Haber | Eşcinsel sporculardan ayrımcılığı önleme çağrısı

Eşcinsel sporculardan ayrımcılığı önleme çağrısı


Ünlü tenisçi Navratilova ve eski NBA oyuncusu Collins, sporda eşcinsellere yönelik ayrımcılığın önlenmesi için uluslararası toplumdan destek istedi
Eşcinsel olduklarını açıklayan sporculardan ünlü tenisçi Martina Navratilova ve eski NBA oyuncusu Jason Collins, eşcinsel sporculara uygulanan ayrımcılığın giderilmesi için uluslararası toplumdan destek istedi. İnsan Hakları Günü dolayısıyla BM'de " spor , homofobiye karşı" konulu basın toplantısı düzenleyen sporcular Navratilova ve Collins, kendi yaşadıklarından hareketle eşcinsel sporcuların sorunlarını gündeme getirdi.

Kendisini sporculuğunun yanı sıra "lezbiyen aktivist" olarak da tanımlayan Navratilova, hala bir çok ülkede eşcinselliğin yasalarla engellenmeye çalışıldığını ve idama varan cezalar uygulandığını belirterek Katar'da düzenlenecek dünya kupası ve Rusya'da düzenlenecek kış olimpiyatlarında eşcinsel sporcuların eşit bir şekilde mücadele edebilmesi için kamuoyu desteğine ihtiyaçları olduğunu ifade etti.

Eşcinsel sporcuların Sochi'de düzenlenecek kış olimpiyatlarını boykot etmeyi planladıklarına ilişkin soru üzerine Navratilova, "Boykotu hiçbir şekilde desteklemiyorum. Daha fazla görünür olursak, daha fazla organizasyona açık bir şekilde katılırsak bu sorunları daha kolay aşarız. Boykotton sadece eşcinsel sporcular olumsuz etkilenir. Bu konu konuşuldukça, tartışıldıkça önyargılar giderilecek ve ayrımcılık azalacaktır" dedi.

Eski NBA oyuncusu Jason Collins de, insan haklarının evrensel olması gerektiğini belirterek, "İnsanlar hayatlarını dürüst bir şekilde korkmadan yaşamalı" diye konuştu. Uluslararası toplumun eşcinselliği cezalandıran ülkelere baskı yapmasını isteyen Collins, insanların istedikleri kişiyle elele dolaşabilmesi gerektiğini söyledi.

İngiltere'de ilk eşcinsel evlilik töreni 29 Mart 2014'te

Öte yandan İngiltere Eşitlikler Bakanı Maria Miller, "29 Mart 2014 tarihinden itibaren İngiltere ve Galler'de eşcinsel evlilik törenlerinin yapılabileceğini" söyledi. Bakan Miller, "Evlilik kurumu herkese açık olacak. Eşcinsel çiftler artık büyük günlerine hazırlanabilecek ve birbirlerine duydukları sevgi ile bağlılığı gösterebilecek" dedi.

İngiltere'deki tüm siyasi partilerin desteklediği "eşcinsel evliliğin resmi olarak kabul edilmesini" öngören yasa tasarısı, geçen temmuz ayında Kraliçe 2. Elizabeth tarafından onanmıştı. Eşcinsel çiftler 29 Mart 2014'ten itibaren resmi törenlerin yanı sıra onay almaları durumunda dini törenlerle evlenebilecek. Ayrıca daha önce "medeni ortaklık" yoluyla hayatını birleştirmiş eşcinsel çiftler, gelecek yıldan itibaren bunu "evliliğe" çevirebilecek.

İngiltere'de "medeni ortaklık" adı altında eşcinsel çiftler 2005 yılından bu yana hayatını birleştirebiliyordu. Ancak eşcinsel çiftler kiliselerde ve dini kurumlarda evlenemiyor ve "evli" olarak adlandırılmıyordu. İngiltere Başbakanı David Cameron, "Eşcinsellerin de evlenme hakkı olduğunu düşünüyorum" dese de ülkede özellikle bazı Katolik din adamlarının evlilik kurumuna zarar vereceği gerekçesiyle eşcinsel evliliklere karşı olduğu biliniyor.

Kaynak: http://www.radikal.com.tr/hayat/escinsel_sporculardan_ayrimciligi_onleme_cagrisi-1165674


Haber Tarihi : 14.12.2013
Haber Editörü : Dersuyolf
  «« GERi
Bu haber 146789 kez okundu.

Haberi
Paylaş
Face
Paylaş facebook
Blog
Paylaş Blogger
Frien
Paylaş Friendfeed
Mysp
Paylaş Myspace
Twit
Paylaş twitter


Not: Bu sayfalarda yer alan yorumlar kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılanlardan lezce.com sorumlu tutulamaz.

Habere Yorum Yaz
Bu habere yapılmış bir yorum bulunmamaktadır

Diğer başlıklardan bazıları.
İtalya’da Gökkuşağı Renkli Işıklandırmalar "Kışkırtıcı ve İdeolojik" Bulundu
Mavi ve “Yüce” Lezbiyen Seksi
Maria Bello Oğluna Bir Kadını Sevdiğini Söyledi
Cinsiyet değiştirip evlendiler!
Tüm Eşcinsellere ilticaci hakki tanildi!
Lezbiyen kardeşini çok kızdırdı
İKEA lezbiyenleri fena kızdırdı
Rihanna: Ronaldo'yu eşcinsel sanıyordum
Katy Perry ; İlk Aşkım Bir Kadındı!
‘O film’ gösterimde ‘Mavi En Sıcak Renktir’