bedenlerinden çıkmak isteyen arkadaşlar için bir umut ışığı gibi gözküyor yalnız gözküyor sadece olasıda ayrı bir teferuat ... Türkiyede bu uygulamnın önüne geçilmesi için ciddi bir tartışmada yapılacagı kesin her zamanki yine umutsuzluk için de maalesef diyebilirim ...
Yazan: Lezce Üyesi

bu yasa ile ne kadar çok oynuyorlar ya :( sürekli değişiyor,mağdur olan arkadaşlarımız var bu yüzden.
Yazan: Lezce Üyesi

Diğer başlıklardan bazıları.
Ellen Page Lezbiyen Olduğunu Açıkladı
Baki Koşar Haftası “Kontrol” Temasıyla Başlıyor!
'Şimdiye kadar yapılmış en iyi olimpiyat reklamı'
Disney Channel'da ilk lezbiyen çift
Lezbiyen mankenler böyle yakalandı
Lezbiyen kızından babasına yanıt
"Dünya dönüyorsa ben de dönerim!"
Bu kadının size söyleyecekleri var!
LGBT aktivisti intihar etti
Ankara’yı Kuirleştirecek Festival İçin Geri Sayım Başladı!