Haber | LGBTT Dans Etse..

LGBTT Dans Etse..


Queer tango eğitmeni Faysal Tekoğlu, insanların homofobiden kurtulması için queer tango yapmasını öneriyor ve ekliyor: "'Ben homofobik değilim, gaylerle, lezbiyenlerle çok iyiyim', bunlar söz. Bir trans bireye sarılabiliyor musun, sarılamıyor musun? Sarılmak başka bir şey." diyor.

Arjantin temelli bir dans olan tango, geleneksel olarak kadınla erkek arasında yapılır. Erkek yönlendiren, kadın takipçidir. Geleneksel olarak böyledir.

Ancak bu anlayışa itiraz edenler var. Tangonun sadece kadın ve erkek arasında yapılmasına, cinsiyetlere sabit roller biçilmesine itiraz edenler, yaklaşık 20 yıldır queer tango çalışmaları yapıyor. Faysal Tekoğlu, Türkiye'deki tek queer tango eğitmeni. 1984 yılından beri dans ediyor, sayısız salonda, sayısız kurumda tango eğitmenliği yapmış, aynı zamanda kareograflık yapıyor.

»Queer tango ile nasıl ilgilenmeye başladınız?
Tangoyla ilgilenmeye başladıktan 2 yıl sonra sorular sormaya başladım. Neden sadece erkekler ve kadınlar var? Neden LGBT’ler tango yapamıyor, yapıyorlarsa neden görünmez haldeler, neden görünür kılmıyorlar kendilerini? Bu sorular beni queer kavramıyla tanıştırdı. Queer kavramıyla tanışınca tango ve queer birleşti. Bu da benim dans camiasının heteroseksüel olduğunu anlamamı sağladı.

»Tango erkeklerin yönetici olduğu bir dans türüyken bu dansın queeri nasıl oluyor?
Queer tango tüm cinslerin, hepimizin tangosu. Tangoda roller cinsiyeti, cinsiyet rolü belirler. Erkek yönetici, kadın takipçidir. Queer tangoda bütün cinsel kimlikler vardır ama rolu cinsel kimlik üstünden çalışmayız. Her birey her iki rolü de çalışır, her iki rolde de tango yapar. Tangodaki hiyerarşik ‘yönetici’ ve ‘takipçi’ kavramları yerine ben yönlendiren ve yönelen kavramlarını kullanmayı tercih ediyorum.

»Queer tangonun dünyadaki tarihi nasıl?
Tango ortaya çıktığından beri queer tango yapıldığını düşünüyorum ama adı konulmamıştı, çünkü queer kavramı yoktu. 20. yüzyılın ikinci yarısında LGBT hareketinin yükselmesiyle 2000’li yıllarda queer tango olgunlaşmaya, gelişmeye başladı.

»Katılımcıların hepsi LGBT’ler mi? Heteroseksüeller de geliyor mu?
Katılımcıların yaklaşık dörtte biri heteroseksüel oluyor. Farklı kimliklerin buluşmasıyla güzel ve keyifli dersler yapıyoruz. Bir süre sonra da derslerden yeni queer tango eğitmenlerinin çıkmasını diliyorum. Trans, gey veya lezbiyen bir arkadaşın ders vermeye başlamasından daha güzel ne olabilir ki?

»Queer tangonun önemi nedir?
Queer tango sisteme karşı ciddi bir duruştur. Karşı duruşun kendisi devrimci bir eylemdir. Tango eylem halidir, bedenin yalansız halidir. Geyleri severim demek teorik bir söylem, sarılıp tango yapmak ise pratiktir. Pratik yalan söylemez. Sarılmak, ötekileştirmenin tamamen ortadan kalkması için ciddi bir çözümdür.

»Derslere gelecek öğrenciler, atölyeyi ilk defa duyanlar ne beklemeli?
Queer tangoyu tüm alternatif düşüncede olan insanların denemesi gerektiğini düşünüyorum. Önyargılarından ve beklentilerinden sıyrılarak gelmeliler derslere. Tango bilerek gelen öğrencilerse ya erkek rolünü biliyorlardır ya kadın rolünü. Burada kafalarındaki kalıpları kırarak diğer rolü de öğrenecekler. Queer tango derslerinde her şeye karşı çıktığımız gibi klasik öğretmen-öğrenci ilişkilerine de karşıyız. Bu kurs bir yoldur. Bu yolda birbirimizi törpüleyeceğiz. Bunu bir yol arkadaşlığına benzetebiliriz. Queer tango insanlara ciddi bir değişim de getiriyor. ‘Queersem queer tangoyu da yaparım’ diye bir düşüncenin de geçerliliği yok. Tangoyu öğrenme süreci en az 1 yıldır.

Katılmak isteyenler için ilk dersimiz; 08/12/2014 saat: 20:00'de
Moda Sanat Tiyatrosu
İletişim:Faysal Tekoğlu 544 828 13 02Kaynak: etha.com.tr - onurerem.com


Haber Tarihi : 05.12.2014
Haber Editörü : Dersuyolf
  «« GERi
Bu haber 151981 kez okundu.

Haberi
Paylaş
Face
Paylaş facebook
Blog
Paylaş Blogger
Frien
Paylaş Friendfeed
Mysp
Paylaş Myspace
Twit
Paylaş twitter


Not: Bu sayfalarda yer alan yorumlar kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılanlardan lezce.com sorumlu tutulamaz.

Habere Yorum Yaz

Evet, tango başka bir şey... ben halk sağlığı açısından yapmıyorum tango misal. :p Ama izlerken en zevk aldığım şeylerden biri- çok estetik, çok karizmatik...
Yazan: Lezce Üyesi

Şehir?
Yazan: Lezce Üyesi

Dans etmekten korkan ben, Faysal hoca sayesinde tango yapiyorum ve inanilmaz zekli! Herkese tavsiye ederim.korkulacak bir sey degilmis tango..herkes yapabilir...
Yazan: Lezce Üyesi

Hayal ettim, estetiğe isabet olmuş.
Yazan: Lezce Üyesi

Faysal Hocayı Alkışlıyorum.
Yazan: Lezce Üyesi

Diğer başlıklardan bazıları.
Satiye’nin 17 yıllık erkeklik savaşı!
Nefret ettiren rahip!
Lezbiyen vekilden Papa’ya gökkuşağı atkısı
Akit'ten CHP ve eşçinsellere çirkin saldırı
Kıbrıs’ta dağa ‘lezbiyen’ kaldırma
F.Bahçeli yıldız Angel McCoughtry nişanlandı
Avrupa Parlamentosu kalkınma politikasına LGBTİ’leri ekledi
Milli Gazete: Tarikatler, cemaatler, hocalar; LGBTİ rezilliği için daha ne kadar susacaksınız!
Gambiya Cumhurbaşkanı eşcinsellere müebbet hapis getirdi
Erdoğan'ın anneliği feministlere anlatamazsınız sözü sosyal medyada: Bence feministleri lezbiyen sanıyor