Haber | Uganda'da ilk gay-pride

Uganda'da ilk gay-pride


Uganda'da eşcinsellere karşı dünyadaki en sert yasalardan birini Anayasa Mahkemesi iptal etti ve ardından bir ilk yaşandı.
Bir Doğu Afrika ülkesi olan ve Birleşik Krallık büyüklüğünde bir alanı kapsayan Uganda, İnsani Gelişme Endeksi’nin 2014 verilerine göre dünyada 166. sırada yer alıyor. Uganda’yı 1986 yılından beri yöneten Başkan Yoweri Musevini’nin ‘eşcinselliğe hapis cezası’ öngören yasanın yeni hükümlerini onaylamasıyla birlikte ülke uluslararası camianın tepkilerini üzerine çekmişti. 1950 yılından beri eşcinsel ilişkinin yasak olduğu ülkede, geçen sene eşcinsellere hapis cezasını ağırlaştıran ve idam cezası getiren yasa tasarısının mecliste onaylanmasıyla birlikte birçok ülke ve sivil toplum kuruluşu açıkça tepkilerini göstermişti. Ayrıca çıkarılan yasa, ABD Başkanı Barack Obama tarafından ‘iğrenç’ olarak nitelendirilmişti.
Yasa eşcinsel ilişki yaşayan erkeklere ömür boyu hapis, kadınlara ise yedi yıl hapis cezası verilmesini öngörüyordu. Bununla birlikte eşcinsel ilişkileri ihbar etmeyenleri de hapisle cezalandırıyor ve cezanın tekrarlanması halinde de kişiye ömür boyu hapis cezası veriliyordu. Yasa eşcinsel ilişkiye girenlere idam cezası öngören hükmü gelen uluslararası tepkiler sonucu iptal etmek zorunda kalmıştı.
Yasa tasarısı ayrıca eşcinsel olduğu bilinenlerin ilgili birimlere ihbar edilmemesini de suç kapsamı içine alıyordu. Eşcinselliği özendirmeyi ve herhangi kınamada bulunmaksızın konuşmayı bile suç tanımı içinde değerlendiriyordu. Yasa lezbiyenler için de ciddi cezai yaptırımları içeriyordu.

Bütün bu yaşanan olumsuzluklara rağmen, Uganda Anayasa Mahkemesi uluslararası tepkileri de göz önünde bulundurarak 2013 yılında çıkarılan baskıcı yasayı iptal etti. Bu gelişme sonrası Uganda’da Victoria Gölü kenarında bulunan Entebbe şehrinde birçok eşcinsel ve onların destekçileri bir araya gelip ülkenin ilk çok küçük ölçekli gay-pride’nı düzenlediler. Gökkuşağı rengindeki bayraklarının büyük bir gurur ve mutlulukla sallandığı bu buluşmanın katılanlarından biri olan Alex Musoke, “Gay olduğumu fark ettiğimden beri bunu dışa göstermekten korkuyordum. Şimdi ise bunun için çok daha fazla cesaretim var” dedi. Buna karşın taksi şoförü William Kamurasi ise “Gay olmanın ne demek olduğunu hayal bile edemiyorum. Uganda için bir utanç” dedi.
Bu gelişmelerle birlikte Başkan Musevini’nin danışmanı Fred Ruhinda, Anayasa Mahkemesi’nin yasayı iptal eden kararını temyize götüreceklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: http://www.radikal.com.tr/hayat/ugandada_ilk_gay_pride-1206276


Haber Tarihi : 11.08.2014
Haber Editörü : Dersuyolf
  «« GERi
Bu haber 141591 kez okundu.

Haberi
Paylaş
Face
Paylaş facebook
Blog
Paylaş Blogger
Frien
Paylaş Friendfeed
Mysp
Paylaş Myspace
Twit
Paylaş twitter


Not: Bu sayfalarda yer alan yorumlar kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılanlardan lezce.com sorumlu tutulamaz.

Habere Yorum Yaz

uganda bile adam oldu biz olmayız...
Yazan: Lezce Üyesi

Diğer başlıklardan bazıları.
EYLÜL'DE EGE'YE GAY VE LEZBİYEN AKINI
İranlı eşcinsellerin bekleme salonu Türkiye
LeLezbiyen aşık cinayetinde müebbet istemi
Avşar: Kızım ‘Eşcinselim’ derse karşı çıkmam, başımın üstünde yeri var
“Sevdiğim insanın cenazesine bile gidemiyorum”
Genç sporcudan kahreden haber!
10 Binler yürüdü, İstiklal caddesi yerinden oynadı
Hormonlu Siyasette Açık Ara Erdoğan Birinci
Onur Haftası Programı Açıklandı: Sen Yoksan Çok Eksiğiz!
Lezbiyen vekile Viyana Onur Yürüyüşü’nde saldırı!