Haber | Yönetmen Özpetek'ten Papa'ya eşcinsel yaklaşımı övgüsü

Yönetmen Özpetek'ten Papa'ya eşcinsel yaklaşımı övgüsü


İtalya'da yaşayan usta yönetmen Ferzan Özpetek, Roma'da önceki gün intihar eden eşcinsel bir öğrencinin ardından yaşadığı şehri eleştirip, Katolik aleminin ruhani lideri Papa Franciscus'un eşcinseller için söylediği sözün çok önemli olduğunu belirtti.

İtalya’da yaşayan usta yönetmen Ferzan Özpetek, Roma’da önceki gün intihar eden eşcinsel bir öğrencinin ardından yaşadığı şehri eleştirip, Katolik aleminin ruhani lideri Papa Franciscus’un eşcinseller için söylediği sözün çok önemli olduğunu belirtti.

Başkent Roma’da cumartesi günü eşcinsel olduğu için toplumdan baskı gördüğü gerekçesiyle 11. kattan atlayarak yaşamını son veren 21 yaşındaki Simone’nin dramı ülkede, konuşulmaya devam ediyor. Filmlerinde eşcinsellik temasına yer veren yönetmen Ferzan Özpetek, İtalya’nın önde gelen La Repubblica gazetesine Simone’nin ölümünün ardından verdiği demeçte siyasileri, yaşadığı kent Roma’yı eleştirirken, Papa’yı övdü. Simone’nin ölümünü okuduğunda aklına ilk olarak Papa’nın temmuz ayı sonunda Dünya Gençlik Günleri için gittiği Brezilya’nın Rio da Janeiro kentinden dönüşte uçakta söylediği “Ben, kim oluyorum ki; bir eşcinseli yargılayabilirim” sözlerinin geldiğini anlatan Özpetek, böyle bir Papa’ya sahip oldukları için şükretmeleri gerektiğini ifade etti.

Senato’da homofobi karşıtı düzenlemenin durduğu anımsatılan usta yönetmen, “Evet. Bu kötü ama Papa Franciscus’un söyledikleri 40 yasa değerinde” dedi. Bu konuda siyasilere de eleştirilerde bulunan Özpetek, “ Bugün bütün Akdeniz ülkelerinde Türkiye ’de, İtalya’da oy kölesi olmuş siyasetçilerimiz var. Eşcinsellerle ilgili siyasilere oy kazandıracak bir düzenleme olsa bunu hemen oylayıp, kabul ederler. Buna (İtalya’daki) Kuzey Birliği Partililer de dahil” diye konuştu.

Roma’da çok kısa sürede peşpeşe Simone’nin durumuna benzer intiharların yaşandığının anımsatılması üzerine Ferzan Özpetek, Roma’yı hoşgörüsüz ve agresif bir şehre dönüştüğünü belirterek, “Homofobinin bu kadar fazla olduğu başka bir kent yok. Roma’nın her yerinde eşcinsellere karşı saldırgan arttığını ve korku yaratacak türden saldırgan sözler duyuyorum. Kültürel bir değişiklik olmadığı sürece kanunların yetersiz olacağını düşünüyorum. Yeni Papa, ilk adımı attı. Bundan sonra siyaset sınıfının buna karşı daha da güçlü bir pozisyon alması gerekiyor” ifadelerini kullandı.


Yönetmen Özpetek, 2007 yılında çektiği 'Bir Ömür Yetmez' (Saturno Contro) filmine ilişkin bir müzisyen arkadaşının kendisine “Umarım bir başka gey temalı film yapmıyorsundur. Bu konuda etiketlenmekten çekinmiyor musun” diye sorduğunu aktararak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugün niye hiç kimse heteroseksüel aşk ilişkileri çok iyi anlatan filmler yapan Gabriele Muccino’ya ‘etiketlenmekten korkmuyor musun’ diye sormuyor. Bugün ben bir yönetmenim ve o kadar. Eşcinsellik kelimesi benim hoşuma gitmeyen bir şey. Sadece duyguları ve hayatı anlatıyorum, bunu da yapmaya devam edeceğim.”

Öte yandan, son dönemde eşcinsel intiharlarının arttığı başkentte, gey sokağı olarak bilinen San Giovanni in Laterano caddesinde homofobiyi protesto etmek amacıyla bir oturma eylemi yapılacak.

Kaynak: http://www.radikal.com.tr/hayat/yonetmen_ozpetekten_papaya_escinsel_yaklasimi_ovgusu-1157971


Haber Tarihi : 02.11.2013
Haber Editörü : Dersuyolf
  «« GERi
Bu haber 139213 kez okundu.

Haberi
Paylaş
Face
Paylaş facebook
Blog
Paylaş Blogger
Frien
Paylaş Friendfeed
Mysp
Paylaş Myspace
Twit
Paylaş twitter


Not: Bu sayfalarda yer alan yorumlar kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılanlardan lezce.com sorumlu tutulamaz.

Habere Yorum Yaz

Ben de övmüştüm papayı o lafından ötürü. Geçmiş tüm homofobik papaların aksine öyle bi söz söylemesi önemli bir adımdı. Zira din adamları ne derse, eyvallah diyen kitleler her zaman mevcut. Özpetek`in eşcinsellik ile alakalı tutumunu da çok beğeniyorum.
Yazan: Lezce Üyesi

Diğer başlıklardan bazıları.
Fransa'da ilk eşcinsel boşanma
Kadınlar’ın Film Festivali ‘Filmmor’ Başvuruları Bekliyor
Hem kadınlarla hem erkeklerle yattım!
Fashion Week'te ilginç protesto! Yasak ne ayol
Barilla'nın eşcinsel karşıtı sözleri, boykot çağrılarına neden oldu
Lezbiyen çiftin nikâh şahidi
Altı yaşında cinsiyet değiştirdi
Papa'dan olay 'eşcinsel ve kürtaj' açıklamaları
Lady Gaga... LEZBİYEN İLİŞKİLERİNİ ANLATTI!
ABD’li keskin nişancı lezbiyen sevgilisi için cinsiyet değiştirdi