Haber | Barilla'nın eşcinsel karşıtı sözleri, boykot çağrılarına neden oldu

Barilla'nın eşcinsel karşıtı sözleri, boykot çağrılarına neden oldu


Dünya'nın en büyük makarna firması Barilla'nın genel başkanı Guido Barilla, bir italyan radyosunda yaptığı söyleşide, şirketin reklamlarında asla eşcinsel bir aileyi kullanmayacağını söylemesinin ardından, ülkede tüketiciler boykot çağrısında bulundu.

Radyo 24'de yaptığı söyleşide Barilla, "Homoseksüel bir ailenin yer aldığı bir reklam asla yapmam. Saygı yoksunluğundan değil, çünkü onlarla aynı görüşte olmadığımdan yapmam. Reklamlardaki ailemiz, kadının temel bir rol oynadığı, klasik bir ailedir" dedi.

Reuters'ın haberine göre, dünyada en çok bilinen makarna markası ve İtalya'nın en büyük reklam veren firması olan Barilla reklamlarında, İtalya'nın kırsal bölgesinde yaşayan mutlu bir aile imgesini, "Barilla'nın olduğu yerde, ev vardır" sloganıyla birlikte uzun yıllardır kullanıyor.

Söyleşide eşcinsel ailelerin çocuk evlat edinmesine karşı olduğunu söyleyen Barilla, ancak İtalya'da yasal olmayan eşcinsel evliliklere izin verilmesinden yana olduğunu belirtti. Barilla, "Eğer eşcinseller makarnamızı ve reklamlarımızı beğeniyorlarsa, makarnamızı yerler. Eğer beğenmiyorlarsa yemezler ve başka bir markanın makarnasını yerler" dedi.

İtalya'nın eşcinsel hakları grubu Equality Italia'nın başkanı Aurelio Mancuso, Barilla'nın sözlerinin "tiksindirici bir provokasyon" olduğunu belirterek, şirketin ürettiği makarna ve soslara karşı boykot çağrısında bulundu. Mancuso çağrısında, "Barilla'nın sahibinin, makarnasının yenmemesi için yaptığı daveti kabul ediyoruz" dedi. Boykot çağrısına pekçok İtalyan sosyal medya üzerinden destek verdi.

İtalyan parlamentosunun eşcinsel üyesi Alessandro Zan, Twitter hesabından,"Tüketicilerle dalga geçemezsin, eşcinsel olanlar da dahil" diye yazdı.

Barilla, Perşembe günü özür dilediği bir açıklama yayımlayarak, söyleşide demek istediğinin "Bir ailede merkezi rolü kadın oynar" olduğunu belirtti.

Açıklamasında Barilla, "Barilla reklamlarında aileleri içerir çünkü aileler herkesi kucaklar ve aileler her zaman bizim markamızla birlikte tenımlanmıştır" dedi.

Çeviri: Varsan Çekiç

Kaynak: http://t24.com.tr/haber/barillanin-escinsel-karsiti-sozleri-boykot-cagrilarina-neden-oldu/240633


Haber Tarihi : 27.09.2013
Haber Editörü : Dersuyolf
  «« GERi
Bu haber 142607 kez okundu.

Haberi
Paylaş
Face
Paylaş facebook
Blog
Paylaş Blogger
Frien
Paylaş Friendfeed
Mysp
Paylaş Myspace
Twit
Paylaş twitter


Not: Bu sayfalarda yer alan yorumlar kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılanlardan lezce.com sorumlu tutulamaz.

Habere Yorum Yaz

vallahi beğenerek tükettiğim bir markaydı... bu yorum sonrası almamaya karar verdim.
Yazan: Lezce Üyesi

Özür dilerken iyice sıvamak yerine -kuzenim yazmış cnm yha- moduna girse daha talihli olacakmış.
Yazan: Lezce Üyesi

Diğer başlıklardan bazıları.
Lezbiyen çiftin nikâh şahidi
Altı yaşında cinsiyet değiştirdi
Papa'dan olay 'eşcinsel ve kürtaj' açıklamaları
Lady Gaga... LEZBİYEN İLİŞKİLERİNİ ANLATTI!
ABD’li keskin nişancı lezbiyen sevgilisi için cinsiyet değiştirdi
Biseksüel olduklarını biliyor muydunuz?
Lezbiyen Yüzücü Diana Nyad’ın Tarihî Başarısı
Ceyl’an Ertem: “Hem Erkekleri, Hem Kadınları Seviyorum”
İki genç kızın aşkı kapak oldu
Memlekette Merdiven devrimi Yaşanıyor!