Haber |  ‘O film’ gösterimde  ‘Mavi En Sıcak Renktir’

‘O film’ gösterimde ‘Mavi En Sıcak Renktir’Tunus asıllı Fransız yönetmen Abdellatif Kechiche’nin yönettiği ‘Mavi En Sıcak Renktir’ (La Vie d’Adèle), haftanın değil, her bakımdan yılın filmi.

Bu sene Cannes’da Altın Palmiye’yi kucaklayan dramatik aşk hikâyesi, eleştirmenleri de izleyicileri de hayli konuşturmuş, ikiye bölmüştü. Bazı eleştirmenler ‘başyapıt’ payesi verirken bazı izleyiciler salonu terk ediyordu. Üç saatlik eserin yedi dakika süren ‘lezbiyen seks sahnesi’ydi bu kırılmayı yaratan. Film, Julie Maroh’un aynı isimli çizgi romanından ‘uyarlama’ydı. Çizgi romanın dört sayfasında yer verdiği bu tutkulu ilk sevişme anı, filmi izleyen Maroh’u tatmin etmemişti. Blog’unda, “Kaba, soğuk, güya lezbiyen pornoya dönüşmüş bir sevişme sahnesi. Beni hasta etti” diyecekti. ‘O’ sahnenin erkek gözüyle, röntgenci bir bakışla çekildiği eleştirilerine kendi adıma katılıyorum. Ama bu fikre varmam zaman aldı. Film Ekimi’nde izledikten sonra uzun süre sahnenin neye hizmet ettiği üzerine kafa yordum. Evet, bir aşk hikâyesi anlatıyorsanız sevişmek de buna dahildir. Ama acaba bu bize iki kişilik, paylaşılan bir tutkuyu mu anlatıyordu, yoksa Adele’in dünyayı yutmak istercesine her şeyi iştahla tüketmesinin yataktaki karşılığı mıydı?
Hemen hemen filmin ortasında bir yerde kalan sahne, çizgi gibiydi. İlk yarıda 15 yaşındaki Adele’in, Emma’nın yardımıyla cinselliğinin farkına varmasını, kendisiyle, arkadaşlarıyla, ailesiyle hesaplaşmasını, bu durumun getirdiği sancıları, bir aşkın filizlenişini izliyordunuz.
İkinci yarı ise homoseksüel ya da heteroseksüel fark etmez, aşkın hep aşk olduğunu, uçurduğunu, burun üstü yere çaktığını, her ilişkide güç dengeleri olduğunu, kalplerin kırıldığını, hayat gibi aşkın da trajik olduğunu, ama yine de her şeye değdiğini hatırlatıyordu. Sahnenin bana göre neye hizmet edemediğini, çizgi romanın sayfalarını gördükten sonra anladım. Kendisi de bir lezbiyen olan Maroh’un çizgi ve metninde tutkunun yanı sıra içeriden bakış, samimiyet ve şefkat var. Bana sorarsanız filmin o kritik yedi dakikasında eksik olan şey budur. Geri kalanıysa muhteşem bir karakter incelemesi. Keşke çevrilirken adı İngilizcesinden değil de Fransızca orijinalinden yapılsaydı: ‘Adele’in Hayatı; Bölüm 1 ve 2’. Çünkü o koltukta üç saat sıkılmadan Adele’i izleyeceksiniz. Üstelik kamera size onu o kadar yakından izleme fırsatı verecek ki, o yüzün, o gözlerin, o dudakların tutkuyla açıldığını, ümitsizlikle solduğunu, gözyaşlarıyla ıslandığını, aşkla güldüğünü göreceksiniz. Yakın planlar sayesinde o yüz, üç saat boyunca sizin çalışma alanınız olacak.
Son söz: Mavi En Sıcak Renktir’i seks sahnelerine indirgemeye kalkan, bu motivasyonla salona giden çok büyük ayıp eder.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/cumartesi/25076667.asp?tdnksbttdnzrsrgd


Haber Tarihi : 14.11.2013
Haber Editörü : Dersuyolf
  «« GERi
Bu haber 147109 kez okundu.

Haberi
Paylaş
Face
Paylaş facebook
Blog
Paylaş Blogger
Frien
Paylaş Friendfeed
Mysp
Paylaş Myspace
Twit
Paylaş twitter


Not: Bu sayfalarda yer alan yorumlar kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılanlardan lezce.com sorumlu tutulamaz.

Habere Yorum Yaz

Filmin giriş kısmı başlangıçtaki karşılaşmaları ve tanışmaları çok doğal ve güzeldi ama gelişme sıradan ve sonuç yani final filmin iddiasına göre sönük bitti belki devamı gelecek diye ucu açık bırakmışlar da olabilir yinede duygu yoğunluğunu izleyiciye geçirmeyi başarmışlar en azından ben fazlasıyla hissettim izlenesi bir film :)
Yazan: Lezce Üyesi

İzmir de yok ama ya :(
Yazan: Lezce Üyesi

heyecanla beklediğim bir filmdi fakat İzmir`e gelmemis :(
Yazan: Lezce Üyesi

her sahnesinde hıçkıra hıçkıra ağladım...
Yazan: Lezce Üyesi

Film ekiminde gitmiştim.. Bu gune kadar çekilen en doğal lezbiyen filmiydi mutlaka gitmelisiniz!
Yazan: Lezce Üyesi

Heyecanla bekliyordum...
Yazan: Lezce Üyesi

Aylardır bekliyorum ve bugün gideceğim. Hayal kırıklığına uğramayacağım biliyorum.
Yazan: Lezce Üyesi

Diğer başlıklardan bazıları.
Askerlerin hesabını ödeyen garsona Ellen DeGeneres’ten para ödülü
Yönetmen Özpetek'ten Papa'ya eşcinsel yaklaşımı övgüsü
Fransa'da ilk eşcinsel boşanma
Kadınlar’ın Film Festivali ‘Filmmor’ Başvuruları Bekliyor
Hem kadınlarla hem erkeklerle yattım!
Fashion Week'te ilginç protesto! Yasak ne ayol
Barilla'nın eşcinsel karşıtı sözleri, boykot çağrılarına neden oldu
Lezbiyen çiftin nikâh şahidi
Altı yaşında cinsiyet değiştirdi
Papa'dan olay 'eşcinsel ve kürtaj' açıklamaları