Haber | Eşcinselliğe Paris'te protesto Cannes'da ödül

Eşcinselliğe Paris'te protesto Cannes'da ödül


Fransa'da eşcinsellerin yasal olarak evlenmesine izin veren kanun kamuoyunun hem büyük desteğini alır hem de büyük tepkisini toplarken, Cannes Film Festivali'nde dün Tunuslu yönetmen Abdüllatif Keşiş'in lezbiyen bir aşkı anlatan filmi "La Vie d'Adele" Altın Palmiye'ye layık görüldü.

ÖZELLİKLE Mİ VERİLDİ?
Protestoyla neredeyse aynı saatlerde Cannes'da da "La Vie d'Adele"in ödül alması akıllara, "Fransa'nın eşcinselliği bu kadar hararetle tartışığı bir dönemde o filme ödül özellikle mi verildi?" sorusunu getirdi.

Atilla Dorsay, sonuçlar açıklanmadan önce ödüllü film hakkında Radikal gazetesinde şöyle yazmıştı:

"Bu film, bu yıl Ozon’un fahişeliğe dalan genç kızın öyküsünü cesaretle veren ‘Genç ve Güzel’, Soderbergh’in eşcinsel piyanist Liberace’yi anlatan ‘Şamdanların Ardında’ veya yarışmasız resmi bölüm olan Belirli Bir Bakış’taki yine erkek eşcinselliği üzerine ‘Göldeki Yabancı’ vb. filmlerle ve hepsindeki porno sınırlarına yaklaşan çekimlerle birleşerek, Cannes 2013’ü özel bir konuma getiriyor. O da şu: Sinemanın yanı sıra Avrupa (giderek dünya) ahlakında eşcinselliğe sinema aracılığıyla bakışta, yeni ve daha cesur bir dönem. Bir diğer deyişle Cannes bu yıl cinselliğin tabularını oldukça gerileten bir yıl olarak anılacak."


'İLGİNÇ BİR RASTLANTI OLABİLİR'
Filmlerin bazen toplumun önünden gidebileceğini belirten sinema eleştirmeni Vecdi Sayar'a göre bu durum ilginç bir rastlantı olabilir:

"Film çok güzel bir film. Yönetmen Abdüllatif Keşiş filmi bir aşk filmi olarak anlatmış. Elbette provokitif bir konu. Cinselliği uç noktalarda anlatan bir film. Bir genç kızın olgunluk ve yetişkinlik çağında farklı cinsel deneyimlerini anlatıyor ama finalde bir erkek ile ilişki yaşıyor. Bir mesaj filmi ya da propaganda filmi olarak algılanmaması gerekir. Jürinin kararında etkili olduğunu sanmıyorum. Festival yönetiminin filmi seçerken etkisi olmuş olabilir. Dün basın toplantısında jüri başkanı Steven Spielberg, jüride bu konunun hiç konuşulmadığını söyledi. Sadece Fransız eleştirmenler değil, diğer eleştirmenler de filmin en iyi aday olduğu söyledi. İlginç bir rastlantı olabilir. Filmler bazen toplumun önünde gidebiliyor. Abdüllatif Keşiş, Tunus asıllı bir yönetmen; 'Bu filmi hazırlamaya başladığımda Fransa'nın gündeminde bu yoktu' diyor. Cinsel politikanın tartışıldığı bu ortam filmin şansına olmuştur diye düşünüyorum."

Altyazı Genel Yayın Yönetmeni Fırat Yücel ise "Hiçbir film sadece ele aldığı konudan ötürü ödüllendirilmez. Keşiş’in filminin, Fransa’da eşcinsel evlilikleriyle ilgili yasanın geçtiği döneme denk gelmesi sadece güzel bir tesadüf olarak görülebilir. Bununla birlikte, umarım filmin aldığı bu ödül, Fransa’da çıkan yasanın meşruiyetini artıracak ve başka ülkelerde de benimsenmesini sağlayacak bir sürecin başlangıcı olur" dedi.

Kaynak: www.hurriyet.com


Haber Tarihi : 30.05.2013
Haber Editörü : nekrofil
  «« GERi
Bu haber 151499 kez okundu.

Haberi
Paylaş
Face
Paylaş facebook
Blog
Paylaş Blogger
Frien
Paylaş Friendfeed
Mysp
Paylaş Myspace
Twit
Paylaş twitter


Not: Bu sayfalarda yer alan yorumlar kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılanlardan lezce.com sorumlu tutulamaz.

Habere Yorum Yaz
Bu habere yapılmış bir yorum bulunmamaktadır

Diğer başlıklardan bazıları.
Femen'e karşı Hommen
Müslüman lezbiyenlerden sığınma talebi
AKP'li vekil homofobi kustu
“Asla Eşit Olamazsınız!”
Eurovision’da lezbiyen öpücük
`Erkeklerden bıktım!`
Birbirlerini Karıcığım Diye Çağırıyorlar
Jennifer Lopez’den lezbiyen dizisi
Lezbiyen çifte papaz darbesi!
Finlandiya’dan Eurovision’a Eşcinsel Öpücük