Haber | LGBT'lere ücretsiz avukat

LGBT'lere ücretsiz avukat


Ankara Barosu Gelincik Merkezi, artık LGBTİ bireylere de ücretsiz hizmet verecek.
+ A -
Paylaş

Share on facebook Share on twitter Share on live More Sharing Services 0

Şiddet mağduru kadın ve çocuklara ücretsiz hukuki danışmanlık ve avukatlık desteği veren Ankara Barosu Gelincik Merkezi, artık LGBTİ bireylere de ücretsiz hizmet verecek.

Ankara Barosu tarafından 2011 yılında başlatılan “Gelincik Projesi”, her türlü fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kalan kadın ve çocukların cankurtaranı oldu. Bu kapsamda, 7 gün 24 saat hizmet veren 444 43 06 numaralı Alo Gelincik Hattı’nı 3 yılda 25 bin kadın ve çocuk arayarak yardım istedi. Şiddet gören 2 bin 923 kadın ise Gelincik Merkezi’ne bireysel başvuruda bulundu. Tüm başvuruları değerlendiren Gelincik Merkezi, bugüne kadar toplam 2 bin 418 şiddet mağduru kadına avukat atadı, 520 kadını sığınma evine yerleştirdi. Merkez, aynı zamanda 15 kadının eğitim giderlerini üstlenirken, 210 kadına ise psikolojik destek sağladı.

Türkiye’de kadın ve çocukların yanı sıra LGBTİ bireylerin de cinsel yönelimlerinden ötürü fiziki şiddete ve ya tehdite maruz kaldığına dikkat çeken Ankara Barosu Başkanı Av. Hakan Canduran, bu çerçevede Gelincik Projesi Yönergesi’nde değişikliğe giderek Proje’nin kapsamını LGBTİ’ler için genişletmeye karar verdiklerini söyledi. Canduran şöyle devam etti:

“LGBT bireylere yönelik şiddetin önemli bir kısmı bizzat aile içerisinde gelişiyor; okulda, işyerinde, sokakta devam ediyor. Bu nedenle, şiddetle mücadelede Gelincik Projesi ile edindiğimiz deneyimi LGBTİ bireyler için de kullanmak istedik. Bu çerçevede, şiddet mağduru LGBTİ’ler, 444 43 06 numaralı “Alo Gelincik Hattı”ndan bize 7 gün 24 saat ulaşabilecekler.”

Gelincik Merkezi’nde görev alan tüm avukatlar, şiddet konusunda uzun süre çalışmış, hukuki süreçler konusunda ayrıntılı bilgi ve donanıma sahip, sosyal ve psikolojik iletişim teknikleri konusunda eğitim almış ve şiddet mağduru ile ilgili her türlü soruyu yanıtlayabilecek nitelikte uzmanlardan oluşuyor. Ankara’da hizmet veren Gelincik Projesi’ne Yenimahalle Belediyesi’nin ardından Çankaya Belediyesi de destek vereceğini açıkladı.

Kaynak: http://www.gercekgundem.com


Haber Tarihi : 05.01.2015
Haber Editörü : Dersuyolf
  «« GERi
Bu haber 152149 kez okundu.

Haberi
Paylaş
Face
Paylaş facebook
Blog
Paylaş Blogger
Frien
Paylaş Friendfeed
Mysp
Paylaş Myspace
Twit
Paylaş twitter


Not: Bu sayfalarda yer alan yorumlar kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılanlardan lezce.com sorumlu tutulamaz.

Habere Yorum Yaz

Evet Albus, umarım amacına en iyi şekilde hizmet eder. Zira kamuoyunu uyandırmak adına yapılan çalışmaların en başında gelen slogan bulmakta üstümüze yok ülkecek. Zamanının kardelenleri büyüdüler, gelincik oldular, ne olur unutmayalım süreçlerin insanlara nasıl tezahür ettiğini.
Yazan: Lezce Üyesi

Devlet zaten beleş avukat veriyor- sorun iyi avukat verilip verilmemesi ya da daha kabaca anlatayım: LGBT bireylere öcü gibi bakmayan birileri verilecek mi?
Yazan: Lezce Üyesi

Diğer başlıklardan bazıları.
Julia Lemigova Martina Navratilova'dan nasıl etkilendiğini anlattı
Alman Yüzme Şampiyonu'ndan eşcinsel itirafı
9 yaşındaki öğrencisinden eşcinsel olduğunu açıklayan öğretmenine mektup: Siz harika, zeki ve cesursunuz
Kızları erkek olmak istiyor
Hukuk Fakültesi’nde lezbiyen sorusu soruşturması durduruldu
LGBTT Dans Etse..
Satiye’nin 17 yıllık erkeklik savaşı!
Nefret ettiren rahip!
Lezbiyen vekilden Papa’ya gökkuşağı atkısı
Akit'ten CHP ve eşçinsellere çirkin saldırı