Haber | Papa, kiliseden dışlanan trans bireyle görüştü

Papa, kiliseden dışlanan trans bireyle görüştü


Katolik Kilisesi'nin lideri Papa Franciscus, kilisenin kendisine karşı tutumundan şikayetçi olan bir trans birey ve kız arkadaşı ile görüştü. İtalyan basınında yer alan haberlere göre, cinsiyet değiştirerek erkek olan 48 yaşındaki İspanyol Diego Neria Lejarraga ile sevgilisi cumartesi günü Papa tarafından kabul edildi.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Papa'nın ikamet ettiği Santa Marta Konuk Evi'nde yapılan görüşmeyle ilgili olarak Vatikan'dan açıklama gelmedi. Ancak İtalyan basınının İspanyol Hoy gazetesini kaynak göstererek verdiği haberlere göre, Lejarraga birkaç ay önce Papa'ya bir mektup yazarak Kilise'nin kendisini dışladığından şikayet etmişti.
PAPA'DAN YARDIM İSTEMİŞTİ

İspanya'nın Plasencia kentinde yaşayan Lejarraga, Papa'ya mektubunda kendisinin inançlı bir Katolik olduğunu ancak cinsiyet değiştirme operasyonunun ardından kilise yetkilileri tarafından kötü muamele gördüğünü söylemişti. Bir papazın kendisine "şeytanın kızı" dediğini de aktaran Lejarraga, Papa'dan yardım istemişti.

Papa Franciscus da mektubu aldıktan sonra geçen ay Lejarraga'yı iki kez telefonla aradı. Geçen cumartesi günü de Papa, Lejarraga ile kız arkadaşıyla Vatikan'da özel bir görüşme gerçekleştirdi.

Kaynak:http://www.haber7.com


Haber Tarihi : 29.01.2015
Haber Editörü : Dersuyolf
  «« GERi
Bu haber 146976 kez okundu.

Haberi
Paylaş
Face
Paylaş facebook
Blog
Paylaş Blogger
Frien
Paylaş Friendfeed
Mysp
Paylaş Myspace
Twit
Paylaş twitter


Not: Bu sayfalarda yer alan yorumlar kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılanlardan lezce.com sorumlu tutulamaz.

Habere Yorum Yaz

Papa, İsa`nin havarisi Petrus`un vekilidir. Dini konularda asla yanılmaz[4] ve Roma Kilisesi baş kilisedir. Bu inanç sistemine göre; Ben kimim ki eşcinselleri yargılayayım? diyen bir Papa var ama Sinod`da yapılan oylamada ``eşcinsel açılımı`` destek bulamamıştı. Görüşmenin içeriği umarım en kısa zamanla basınla paylaşılır zira başla ayaklar farklı hareket ediyor. İnsanla, Allah/Tanrı arasına her hangi bir kişi yada yada kurum yada kuruluşun girmesi inancına karşıyım. İbadet insanın olduğu her yerde kalben fikren ve zihnen yapılabilir.
Yazan: Lezce Üyesi

Diğer başlıklardan bazıları.
Viyana: Lezbiyen çiftin kafeden atılması protesto edildi
4. Pembe Hayat KuirFest Başlıyor!
Erkek çift lezbiyen olarak evleniyor
LGBT'lere ücretsiz avukat
Julia Lemigova Martina Navratilova'dan nasıl etkilendiğini anlattı
Alman Yüzme Şampiyonu'ndan eşcinsel itirafı
9 yaşındaki öğrencisinden eşcinsel olduğunu açıklayan öğretmenine mektup: Siz harika, zeki ve cesursunuz
Kızları erkek olmak istiyor
Hukuk Fakültesi’nde lezbiyen sorusu soruşturması durduruldu
LGBTT Dans Etse..