Haber | Hukuk Fakültesi’nde lezbiyen sorusu soruşturması durduruldu

Hukuk Fakültesi’nde lezbiyen sorusu soruşturması durduruldu


AKDENİZ Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Yrd.Doç.Dr. Mehmet Nihat Kanbur hakkında, Ceza Hukuku Özel Hükümler Dersi sınavında, iki kadın üzerinden kurguladığı lezbiyen ilişkiyi ayrıntılı olarak anlattığı soru nedeniyle açılan soruşturma durduruldu.


AKDENİZ Üniversitesi (AÜ) Hukuk Fakültesi’nde Yrd.Doç.Dr. Mehmet Nihat Kanbur hakkında, Ceza Hukuku Özel Hükümler Dersi sınavında, ’Azgine’ ve reşit olmayan ’Safsalake’ adını verdiği hayali iki kadın üzerinden kurguladığı lezbiyen ilişkiyi ayrıntılı olarak anlattığı soru nedeniyle açılan soruşturma durduruldu.

AÜ Hukuk Fakültesi’nde 3’üncü sınıf öğrencilerinin aldığı Ceza Hukuku Özel Hükümler Dersi’nin 19 Kasım tarihinde yapılan ara sınavındaki bir soruda Yrd.Doç.Dr. Mehmet Nihat Kanbur’un, hayali 2 kişilik üzerinden cinsel içerikli suçlara ilişkin yönelttiği soru nedeniyle inceleme yapılarak, soruşturma açılması kararlaştırılmıştı.

Bir kozmetik mağazasında çalışan ve eşcinsel eğilimleri olan ’Azgine’nin aynı mağazadaki çalışma arkadaşı 17 yaşındaki ’Safsalake’yi evine götürerek lezbiyen ilişkiye girdiği ve ardından da yapay erkeklik organı ile Safsalake ile anüs yoluyla birleştiğine ilişkin 40 puan değerindeki sorusunda, ikili arasındaki olanları ayrıntılı anlatan Yrd.Doç.Dr. Kanbur’a soruşturma açılmasına ilişkin olay AÜ Rektörü Prof.Dr. İsrafil Kurtcephe tarafından ayrıca incelenmek üzere durduruldu. Rektör Prof.Dr. Kurtcephe, basında çıkan haberler üzerine konu ile ilgili bilgisinin olduğunu belirterek, "Olayı henüz değerlendirme şansım olmadı. Konuya ilişkin soruşturma açılıp açılmamasına, ilgili taraflarla görüşerek ve belgeleri inceledikten sonra karar vereceğiz" dedi.

"I LOVE YOU HOCA"
Olayın basına yansıması ardından Yrd.Doç.Dr. Mehmet Nihat Kanbur, sınav yaptığı Hukuk Fakültesi’nin 3’üncü sınıfına girdiği ilk derste öğrencilerin ’I love you Hoca’ tezahüratıyla karşılandı. Öğrenciler, sınava ilişkin şikayetin öğrenciler ve öğrenci velilerinden gittiği yönündeki açıklamalara tepki gösterdi ve böyle bir şikayetin öğrencilerden gittiğine yönelik iddiaları yalanladı.

ÜNİVERSİTELERDEN TEKLİF YAĞDI
Sınavdaki soru nedeniyle hakkında soruşturma açılan Yrd.Doç.Dr. Mehmet Nihat Kanbur’a çeşitli üniversitelerin hukuk fakültelerinde görevli öğretim üyelerinden destek mesajları ve telefonları geldi. Yrd.Doç.Dr. Kanbur’a üç üniversiteden de teklif geldi. Üniversitelerin isimleri açıklamayan Yrd.Doç.Dr. Kanbur, ’Bilimde ayıp olmaz’ sözünün bile ayıp olduğunu söyledi.

Sosyal paylaşım sitelerinde de öğrencileri tarafından desteklenen Yrd.Doç.Dr. Kanbur’a yönelik soruşturma açılması, Twitter’de açılan çeşitli hesaplardan da kınandı.

ÖĞRENMEK ZORUNDALAR
Hukuk Fakültesi’nden mezun olacak öğrencilerin avukat, hakim, savcı olacaklarını hatırlatan Yrd.Doç.Dr. Mehmet Nihat Kanbur, Türkiye’de işlenen suçların yüzde 50’sini cinsel içerikli suçların oluşturduğunu, davalarda bu tür olayların daha ayrıntılı incelendiği ve öğrencilerinin bu tür olayların çözümlenmesinde hukukun gerektirdiği gibi donanımlı olmaları için, bu konuları fakültede ikin öğrenmek zorunda olduklarını söyledi.

LEZBİYEN İLİŞKİYİ ANLATAN SORU
Yrd. Doç. Dr. Mehmet Nihat Kanbur’un Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencilerine yönelttiği yazılı sınav sorusu şöyle:

"Bir kozmetik mağazasında çalışan ve eşcinsel eğilimleri olan Azgine, aynı mağazadaki çalışma arkadaşı 17 yaşındaki Safsalake’yi çok beğenmektedir. Bir hafta sonu Safsalake’yi akşam yemeğine davet eden Azgine, onunla yemek sırasında alkol alır ve eşcinsellik içerikli fıkralar anlatır ve sıradan ilişkilerden hoşlanmadığını, erkeklerin kadınları anlamadığını, değişik fanteziler yaşamak gerektiğini ve kadın kadına eşcinsel bir ilişkinin çok keyifli olduğunu söyleyerek, onunla birlikte olmak istediğini söyler. Bu teklife çok şaşıran Safsalake, aslında bu durumu çok merak ettiğini ve bir kereden bir şey olmayacağını belirterek teklifi kabul eder. Gece boyunca Azgine, Safsalake’nin vücudunun mahrem yerleri dahil tüm bölgelerine dokunur, okşar ve öper. Kendisine de aynı şeylerin yapılmasını ister ve Safsalake de Azgine’ye aynı fiilleri yapar.

Gecenin sonuna doğru daha da ileriye gitmek isteyen Azgine, cinsel fantezi ürünleri satan bir mağazadan aldığı yapay erkeklik organını kullanarak Safsalake ile birleşmek istediğini söyler. Safsalake bakire olduğunu belirterek bu teklifi reddeder. Bunun üzerine Azgine, anüs yoluyla birleşmeyi teklif eder. Bunun ilginç bir tecrübe olacağını düşünen Safsalake teklifi kabul eder ve Azgine yapay erkeklik organının kemerini beline dolar ve yapay erkeklik organını kullanarak Safsalake ile birleşir. Ertesi gün kızının Azgine ile yaşadıklarını öğrenen anne Eyvahe ile baba Garibane, birlikte savcılığa giderek olayı anlatırlar ve Azgine’den şikayetçi olurlar. Olaydaki bilgiler ışığında ilgili suç/suçlara ilişkin tüm tartışmaları da dikkate alarak olayı değerlendiriniz."

kaynak : http://www.milliyet.com.tr/hukuk-fakultesi-nde-lezbiyen-sorusu-sorusturmasi-durduruldu-egitimdunyasi-1647185/


Haber Tarihi : 15.12.2014
Haber Editörü : UntiLSleeP
  «« GERi
Bu haber 150804 kez okundu.

Haberi
Paylaş
Face
Paylaş facebook
Blog
Paylaş Blogger
Frien
Paylaş Friendfeed
Mysp
Paylaş Myspace
Twit
Paylaş twitter


Not: Bu sayfalarda yer alan yorumlar kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılanlardan lezce.com sorumlu tutulamaz.

Habere Yorum Yaz

Nasıl bi okulda okuyorum ben ya.
Yazan: Lezce Üyesi

Eyvahe :) şiddet, ölüm, trajik lezbiyen vakaları içermeyen haberler okumak güzel.
Yazan: Lezce Üyesi

te allam ya :)
Yazan: Lezce Üyesi

Bu olay yeni değil diye biliyorum; sanki daha önceden duymuştum. Öncelikle hocanın seçtiği isimler çok komik ama anlamlı. Lakin Safsalake`nin de hiç o kadar saf ve salak olmadığını biliyorum; gençlerin cinsel bilgileri bizden fazla üstelik teorik değil pratik bilgiler bunlar. Bizler (en azından ben) aşık olacak birini ararken gençler çoktan aya ulaşmış marsı keşfetmiş gözünü Jupitere dikmiş :)) Akabinde, tıpta da hukukta da ayıp olmaz olamaz. Hakim olayı utandığı için dinlemez ve anlayamazsa nasıl hüküm verir? Burada yani bu soruda rızası olsa da Safsalake 18 yaşından küçük olduğu için Azgıne muhtemelen ceza alacak. Bekaret gitmediği için bu (eğer unutmamışsam) oldukça cüzi bir ceza olacak. (Hukuk bilgileri canlı birileri varsa okumaktan keyf alırım.) Burada da sıkıntı yine birilerinin insan olduğunu unutarak kapalı kapılar ardında bangır bangır işlenen fiilleri yok sayarak ``aaa ayıp sus bakayım``cı yaklaşımıdır. Sanki biz susup unuttuğumuzda yaşananlar hafizamızdan silinecekmiş gibi :(
Yazan: Lezce Üyesi

isimler çok iyi :D
Yazan: Lezce Üyesi

Diğer başlıklardan bazıları.
LGBTT Dans Etse..
Satiye’nin 17 yıllık erkeklik savaşı!
Nefret ettiren rahip!
Lezbiyen vekilden Papa’ya gökkuşağı atkısı
Akit'ten CHP ve eşçinsellere çirkin saldırı
Kıbrıs’ta dağa ‘lezbiyen’ kaldırma
F.Bahçeli yıldız Angel McCoughtry nişanlandı
Avrupa Parlamentosu kalkınma politikasına LGBTİ’leri ekledi
Milli Gazete: Tarikatler, cemaatler, hocalar; LGBTİ rezilliği için daha ne kadar susacaksınız!
Gambiya Cumhurbaşkanı eşcinsellere müebbet hapis getirdi